Skuteční Bridgertonovi
Catherine Curzon
Intriky, milostné aféry a skandály, které charakterizují romantický život hrdinů populární série Bridgertonovi, nejsou pouze výplod autorčiny fantazie, nýbrž vycházejí z neméně skandálních eskapád britské smetánky 19. století tak, jak je zachytily historické dobové záznamy. Odvržené ženy, bohatí šlechtici, kteří se zruinovali kvůli krásné milence, chudé dívky, které se díky svým půvabům vyšvihly do nejvyšších kruhů, příběhy zakázané lásky – kniha s mnoha pikantními detaily přibližuje historie skutečných lidí, které si svou barvitostí nezřídka nezadají s knižními protějšky.... celý text
Literatura faktu Historie
Vydáno: 2024 , Universum (ČR)Originální název:
The Real Bridgerton, 2023
více info...
Přidat komentář
Nálepka Bridgertonových slouží jako lapač na čtenáře, kteří by asi jinak knihu do ruky nevzali, což je škoda, protože obsahuje docela dobrý ponor do britské lepší (míněno šlechtické) společnosti hlavně 18. spíš než 19. století.
Vůbec jsem nevěděla, co mám od knížky čekat, ale nakonec se to ukázalo jako celkem vtipná četba. Byl to skvělý náhled minulosti, který mi docela změnil pohled na tu dobu. Bylo celkem k naštvání číst o tom, jak se společnost stavěla k ženám a jak k mužům. Jsem ráda, že dnes už je to jinak.
Kniha plná reálných pikantností, ke kterým autorka podává prameny, ze kterých čerpala. Zcela to zboří vaše romantické představy o době Bridgertonových, dá vám to pohled do reality té doby a také utvrzení v tom, jak to měly ženy těžké a že to, co si mohou dovolit ve fikčním prostředí, ve skutečnosti jen tak nemohly. Mám asi jedinou výtku, a to neustále odkazování na další knihy autorky, takový product placement.
Tak tohle byla příjemná a hlavně zajímavá oddechovka. Knížečka je útlá - když odmyslíme všechny odkazy, vysvětlivky, zdroje a doslov na konci, má pouze 190 stran. A čte se stejně dobře jako jakýkoliv bulvární časopis, jen v něm najdete drby o britské smetánce z 18. a 19. století :D
Autorka na začátku vysvětluje, kdo byl v Anglii u moci, jak fungovali společenské třídy a překvapivě nám představuje i postavy, které budou figurovat napříč jednotlivými skandály. Prozrazuje nám, že Lady Whistledown byla inspirována jistou Phoebe Crackenthorpovou. Byl to samozřejmě taktéž pseudonym a jednalo se o ženu, která přispívala do časopisu Female Tatler. A přestože populární plátek vycházel jen krátce, je považován za klenot rané satiry.
Víte, jak měl Anthony v první řadě seriálu za love interest operní pěvkyni Sienu? Well, asi vás nepřekvapí, že zde máme jistou Lavinii, která má nejistý původ, získá roli Polly v Žebrácké opeře, a jako kurtizána naváže románek s vévodou z Boltonu. Bude mít jejich románek rozdílný konec od toho seriálového? To zjistíte v téhle knize :D
Najdete zde i příběh, ve kterém se dostane ke slovu otázka potence, když žena po delší době neotěhotní (ahoj Daphne a Simone xD). A je toho víc. Příběhy o bigamii, zamilovaných kurtizánách (pokud máte rádi seriál Harlots, tak tohle je něco pro vás), vraždě, králově bratru, nešťastných manželstvích,…
Neřekla bych, že je to tak svěží jako netflixovská show, a některé příběhy mi bohužel trochu splývaly.
Potřebujete to? Pokud nejste ti nejvěrnější fanoušci show (nebo lidi co mají ještě místo v knihovně), tak asi ne. Na druhou stranu, pokud jste fanoušci historie, baví vás fakta a zajímají (s největší pravděpodobností) pravdivé skandály oné doby, tahle knížka vám udělá radost.