Smrt a umírání v náboženských tradicích současnosti
Tomáš Halík , Lubomír Ondračka , Luboš Kropáček , Milan Lyčka
Lidé, kteří jsou umírajícím nablízku, ať už jako jejich blízcí, nebo jako profesionální pečovatelé, vědí, jak velmi souvisí způsob našeho umírání s celým naším předchozím životem. Chápou, že část života, kterou nazýváme umíráním, je plnohodnotným životem. Nezřídka se od umírajících učí tomu, co to je život a co to je dobrý život, jak důležitým se dokáže čas našeho života stát, když je obzor na dohled. Často chápou možnost být umírajícímu člověku nablízku jako výsadu nebo jako dar, jakkoli to asi v naší společnosti, která si smrt opředla strachem, může znít paradoxně. Většina z nás však takto prožitou zkušenost nemá a hledí na závěr života s nejistotou a obavami.... celý text
Přidat komentář
Myslím, že kniha je dobrá k tomu vzbudit v čtenáři zájem. A až zájem bude mít, tak se může poohlédnout po lépe zpracované publikaci.
Některé tradice jsou popsány perfektně a jiné nenaplnili svůj potenciál. Škoda, mohla vzniknout opravdu jedinečná publikace.
Po úvodním příspěvku Lubomíra Ondráčka jsem měl velká očekávání. Bohužel většina ostatních článků je jak rozsahem tak obsahem spíše zklamáním. Především u prof. Halíka, jehož sedmistranková stať připomíná spíše nedělní zamyšlení ze zájmového časopisu, než příspěvek do odborného sborníku. Chápu že jde o populární knihu, navíc zpracovanou z přednášek, ale i tak mě tato jednohubka příliš nepotěšila.
Autoři knihy
česká, 1948 Lubomír Ondračka
česká, 1967 Luboš Kropáček
česká, 1939 Milan Lyčka
česká, 1956
V takové té podstatě se dá souhlasit s komentáři všech tří předchozích hodnotících čtenářů/čtenářek. Nicméně bych chtěl podtrhnout, že část týkající se hinduismu má vysokou úroveň. Ostatní už jsou opravdu slabší.