Slavík

Slavík
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294841/mid_slavik-Zjy-294841.jpg 5 1480 1480

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Nightingale, 2015

nikola3345
04.03.2021 5 z 5

Nádhera!!!! Nejlepší kniha, kterou jsem z tohoto období četla. Konec jsem kompletně probrečela.

marcela1535
02.03.2021 5 z 5

Promyšleně poskládaný obraz okupované Francie. "Peklo jsou ti druzí."

Mišák240
26.02.2021 5 z 5

Nádherný silný příběh dvou sester z 2. světové války. Příběh hrdinství se spoustou bolesti, ale i naděje a odvahy. Je to kniha, na kterou se nezapomíná!!! Určitě doporučuji!!!

Jana09
23.02.2021 5 z 5

Před časem mnou otřásla kniha Klíč k minulosti. Tato mi ji už od začátku připomínala. Po přečtení jsem věděla proč.
Knížka Slavík byla opravdu velká emocionální nálož.
Kaleidoskop lidských osudů zdánlivě obyčejných lidí vytvářející úžasný celek.
Nepřestávám žasnout nad duševní silou a odvahou lidí, kteří zažili toto strašné období a nevzdali to.
Chvílemi jsem zjišťovala, že se nemůžu ani nadechnout.
A - ano, ani pět hvězd nestačí ...

VenPokorna
18.02.2021 5 z 5

Krásný příběh. Na tuhle knihu dlouho nezapomenu :)

Knihontýnka
18.02.2021 4 z 5

Bezprostředně po dočtení bych tomu dala i pět hvězdiček. Je to velmi dobře napsané (a přeložené), příběh má spád a je napínavý. Oběma hrdinkám musíte fandit, i když vás chvílemi štvou, nebo byste jejich rozhodnutí a činy rádi změnili. Trochu mě mrzí, že se jedná o fiktivní příběh a nedozvěděli jsme se ani v epilogu, nakolik se autorka inspirovala skutečností. Navzdory tomu je příběh emotivnější a důvěryhodnější než třeba Tatér z Osvětimi, který je napsán na motivy skutečného příběhu (formulaci “na motivy” volím záměrně ;)).

Dudla
16.02.2021 4 z 5

Na to, že je to z 2. světové války, je to kniha velmi čtivá, smutná, se smutným koncem, ale ke čtení doporučuji

Knihontýnka
13.02.2021 4 z 5

Někde jsem nedávno četla něco v tom smyslu, že civilizaci od chaosu dělí jedno teplé jídlo a koupel. A tak to je. A přesně na to jsem myslela při čtení první části této knihy.

japam
11.02.2021 5 z 5

Skvělá kniha na kterou nezapomenu.

Adellll
10.02.2021 5 z 5

Asi jedna z nejlepších knih z druhé světové války, co jsem kdy četla. I téma mi nepřišlo tak "obyčejné". Děj nebyl ani trochu předvídatelný, postavy skvěle napsané a navíc kniha člověku dala zas nový pohled na válku.

Maciiik
03.02.2021 4 z 5

Slavíka jsem četla bohužel pouze v elektronické podobě, většinou večer před spaním. Kniha mě chytla až v poslední čtvrtině - nerada ale knihy odkládám a teď jsem ráda, že u téhle jsem vydržela. Dočetla jsem ji až pozdě v noci, s dost mokrýma očima. Je to silný příběh, jako kterýkoliv z kolonky "Podobné knihy" tady napravo, ale přesto mi hlouběji v srdci neutkvěl a pět hvězd mu za sebe dát nemůžu.

ddkk
03.02.2021 5 z 5

Slavíka jsem měla v knihovně už pár let. Trochu mě děsil svou objemností... Jen díky nemocné mamince, které jsem se knížku rozhodla věnovat, jsem si ho přece jen předtím přečetla. A moc se mi líbil.

Příběh z okupované Francie, šťastný i nešťastný, je o složitých rodinných vztazích, příběh, který se nevyhýbá ani tzv. kolaboraci zoufalých žen nucených k intimním stykům s nacisty jen aby přežily a ochránily své děti. Nevyhýbá se utrpení, mučení, koncentrákům ani pochodům smrti. Ale je i pln lásky, pochopení a naděje.

Doporučuji.

Lennuse
31.01.2021 5 z 5

Nezapomenutelná kniha, určitě jsem nečetla naposledy. Úžasně napsané, je to jako sledovat film. Osudy žen během války, s čím vším si musely poradit po odchodu mužů na frontu. Příběh sester, rozdílných povah a představ o životě, které nakonec spojila odvaha postavit se nepříteli. Konec knihy vše uzavírá, velice emotivní, opravdu hodně jsem si pobrečela. Pro mne jedna z nejhezčích knih...

raty
18.01.2021 5 z 5

Většinou píšu hodnocení hned po přečtení knihy. Tady mi to moc nešlo. Velmi emotivní příběh, na který budu ještě dlouho vzpomínat.

Marcelanona
07.01.2021 4 z 5

Skvělá kniha. Silný příběh.

PWM
07.01.2021 2 z 5

Vezmu-li v potaz, že se jedná o dobrodružný román pro ženy (či young adult román) o lásce v jejích různých podobách, který je zasazen do období druhé světové války a je to tedy žánr, ve kterém je možné očekávat cokoli, dá se kniha velmi lehce přečíst a je i pochopitelné, že se tak dobře prodává.

Pokud bychom se ale rozhodli brát knihu o trochu vážněji, jednalo by o spíše jazykově i obsahově podprůměrné čtení, které se vše snaží dohnat velikostí svazku s dnes tak oblíbenou a zcela zvrhlou logikou „velká kniha = dobrá kniha“. Díky tomuto rozsahu vám kniha dokáže nabídnout pestrou a téměř úplnou mozaiku témat a událostí, které je možné si asociovat s válkou. Oč pestřeji, o to povrchněji.

Stále ve mně přetrvává dojem, že autorka při psaní celou dobu doufala, že nepíše román, ale předlohu k budoucímu hollywoodskému velkofilmu.

Celkově vzato: autorka Slavíka se svého zajímavého tématu zřejmě zalekla, raději je proto utopila v žalostně dojímavých dialozích, málo uvěřitelných epizodách děje, spoustě velkých slov a rozbouřených potocích slz.

(Pokud někoho zajímá život v okupované Francii a činnost odboje, může být velice zajímavé pojetí například v knize gen. Fajtla „Sestřelen“, ta se tím sice zabývá „jen tak mimochodem“, ale přesto podává mnohem přesnější a přesvědčivější svědectví o životě Francouzů pod německou nadvládou…)

Aaloha
13.12.2020 5 z 5

Krásný příběh, na který nezapomenu. Knihu jsem dočetla před týdnem a pořád na ní myslím. Vše už bylo napsáno, kruté přežívání války, bezmoc, hlad, ale i láska a ten konec .... tak to jsem brečela jak želva.

tinka1974
12.12.2020 5 z 5

Takovéto knížky jsem četla si dva tři roky zpět a moc se mi líbily. Na Slavíka jsem dostala tip od kamarádky. Bohužel, jak rok končí, není času na čtení. Nakonec jsem dala prvně audioknihu a nelitovala jsem. Krásně se mi to poslouchalo. Příběh byl strhující od začátku do konce. Prostě miluju beletrii ze druhé světové. Nelehké osudy, těžké časy, charktery lidí, ať šlo o Francouze či Němce. Pro mě je to i povzbudivé. Bývám ráda, že žijeme kde žijeme. A poslední asociace: minulý týden se otevřely zase po více jak měsíci obchody. Když jsem tam stála ve frontě na košík, poprchávalo a šla ně mě "blbá", najdenou jsem viděla ty francouzké ženy, co stály od noci frontu na maso a byly šťastné, když dostali kosti

zbožňuju_knihy
12.12.2020 5 z 5

Sakra to byl doják! Poslední třetina knihy naprosto pohlcující. Zase si jednou uvědomíte, jak výborně si teď žijeme-jako prasata v žitě..

Fidoo
27.11.2020 5 z 5

Nezlomné... Dvě sestry, které rozdělila válka. Ženy s vírou, přesvědčením a obrovskou vnitřní silou, které po skončení války nečekaly žádné slavnostní přehlídky, žádné medaile ani zmínky v učebnicích dějepisu. Během války dělaly, co bylo třeba, a když skončila, posbíraly zbytky svých životů a začaly zase od začátku...
Nádherná knížka!

"Procházíte-li peklem, nezastavujte".