Skrytý život vlků
Jamie Dutcher , Jim Dutcher
Předmluva Robert Redford. Dokumentaristé divoké přírody Jim a Jamie Dutcherovi vypráví příběh, který je stejně fascinující a jedinečný jako portrétované zvíře. Informují čtenáře o různých pohledech na vlky – od starověkých mýtů, přes mylné představy přetrvávající do současnosti, až po nově získané poznatky, kterých jsou Dutcherovi obhájci. Podmanivé vyprávění, založené na vlastní zkušenosti života mezi vlky, je doplněné o důmyslnou analýzu faktů a dechberoucí fotografi e Sawtoothské smečky. Dutcherovi dopodrobna vykreslují emoční a sociální život sawtoothských vlků, včetně vzácně zdokumentovaného chování, kdy vlci truchlí nad ztrátou člena smečky, projevují přátelská gesta, vesele si hrají a nadšeně vítají nově narozená vlčata, která kolektivně vychovávají a učí je všemu potřebnému. Autoři se také věnují tématu reintrodukce vlků v Yellowstonském národním parku a následné kaskádě pozitivních dopadů. Návrat vlků revitalizoval ekosystém parku a ovlivnil jeho faunu a fl óru, od losů přes dravé ptáky, vidlorohy americké, osiky až po pstruhy. Vlci se snaží znovu usadit na americkém Západě, avšak lidé je stále démonizují. Proto rančeři, lovci i biologové spolupracují na tom, aby vytvořili inovativní řešení, která by podpořila soužití vlků a lidí a snížila počet konfl iktů. Kniha Skrytý život vlků poskytuje cenné informace, které mohou napravit chybné vnímání vlků, a díky dvěma lidem, kteří mezi nimi žili, otevírá dveře fascinujícímu pohledu na život vlčí smečky.... celý text
Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: 2019 , ÉlysionOriginální název:
The Hidden Life Of Wolves, 2002
více info...
Přidat komentář
Nádherná kniha. Nejen kvůli velkoformátovým fotografiím na kvalitním křídovém papíře, ale hlavně kvůli informacím v ní obsažené. Po šesti letech soužití v divočině s tzv. Sawtoothskou smečkou autoři nasbírali spoustu informací o sociálním a rodinném životě vlků a vztazích uvnitř smečky, a to jim nahlížení na tyto predátory převrátilo naruby. Navazovali kontakty s jinými přírodovědci, vyměňovali si zkušenosti a zjišťovali, že vlci mají neuvěřitelně kladný vliv na celý ekosystém. Toto své poznání šíří v knihách, filmech, přednáškách, výstavách. O to víc, oč hlouběji je zakořeněný mýtus o zlém vlkovi z Červené Karkulky a krvežíznivé šelmě zabíjející dobytek, divoká zvířata i lidi.
Spousta věcí se knize opakuje, ale to je vlastně dobře, neboť Červená Karkulka stále vede a jedině neustálým omíláním faktů se můžou začít měnit předsudky...
Dozvíme se třeba to, že návrat vlků do volné přírody velice prospěl celému ekosystému. Jeleni plošně nespásají mladé výhonky, takže stromy a tráva můžou dorůst, zpevnit a zastínit břehy potoků, pročež se v chladnější vodě daří vodnímu hmyzu a potažmo rybám a na břehu hmyzu a potažmo ptákům. Stráně, břehy a rostliny nejsou rozdupány kopyty, čímž se snížila eroze. Přemnožená populace kojotů se stabilizovala, protože se museli podělit o svá teritoria. Tím se ulevilo dosud decimovaným vidlorohům a malým hlodavcům, díky čemuž se zas daří dravcům.
Jeleni nebyli vyhubeni, ale naopak se jejich populace ozdravěla. Obtloustlé, obstarožní a nemocné kusy posloužily vlkům a na mršinách se přiživili medvědi a další mrchožrouti. Jen lovci nejásají, protože líní jeleni už v klidu nepostávají (na mušce) na osluněných loukách, nacpávajíce si pupky k prasknutí - naopak jsou ostražití, ukousnou si tu i onde, popojdou žvýkat někam do křovin a lovec je marně vyhlíží na posedu, nadávajíc, že je vlci vyhubili.
---
„Jsou zase zpátky. Spí ve sněhu, hrají si na loukách a toulají se po rozlehlých pláních. Přežívají v legendách a jsou trvalým symbolem Západu. Za tmavé noci zakloní hlavu a začnou výt. A my je musíme vyslechnout.“
Skvělá knížka plná zajímavých informací o životě vlků, o jejich emocích a sociálním chování. Fotky byly nádherné.
Nádherná kniha plná krásných fotografií. Manželé Dutcherovi ve své nové knize přibližují život Sawtoothské vlčí smečky. Českému čtenaři můžou být známy svoji dřívější knihou Vlci u naších dveří. Pro všechny co mají rádi vlky a zajimají se o jejich život , tak je tahle kniha povinnost. Tahle kniha se prostě můsí vidět. Za mě plný počet hvězd. Škoda , že takových knih nevychází u nás víc. Vlci.
Skrytý život vlků je pro mě doplněním či obecnějším zopakováním knihy Vlci u dveří (kterou jako jedinou z mé knihovny láskou doslova přežvýkal i můj pes). Ten, kdo se více zaměřuje na "vlčí" literaturu, se mnoho nového nedozví, ale je to opět moudré, často smutné čtení plné krásných fotografií a citátů o vlcích od známých spisovatelů i biologů.
Velmi mě zaujalo poukázání na problém plynoucí nejen ze strachu a nenávisti k vlkům, ale také z jejich překrouceného uctívání, symbolismu a přehnaného duchaření.
Kamots všem vlkům.
"Naše psy domácí jsme vzali všude s sebou, na naše pole, na pastviny a do měst. Vlci jsou ti, kteří se zdrželi opodál a rozhodli se zůstat divocí. Možná právě to jim nedokážeme odpustit."