Sluha dvou pánů
Carlo Goldoni
Klasické italské dílo žánru commedia dell'arte z roku 1745. Slečna Beatrice, převlečená za svého mrtvého bratra Federica, přijíždí se sluhou Truffaldinem do Benátek, aby zde našla bratrova uprchlého vraha. Ten později skutečně dorazí a Truffaldino, jenž netuší, s kým má tu čest, vstoupí z vypočítavosti i do jeho služeb. Vždyť dva platy jsou přece víc než jeden. Sluha ovšem nejlépe ze všeho umí poplést, zaměnit a pomotat jakýkoli úkol, čímž zakládá dlouhý řetězec omylů, nedorozumění a komických situací. Nakladatelská anotace. Kráceno.... celý text
Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: 2021 , Městská knihovna (Praha)Originální název:
Il servitore di due padroni, 1745
více info...
Přidat komentář
Někteří lidé říkají že je lepší si zajít do divadla, na danou hru, než číst původní autorovu knihu. U sluhy dvou pánů to platí dvojnásobně. Přečetl jsem si knihu a potom jsem se koukal na slavnou divadelní inscenaci s naprosto skvělým Miroslavem Donutilem. A opravdu, u inscenace jsem doslova prskal smíchy, v knize tak dobře vtipy nevyzní, to je dáno. Ale jinak výborný příběh který byl ještě výborněji zpracovaný v roce 2000 v Národním divadle.
Ve škole jsem řadu knížek z maturitního a doporučeného seznamu povinné četby vynechala a tak si čas od času doplňuju tyto mezery. V případě Goldoniho Sluhy dvou pánů to byla lahůdka. Tato hra má zápletku a navíc je vtipná. Jedna z nejlepších divadelních her, které jsem kdy četla. Teď plánuju ještě divadelní představení a moc se těším. 5*
(12/24)
20. AUDIOKNIHA
Hra, o které jsme se často učili a já ji, v tomto případě poslechla, až teď. Je škoda, že ve škole si mnohdy neuvědomujeme, jak povinná četba a známá literární díla mohou být zábavná a jak by nám přečtení díla to dílo přiblížilo. Pod názvem Sluha dvou pánů jsem si nic moc představit nedokázala. Teď už ale vím, o co se jedná.
Chviličku mi to trvalo, ale pak jsem se do komedie zaposlouchala a začala mě bavit. Postava Beatrice mě bavila asi nejvíc, nevím, jestli to bylo dabingem, nebo je tak tahle postava napsaná, ale to "přehrávání" mě fakt bavilo. Rozhodně tohle dílo řadím mezi ty, které bych ráda viděla i v divadle.
Skvělá hra, kterou jsem před lety shlédla v divadle. V televizi jsem viděla několikrát inscenaci a nyní jsem si ji pustila jako audioknihu a opět se mi velmi líbila.
Sluha, aby vydělal více peněz a víc se najedl, se nechá najmout dvěma pány. A pomotá vše, co se pomotat dá. Je tam opravdu dost vtipných momentů a herci načetli hru opravdu velmi bravurně.
Divadelní hra je v audiotéka klubu jako superprodukce - každá postava má svůj hlas. Takže si budete připadat jako kdybyste opravdu navštívili divadlo.
Rozhodně doporučuji všem.
Samotný Goldoniho text bych neocenila na víc než tři hvězdičky, ale záznam z Národního se mi trefil do nálady a s děckama jsme si tenhle původně jen studijní úkol nečekaně užili.
(A dneska jsem jim uvařila pudlik!)
Divadelní inscenace s Donutilem je naprosto geniální, tak jsem si řekl, že si přečtu i původní hru. Vše je velmi chytře promyšlené a humorem bych to umístil někde mezi Shakespearea a Cimrmany (což odpovídá to tomu i časově). Sláva pudlíku... tedy pudinku a jdeme obsloužit jednoho dva pány.
Nebyla jsem vůbec zklamaná i když musím přiznat že jsem měla před očima pana Donutila jak to podal na divadle. Hra je výborně napsaná, vtipná, příjemná, zápletka bravurní. Mě se to moc líbilo a přečetla bych ji kdykoliv znovu. Doporučuji!
(SPOILER) Na mne to bylo moc zmatené, pořád jsem si pletla postavy, takže některé souvislosti mi unikaly. Hlavní postavou je Truffaldino - sluha dvou pánů, byl tak přihlouplý a zároveň mazaný. Beatrice to byla tedy velmi kurážná žena. Dílo v aknize je pro mne průměrné. Asi si dám závazek, jít na toto představení do divadla, třeba lépe pochopím.
Brilantně provedená – comedie dell´artt - od jednoduché milostné zápletky – skrze propletenec komických a směšných situací – k tradičnímu šťastnému vyústění milostné šarády.
Tak to je Sluha dvou pánů - aneb temperamentní komedie o třech dějstvích a stále živý příběh.
„Tak já vám řeknu pravdu já se přiznám. Všichni jsme lidé chybující.“
A takhle to začíná – jedním „omylem“, jak tvrdí Truffaldino, je to totiž právě on, náš milý, dost svérázný až vypočítavý, věčně hladový, trochu pošetilý a všemi mastmi mazaný sluha. A má ještě spoustu dalších vynikajících vlastností ___
do jejich výčtu nesmíme zapomenout přidat, ještě že je poněkud zapomětlivý – katastrofu, z toho vyplývající můžete tušit od samého začátku, teda minimálně od té chvíle, kdy zjistíte že slouží dvěma pánům /a to ještě ani neví, že jedním z nich je žena/.
Truffaldino, který všechno poplete, zaplete a zauzluje, se tak dostane (a spolu s ním i všichni aktéři jedné milostné taškařice) do situace, ze které zdá se, není cesta ven. Ale protože tyhle komedie vždycky dobře končí, čeká vás „jen“ dobrá zábava – vtipná situační komedie, která i „na papíře“ dokáže hodně (a že je vážně dobrá – o tom svědčí nespočetně divadelních zpracování, vč. pro mě nezapomenutelného Truffaldina od pana Donutila).
Tak „jen do toho, jaképak upejpání.“
"TRUFFALDINO: No tak, vždyť o nic nejde. Budeme všichni spokojení, dej sem dopis a až se vrátím s odpovědí, tak to dokončíme.
SMERALDINA: Tady je. (Podá mu dopis.)
TRUFFALDINO: Víš, co je v něm?
SMERALDINA: Právě, že nevím. Ale moc ráda bych to věděla.
TRUFFALDINO: Ještě aby to byla nějaká nepříjemnost – a já za něj pak dostanu přes hubu.
SMERALDINA: Kdopak to ví? Milostné psaníčko to asi sotva bude.
TRUFFALDINO: Abych nepřišel zbytečně k úrazu. Když nevím, co v něm je, tak tam s ním nepůjdu.
SMERALDINA: Což o to, otevřít by to šlo – ale jak to pak zase zavřít?
TRUFFALDINO: To už nech na mně. Zalepovat otevřené dopisy, to je moje. A nikdo nepozná ani tohle –
SMERALDINA: Tak ho otevřem!
TRUFFALDINO: Umíš číst?
SMERALDINA: Trošku. Ale ty umíš dobře, viď?
TRUFFALDINO: Taky trošku.
SMERALDINA: Tak se na to podíváme.
TRUFFALDINO: Otevírat se musí opatrně – (Utrhne kus dopisu.)
SMERALDINA: Podívej, cos to proved!
TRUFFALDINO: Maličkost – to se zase spraví. Já mám na to patent. Tak koukni, už je otevřený.
SMERALDINA: Tak čti!
TRUFFALDINO: Přečti to radši ty. Ty znáš ruku své slečny líp než já.
SMERALDINA (prohlíží si dopis): Abych řekla pravdu, nepřečtu z toho ani bé.
TRUFFALDINO: To je náhodička. Já taky ne.
SMERALDINA: Tak nač jsme ho otvírali?"
Zatím nejčtivější maturitní četba! Myslel jsem si, že nic snažšího než Lakomec, již v maturitním seznamu nebude. Mýlil jsem se! Čte se to neskutečně rychle a dobře. Nemá to mnoho postav no zkrátka k maturitě naprostý skvost. Někdy jsem se v těch motanicích trošku zamotal a tak jsi jdu dát ještě tu všemi opěvovanou skvostnou Truffaldinovku v podání Donutila. Možná poté změním hodnocení na 5*. 42/52
Krásná hra, bláznivá, veselá, skvělý příběh jednoho sluhy, který vzal příležitost, která se mu naskytla, za pačesy a nepustil, dokud z ní alespoň něco nevyždíme..
U této hry se vždy pobavím a musím přiznat, že je jedno jestli hru čtu, vidím nebo poslouchám, protože je skvělá ve všech těchto podobách.
I přes to však navždy vidím v roli legendárního Truffaldina pana Donutila - to je totiž zpracování mému srdci nejmilejší...
Knihu jsem četla v rámci povinné četby ve škole. Moc jsem se na to netesila, ale kniha předčila má očekávání. Velice mě to bavilo
Znám hlavně divadelní hru s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. Mám Sluhu dvou pánů moc ráda. Nadchla mě i kniha. Čte se velmi dobře a když má člověk s hlavním hrdinou spojenou i tvář pana Donutila, v některých scénách se neubrání smíchu.
Každému, komu se kniha zdála příliš zamotaná nebo prostě jen nelíbila, doporučuji pustit si záznam divadelního představení. Myslím, že zrovna v tomto případě platí, že pan Donutil vdechl Truffaldinovi život.
Audiokniha.. a za mne super, pravda hru znám, takže jsem se v ději orientovala .. pobavilo!!!
Poslouchala jsem audio jako divadelní hru. Bohužel mě to nebavilo, hrozné bláznivé motanice.
Spíše bych si asi užila přímo představení v divadle, i když bych raději šla úplně na něco jiného.
Slavná potřeštěná komedie Carla Goldoniho patří zcela zaslouženě do zlatého fondu světové dramatické tvorby. Divadelní hra plná záměn a omylů člověka nesporně pobaví, ale zcela nepochybně ho ještě více pobaví divadelní zpracování, kterého se u nás naprosto bravurně zhostil Miroslav Donutil. Krásně je zvolené jméno hlavní postavy Truffaldino Gdebizzopopad - přičemž křestní jméno lze přeložit jako "podvodníček". Pantalone Agnivorla je též velmi úsměvné jméno. Chtěla jsem si tuto slavnou hru již dlouho přečíst, ale divadelní ztvárnění u mě rozhodně vede.
Autorovy další knížky
2013 | Sluha dvou pánů |
2009 | Poprask na laguně |
1994 | Sluha dvou pánů (program) |
1974 | Mirandolína |
1954 | Komedie, svazek první |
Dělá mi problém hodnotit dílo objektivně. Jsou věci, které po návštěvě národního divadla z hlavy nevymažete. Kniha se v porovnání s Donutilovým výkonem zdá lehce obyčejná. Doporučuji především těm, kteří verzi z národního zatím neshlédli.
"Souhlas, nikoliv soulož uskutečňuje manželství."
"Už je to tak na tom světě, že si člověk pořád jen zoufá, chvílemi doufá, moc často stejská a málokdy vejská."
"Od pláče k smíchu je to sladký skok: najednou všechny mrzutosti zůstanou za námi. Od radosti k žalosti je to stokrát horší."