Slzy po porodu
Elizabeth Geisel
Prosazování přirozených porodů a návratu k láskyplné poporodní péči o matku dítě jako nejlepší prevence před vznikem poporodních depresí. Lékařsky vedené porody, neakceptování přirozených potřeb matky i dítěte v porodnicích, nahrazení původních porodních a poporodních rituálů moderními technokratickými praktikami - to vše se negativně odráží na stavu matky (i dítěte) po porodu. Těhotenství, porod i poporodní doba přestaly být dobou láskyplné péče o matku a dítě, vymkly se přirozenosti. Zvláště na péči o novopečené maminky se v současném světě pozapomnělo. A tak poporodní deprese, neschopnost kojit své dítě nejsou ničím výjimečným u moderních matek, které jsou manipulovány porodníky, reklamními průmyslem a čím dál více odtrhovány od svých přirozených potřeb i potřeb svého dítěte. A přitom ke zlepšení situace stačí málo - zkvalitnit péči o novopečené maminky ve smyslu akceptování jejich přirozených potřeb, pomoci jim v počátcích mateřství, nepřetěžovat je zbytečnými nároky a starostmi, aby se v klidu mohly věnovat nové životní roli a navázaly správný vztah se svým dítětem. Kniha nabízí i konkrétní návody a rady, jak zvládat špatnou náladu a deprese po porodu, uvádí ukázky textů týkajících se práv matek a dětí (práva šestinedělky, zásady úspěšného kojení atd.), na závěr nechybí ani seznam užitečných kontaktů pracovišť zabývajících se rodičovskými problémy, krizovou a psychosociální pomocí (aktuální pro ČR a SR).... celý text
Literatura naučná Rodina
Vydáno: 2004 , One Woman PressOriginální název:
Tränen nach dem Geburt, 2004
více info...
Přidat komentář
Téma je uchopené komplexně, tedy hodně zeširoka. To dává smysl, jelikož příčiny vzniku poporodních depresí jsou taky komplexní.
Knihu bych doporučila blízkým osobám ženy s PPD, jelikož jim snad pomůže pochopit, co se s ženou děje (nebagatelizovat to), a nabídne také možná řešení, ke kterým by se sama novopečená matka nemusela dopracovat.
„Tato planeta se vyléčí jen uzdravením matek, a nebo bude po uzdravení matek následovat vyléčení matky přírody!“
Tak láskyplnou, přirozenou, citlivou knihu jsem už dlouho nečetla. Je pravdivá, a to je její největší cennost.
Zároveň předkládá bolestné otázky týkající se budoucnosti mateřství.
Nezavírejme už dál oči a vracejme se ke své podstatě ženství a podstatě toho, proč tu jsme...
Krásná kniha o tom, jak jsme se jako lidstvo odvrátili od přirozenosti pokud jde o porody.
Štítky knihy
psychologie deprese těhotenství porod kojení mateřství poporodní deprese šestinedělí laktační psychóza novorozenci
Podpůrná a láskyplná kniha na uklidnění duše každé těhotné nebo šestinedělky. Literární pohlazení. Dlouho mi trvalo se do ní začíst, nastavit svoje racionální myšlení na tak všeobjímající text a pak jsem mu propadla. Jedna z knih, kterou budu mít vždy v knihovně.