Slavné kriminální případy

Slavné kriminální případy
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127949/slavne-kriminalni-pripady-127949.jpg 4 18 18

Výbor ze světoznámé sbírky nejzajímavějších soudních případů z 18. století, skutečných kriminálních příběhů, zločinů, jejich vyšetřování a potrestání. Sbírku začal vydávat v roce 1734 v Paříži Francois Gayot de Pitaval - parlamentní advokát v Paříži. Jméno Pitaval se stalo časem pojmem; od konce 18. století se jím označovaly sbírky senzačních, zajímavých a hlavně skutečných případů z policejní a soudní praxe. Pitaval je však i výrazným obrazem společenských vztahů své doby... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Orbis
Originální název:

Causes celebres et intéressantes avec les jugemens qui les ont decidées, recueillies par Mr. Gayot de Pitaval, avocat au, 1745


více info...

Přidat komentář

BlaV.
01.06.2023

Objevila jsem při uspořádávání knihovny - zaujaly mne dobové ilustrace, které jsou fakt hodně drsné - znázorňují mučení a popravy - chci si knihu přečíst, ale nevím, zda to zvládnu na jednou, asi budu číst po jednotlivých příbězích.

olga8832
14.10.2022 4 z 5

Překvapila mne ta krutost. Ale události jsou jen popisovány, nehledejte rafinovanost ani u autora a už vůbec ne u zločinců.


tatjana1737
30.10.2017 4 z 5

Obsahuje tyto příběhy:
- Případ nešťastného Jakuba Le Bruna
- Marie Markéta d Aubray, markýza de Brinvillier, proslulá travička
- Případ Markýzy de Gange
- Duch aneb odhalený podvod
- Urban Grandier a posedlé jeptišky loudunské
- Případ pana de Cinq-Mars, nejvyššího podkoního, a pana de Thou

Neznám původní vydání či vydání v jiných jazycích, takže nemám srovnání, co vše Pitaval napsal a proč autoři výboru zvolili zrovna tyto příběhy. Po knize jsem primárně nesáhla jako po beletrii, ale po zdroji informací o fungování francouzského justičního systému, nemluvě o informacích o markýze de Brinvilliers, kterou zatýkal - ó ano, ti co mne znají, už vědí, co přijde - policista Desgrais.

Nakonec se mi dostalo mnohem víc, než kolik jsem čekala, protože Pitaval kromě samotných slavných kauz obsahuje popis reálií tehdejší doby (například v případu Le Bruna popis domu paní de Mazel - s veškerou vnitřní dispozicí, popisem vnitřního vybavení místností i funkcí služebnictva) a trochu jiný náhled na některé z velkých osobností. Současně lze v knize nalézt i mnohá poučení a myšlenky, které by se hravě daly ukrást a trousit jako bonmoty. Do paměti se mi vrylo hlavně "Zpravidla ten, kdo dámu obléká od hlavy k patám, má velká práva," ale je jich tam mnohem víc ;-).


O samotném Pitavalovi jsem se z doslovu dr. Rausche moc nedozvěděla (chtěla bych vědět, jak to přesně bylo s tím únosem klientovy manželky z kláštera!), zato Doležalova studie O právu a právních institucích v době Pitavalových příběhů, na kterou se odkazuje i Jaromír Slušný ve svých dějinách policie, byla naprosto skvělá a nejraději bych JUDr. Doležala kontaktovala a položila mu nekonečný proud zvídavých dotazů.

Na knize oceňuji i poznámkový aparát, který už u současné literatury není samozřejmostí, a který neznalému čtenáři pomůže zorientovat se v osobnostech, událostech či místech, ale má mnoho co nabídnout i čtenáři znalému.

Co se týče samotných příběhů - Cinq-Mars mi do výboru moc nezapadal, zde bych viděla spíše hodnotu historickou, ale u ostatních jsem si vychutnala i právní stránku a Pitavalovu argumentaci (bohužel má nepříjemný zvyk hned v úvodu čtenáři překládat své závěry, jimiž prozradí pointu), a v neposlední řadě odkryla některé z inspiračních zdrojů Anne Golon při psaní Angeliky (Urban Grandier je naprosto jasný, ale třeba scéna s vraždou Markýzy de Gange silně čpěla atentátem na Angeliku v Louvru ;-)).

P.S.: Když se markýza de Brinvilliers od svého zpovědníka dozvěděla, že ji Desgrais bude doprovázet na popraviště, velmi se rozčílila. Jsouc pokárána, prohlásila: "Ať mi tedy Bůh dopřeje tu divnou vyhlídku." Ovšem v dopisem paní de Sévigné je uvedena "krásná vyhlídka"! Pitaval a paní de Sévigné nás proto s kamarádkou dovedly i k debatě na téma vzhledu pozadí policisty Desgraise. Zatím jsme nerozsekly, jestli měl divný či krásný zadek, ale já doufám, že to druhé :-).

Sandik
04.05.2015 3 z 5

Výbor z Pitavalova obsáhlého díla, byť se jedná o reprezentativní sbírku kriminálních deliktů své doby, by asi milovníci detektivek měli pominout. Nenarazí totiž ani na inteligentního vyšetřovatele, ani na zamotané záhady. Ba právě naopak, případy jsou předkládány velmi přehledně a líčeny zcela bez pochybností. O způsobu nalezení pravdy se většinou nedozvíme nic. Příběhy se často odehrávají v prostředí vyšší šlechty či bohatých měšťanů a jsou mnohdy velmi kruté. Jejich autor je zjevně zamýšlel především jako svého druhu mravní exemplum a možná i jako pomůcku pro mladší advokáty a soudce. Zábavného na tom čtení vlastně není mnoho, byť po knize mnozí čtenáři asi sáhnou právě jako po svého druhu oddechové literatuře. Celkový dojem: 70%

Pavelpi
31.01.2014 5 z 5

Zajímavý pohled na slavné kriminální případy té doby.Dobře se to čte i vysvětlivky jsou na dobré úrovni včetně historických dat.

Autorovy další knížky

François Gayot de Pitaval
francouzská, 1673 - 1743
1967  78%Slavné kriminální případy
1971  79%Slavné soudní případy