Slované ve středověku. Mezi ideou a skutečností
Eduard Mühle
Kniha představuje jedinečný pokus o syntetický výklad dějin Slovanů v dlouhé časové perspektivě od 6. do 15. století. Zpracovává téma, jemuž německá historiografie věnuje pozornost přinejmenším dvě staletí. Přesto jde o knihu inovativní. Autor ve svém výkladu vychází nejen z dobových písemných pramenů, ale velká část jeho interpretací je založena rovněž na poznatcích archeologických, jež v posledních desetiletích změnily zažité představy. Mühle ve svém výkladu volí dvojí přístup: na jedné straně se věnuje reálným společenským strukturám Slovanů, počínaje raně slovanskými skupinami obyvatelstva přes první slovanské státní útvary 10.–12. století až po mocensky stabilizovaná království pozdního středověku; na straně druhé na středověké Slovany nahlíží očima jejich sousedů. Nikoli tedy pouze slovanské pojímání sebe sama, ale stejně tak i pojímání Slovanů prizmatem sousedů (arabských, byzantských i latinských autorů), kteří si byli vědomi vzájemných kulturních odlišností. Kniha Eduarda Mühleho ale není omezena pouze na samotné dějiny Slovanů mezi 6.–15. stoletím. Její druhou dimenzi představuje zkoumání Slovanů jako kulturního konstruktu, jako nástroje politiky od středověku do 21. století.... celý text
Literatura naučná Historie Sociologie, společnost
Vydáno: 2023 , ArgoOriginální název:
Die Slawen im Mittelalter: Zwischen Idee und Wirklichkeit, 2020
více info...
Přidat komentář
Po odborné stránce až na téměř obsesivní popírání slovanského sebeuvědomění u všech slovanských národů a neznalost faktu, že Staré Město a Uherské Hradiště je souměstí bez větších připomínek, ovšem jako příslovečná červená nit se knihou táhne germánský pocit nadřazenosti, kterému se autor neumí a snad ani nechce ubránit.
Na mne příliš odborné a podrobné, dokonale jsem se v knize ztrácel a nakonec jsem zjistil, že pro můj zájem probuzený titulem knihy by úplně stačilo číst si články na Wikipedii.
Jsem docela v rozpacích jak hodnotit tuto obrovskou hromadu argumentů proti myšlence, že všichni tady na východ od germánských, pardon, německých hranic, pocházíme z jednoho velkého dávného slovanského národa,s jedním jazykem, historií a sebeuvědoměním.
Na hodnocení mám málo vědomostí,ale kniha na mně působila celkem věrohodným dojmem.