Slovenská armáda 1939 - 1945
Charles K. Kliment
Publikace přibližuje českému čtenáři, který měl dosud jen velmi málo příležitostí dozvědět se něco bližšího o slovenské armádě a její činnosti v letech 1939 až 1944, jak organizaci slovenské armády, armádního dělostřelectva, obrněných jednotek, letectva i Hlinkovi gardy, tak bojové nasazení slovenských jednotek v uvedených letech. Text doplňuje množství černobílých dokumentárních fotografií, takticko-technické údaje o zbraních pěchoty, dělostřelectva, obrněné techniky i letectva a barevná příloha, na níž čtenář nalezne i uniforma a distinkce vojáků a důstojníků.... celý text
Přidat komentář
Dobrá knižka.
O výzbroji, organizácii, zložení roty...
No a opísané sú aj jednotlivé bitky a aj s mapkami :)
Obrazové prílohy tiež super.
Často jen výčet početního stavu a techniky. Samotné bojové nasazení jen pár stran a nejvíc věnováno SNP. Zcela zde chybí nějaké přímé vzpomínky, nálada ve vojsku či širší souvislosti. Pěkná ilustrovaná a fotografická příloha.
Kniha obsahuje základné informácie o Slovenskej armáde v rokoch 1939 - 1945. Dobré čítanie, vhodné aj pre laika v tejto oblasti.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) kolaborace Slovenská republika 1939-1945 (Slovenský štát) slovenská armáda
Je skvělé, že se nějaký Američan věnuje problematice armád ze střední Evropy...aha, on to není ani tak Američan, i když se jmenuje Charles, asi se kdysi, než odešel do v roce 1969 do USA jmenoval zcela obyčejně Karlík. Inu, lidé jsou různí. Ale k vlastní knize, jedná se o celkem faktograficky slušně a maximálně podrobně zpracovaný přehled včetně bohatého grafického i fotografického "doprovodného" materiálu. Tahle kniha skutečně neřeší nic jiného, než krátkou historii, vývoj organizace a výzbroje a nakonec i nasazení slovenské armády jak na východní frontě, tak v SNP. O podrobnosti svědčí, že je zde i obrázek spodků a nátělníku, který vojáci nosili. A o tom, co si její příslušníci mysleli a jaký byl vývoj jejich názoru na službu v armádě je tedy jedna jediná, ale velmi výmluvná zmínka, totiž citace z "informace" jakéhosi důstojníka GŠ (vlastně práskače), který svému německému řídícímu orgánu píše, že slovenská armáda je protitisovská, protiluďácká a naopak pro prvorepubliková. A že představuje nejnebezpečnějšího vnitřního nepřítele luďáckého režimu a onen "informátor" jí dokonce navrhuje rozpustit. A tahle malá a nenápadná poznámka vypovídá asi víc, než možná celé svazky nejrůznějších blábolů všeho možného původu a politicko-ideologického zaměření.