Slovanská knihovna – můj osud (mozaika vzpomínek)
Jiří Vacek
Knihovník, slavista a literární historik, mezinárodně respektovaný odborník specializující se na problematiku ruské, ukrajinské a běloruské emigrace Jiří Vacek se na stránkách těchto pamětí ukázal jako talentovaný vypravěč. Proud vzpomínek zahrnuje především více než půlstoletí jeho práce ve Slovanské knihovně (dnes odboru Národní knihovny České republiky), jedné z nejvýznamnějších světových slavistických knihoven, kde působí od roku 1964. Autor připomíná nejen důležité události z dějin „Slovanky“, ale představuje i širokou plejádu osob (pracovníků knihovny i odborných badatelů-slavistů z celého světa), kteří s ní přišli od jejího založení v roce 1924 do kontaktu. Téměř románové příběhy – ať už tragické, nebo humorné – tvoří umně poskládanou mozaiku, která vás při četbě okouzlí svou barvitostí a člověčenstvím.... celý text
Přidat komentář
Kniha symbolicky otevírá dveře odborníkům, knihovníkům ke vstupu do světa Národní knihovny. Ale i veřejnosti - k pochopení vzniku a rozmachu její Slovanské knihovny i významu její činnosti. Skrze události a prožitky na odborné půdě, a přesto lidí z masa a krve.
Autorovy další knížky
2002 | Zírající do slunce |
2016 | Slovanská knihovna – můj osud (mozaika vzpomínek) |
2009 | Hlasy vyhnaných |
Velice zajímavá kniha, nevím jestli ji dokážu správně hodnotit, ale přesto mi tato komorní až intimní záležitost přišla velice objevná a živá. Skutečná, ačkoliv to na první pohled nemusí být znát, dovede svou schopností vylíčit xx let zajet hodně pod kůži a hodně ukázat.