Slúžka
Stephanie Land
Dvadsaťosemročná Stephanie Landová snívala o štúdiu na univerzite. Jej sen sa však rýchlo rozplynie, keď v lete zistí, že je tehotná. Krátko nato ju opustí otec dieťaťa a ona zostáva na všetko sama. Aby prežila a zabezpečila svojej dcérke najzákladnejšie potreby, musí vziať aj najpodradnejšiu prácu. Slúžka je emocionálne drsná, majstrovsky napísaná výpoveď o autentických rokoch, ktoré autorka prežila ako upratovačka v službách pre americkú vyššiu strednú vrstvu. Upratovačka v tomto zmysle znamenalo byť „neviditeľná ako duch“, byť tichým svedkom úspechov, tragédií a najhlbších tajomstiev svojich klientov, no súčasne byť prehliadaným, niekedy ponižovaným, no hlavne ignorovaným človekom. Pritom sa však snaží vyhrabať zo svojej sociálnej mizérie, bojovať o svoju ľudskosť a dostať sa na štúdium na vysokej škole. Je to dielo o tom, ako človek dokáže vďaka svojej nezdolnej húževnatosti prekonať príkoria života na potravinových lístkoch, podporných sociálnych programoch, ale prekonať aj odcudzenosť svojich najbližších. Nad všetko ostatné je príbeh Stephanie Landovej obrazom odvrátenej strany tzv. amerického sna, kde byť chudobným znamená byť poznačeným stigmou. Kniha bola podkladom úspešného seriálu spoločnosti Netflix, ktorý si pozrelo 67 miliónov domácností na celom svete.... celý text
Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: 2022 , Timy PartnersOriginální název:
Maid: Hard Work, Low Pay, and a Mother's Will to Survive, 2019
více info...
Přidat komentář
Asi to bude vypadat necitelně, ale mně ta služka připadala dost hloupá a vadilo mi, jak si opakovaně stěžuje a plače, jak se snaží vzbudit soucit i svojí sebechválou. Na mnoha místech té knihy jsem si v duchu řekla, přestaň fňukat a najdi si jinou práci, dělej hospodyni nebo chůvu jen v jednom domě místo nesmyslného ježdění sem a tam, jdi pomáhat do nemocnice nebo starobince, je tolik zaměstnání, kde pracovní síly chybí. Na kolik samoživitelek se chlap úplně vykašle a ona měla otce svého dítěte jakž takž spolehlivého, měla další známosti a tolik rozličných státních příspěvků z různých druhů sociálních programů, že právě tohle bych se na jejím místě styděla kritizovat a naříkat, jak málo pomoci se jí dostává.
autorka se svěřuje se svým hluboce emotivním životním příběhem z období krize let cca 2008-2010 a motivuje své čtenářky - matky samoživitelky, aby také našly odvahu a sílu překonávat všechny problémy finanční, pracovní, partnerské, výchovné, organizační, sociální... a splnily si své sny (stát se třeba právě známou blogerkou a spisovatelkou)
Landová to jistě neměla lehké, ale na druhou stranu, pokud se 28letá svobodná žena rozhodne mít dítě, i když ví, že její partner je agresor a potomka nechce, pokud ví, že nemá žádnou oporu ani podporu ve vlastní rodině, nemá absolutně žádné úspory, nemá práci a bydlí v karavanu, tak nevím, co čeká - že se objeví kouzelná víla? že za ní stát zaplatí byt, stravu, auto, pojištění, daně, lékařskou péči, školku atd., aniž by ji kontroloval? že nebude muset chodit do práce?
jestli se autorčina dcera taky "stane spisovatelkou", určitě z toho bude další román o traumatickém dětství
S napětím jsem četla pravdivý příběh autorky, která líčí svůj vlastní život v Americe, kde se snaží jen vlastní vůli přežít a zajistit lepší život nejen sobě , ale své malé dcerušce. Fascinující je popis, jak těžký je život, když člověk nemá žádné zázemí a nikoho blízkého, kdo by mohl pomoci. Odhaluje nám jak funguje sociální zabezpečení pro svobodné matky. A to se říká, že Amerika je zemí vysněnou, kde každý může být šťastný. Příběh mě dost fascinoval, jaká je pravda.
Zajímavé srovnání s americkým sociálním systémem, který opravdu nepovzbuzuje, aby na něj člověk spoléhal.
Zajímavá sonda do života jedný samoživitelky. Sociální drama ze skutečnýho světa na americkým zapadákově aneb ne všude je blaze jako v Beverly Hills.
Příběh samotný autorky, u níž se sudičky při výběru taty a mamy moc nepochlapily. Nepoužitelní rodiče a v zádech násilnický alkoholik, který si z holky udělal karavanovou rohožku. Jen krůček k tomu jak skončit na kartonech a s fetem pod mostem. I s tříletou dcerou.
Ve vší kráse je zde popsán úžasný americký sociální systém. Lahůdka, kterou bych nechtěla nikdy ochutnat.
Zpočátku návyková věc, ale s postupem času trochu upadající děj. Neustálé se točení v kruhu mezi kbelíky špíny, plísní, odpornými pelechy a zasviněnými hajzlíky. Dům od domu. Dlouhé čekání, jestli se z toho holka vyuklízí.
Musím přiznat, že už od půlky mě nudil ten věčný kolotoč malých úspěchů záhy vykoupených dalším průšvihem.
Za mě průměr. Zkusím film (Netflix), asi po dlouhý době lepší než papír.
Ani ve snu by mě nenapadlo, jak tvrdě se životem v USA probíjejí svobodné matky! Žádné úlevy a když nepomůže nikdo z rodiny, když je otcem psychopat, pak nezbývá, než dřít a dřít. Poměry, ve kterých ta máma s Miou žily, jsou až neskutečné. Nulový prostor, plísně, logicky věčně nemocné a neléčené obě dvě. Zážitek z chirurgického zákroku v oušku té malé svědčí o nepředstavitelné lékařské péči, kdy klidně zoperují nemocné dítě a po operaci ho hned propustí do domácí léčby. Taky se divím tomu, že tak nevyrovnaný otec jako byl Jamie, který obě dvě před narozením Mii nenáviděl, tolik stál o střídavou péči! Vždyť bylo o strach ji jemu svěřovat. Vlastně jsem se ani nedočetla, jak ta jeho péče vypadala. Podle mě ji používal k tomu, aby Stephanii psychicky týral a držel ji v hrsti. Práce, kterou ona vykonávala, byla nad pomyšlení vyčerpávající. Kvůli penězům, aby se udržela nad vodou, přemáhala bolesti těla, neodmítala žádný úklid ba hledala ještě i další. Líbilo se mi, jak si domy, ve kterých pracovala, pro sebe pojmenovala. Nebyla to neosobní práce, i kvůli tomu ji možná i vydržela. Že se nepoddala a špatné podmínky ji nezlomily, svědčí o obrovské vůli. I když měla minimum času pro dcerku, nic pro ni nebylo těžké, aby se jí věnovala naplno. I za cenu dalších obětí. Při té bídě se nevzdávala svých snů - žít ve vysněné Missoule a vystudovat tvůrčí psaní. Shrnuto - nečekala jsem něco takového, upřímnost, při skromnosti autorky takové velké hrdinství. Čte se to výborně a pohled do této stránky americké společnosti je hodně poučný.
(SPOILER)
Tak to byl opravdu drsný příběh ze života spisovatelky a jsem ráda, že se z té hrůzy nakonec osvobodila, zdárně vystudovala, dokázala zlepšit životní podmínky své často nemocné dcerušky a my čtenáři jsme získali další skvělou a nadanou autorku. Hluboce před ní
smekám.
Skutečný příběh autorky,která se jako samoživitelka probíjí životem s malou dcerkou ....
Kupodivu nenachází zázemí u své matky - ani u otce dítěte, a tak se její život stává přežíváním ze dne na den ....
Přesto se jí podaří vytvořit pouto se svou dcerkou - a nakonec si splní i svůj sen ....
Nikdy to nevzdej, pokud máš pro koho žít ....
A v závěru poděkování :
..... děkuji, že jste se ke mně připojili na této cestě ....že jdete vedle mne ....
(SPOILER) Ale tak dobrá. Tři hvězdičky je ok. Děj vystihuje anotace, líbí se mi téma sociální nerovnosti a role společenských vrstev včetně otázek (nejen) o sociálním původu a jeho vlivu na to, co se s takto rozdanými kartami dá zahrát. Ale... Jazykové zpracování mě něčím iritovalo, četlo se to dobře, ale styl byl tak nějak bez břinku, dost suchopárný. A hlavní hrdinka, respekt jejímu nasazení a odhodlání, se ale trochu nelogicky dost motala v nesmyslnem kolotoči deziluze, který se jí nakonec podařilo zlomit, ale moc jsem nepochopila proč to vlastně tak trvalo nebo co bylo tím zlomem, kdy se to začlo zvedat a proč to nešlo dřív. I tak to ale určitě stálo za přečtení! Navíc si člověk nepoprve říká, jak vlastně -i když pořád na něco remcáme - se máme báječně, kdyby jen proto, že můžeme jít kdykoliv s čímkoliv k doktorovi a nemusíme na to zběsile šetřit a se zubama už nechodíme ke kováři :)