Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40482/smrt-je-mym-remeslem-40482.jpg 5 3880 3880

Kniha Smrt je mým řemeslem, která poprvé vyšla v roce 1953 popisuje život němce Rudolfa Langa v rozmezí let 1913-1945. jako syn bavorského obchodníka odmítl otcovy plány a vstoupil do armády. Sloužil jako dragoun v Turecku, po skončení války však nemůže najít práci, a tak vstoupí do Freikorps. V roce 1923 jako nacista je odsouzen do vezení na deset let za politickou vraždu, ale brzy je osvobozen, po propuštění jde pracovat na statek jednoho statkáře. Pro svoji nacistickou minulost je vyhledán aby organizoval bojůvky SS, a za tyto zásluhy se stane důstojníkem v Dachau, odkud je převelen do Osvětimi. O rok později, v roce 1942 je již velitelem tohoto tábora, a zde se podaří zvýšit novou metodou zplyňování, vyhlazování vězňů, kterých začíná bát v táboře přebytek. Kniha končí procesem v Norimberku.... celý text

Šura
04.07.2019 5 z 5

Nepředstavitelně poutavé. Pohled z druhé strany. Už jsem 2. světovou vnímala z pohledů Němců v Černém obelisku. Tady jde o Němce, jenž výrazně vyčnívá z řady, svou poslušností, extrémním smyslem pro řád, vojenskou ctí, také absencí empatie. Na druhé straně obyčejný kluk, syn divného fotra. Kam až to může dospět!? Pro mě jednoduše mazec. Mám sklony k tomu jej litovat. Škoda, že nezůstal u těch koní.
Jinak člověk v knize opět nalezne připomínku těch největších hrůz války, jež je dobré si připomínat pořád. Z obrovského množství nevinných obětí, nazývaných jejich katy jako jednotky, nepřestává mrazit.

Radka1911
02.07.2019 4 z 5

Robert Merle je skvělý spisovatel. Kniha, inspirovaná skutky válečného zločince Rudolfa Hösse je velice čtivá, i přestože se jedná o silné a brutální vyprávění.

ADE138
24.06.2019 5 z 5

Ne úplně obvyklý pohled na hrůzy druhé války, ze strany nacisty Rudolfa Hösse. Člověka, který se jen snažil co nejefektivněji plnit rozkazy, které vydali jiní... Skvěle napsáno, ale příběh je děsivý

VílaElvíra
16.06.2019 5 z 5

Děsivé, ale dobře a čtivě napsané. Opět se ukazuje, jak dětství a rodina ovlivní činy člověka..

milan3144
01.06.2019 5 z 5

Očekával jsem od této knihy postupný vývoj a přetváření hlavní postavy a zároveň vypravěče z lidské bytosti v bezcitnou kreaturu. Skutečnost je ale taková, že ona postava už od dětství vykazuje značné známky nenormálního chování v mnoha aspektech, včetně ve vztahu k ostatním lidem, bez schopnosti navázat nějaký hlubší vztah založený na porozumění, empatii, přátelství, nebo lásce. Paradoxem je, že co se týče jeho vlastního soukromého rodinného života, tak ten se blížil k "normálnosti" právě v době vykonávání největších zvěrstvech. Je zde podána postava typicky fanatická ne jen samotnou ideologií, ale způsobem života, který vyžaduje řád a poslušnost. Tu koneckonců klade nade vše i ve chvílích, kdy stane před poválečným soudem, kde si zachovává svou zvrácenou "čest". Soud je tak jen technická a právní záležitost, která zhodnotí skutky ovšem bez toho, aniž by ona osoba nějakým způsobem sama uznala svou naprostou amorálnost a nelidskost. ON pouze plnil rozkazy a to svědomitě. Ve svém deviantním chování necítil nikdy k obětem žádnou lítost a protože svou "práci" konal zodpovědně, nepodléhá ani sebelítosti. Cit v jeho srdci je zcela zastíněn smyslem pro povinnost a plnění rozkazů.
Kniha, která na mě udělala hluboký dojem. Dojem z toho, jak pod vlivem psychicky narušené osoby (nejen v tomto případě hlavního hrdiny) se stávají zrůdami i ostatní.

kaka
31.05.2019 5 z 5

Prostě skvělá...!

Majkl11
15.05.2019 5 z 5

Neuvěřitelný příběh, knihu jsem četl jedním dechem, žádné nudné pasáže, hluchá místa, od začátku do konce mě kniha nepřestávala udivovat. Z některých pasáží opravdu mrazí, když se člověk pokusí představit ty konkrétní situace, šílené. Šílené ale fascinující

FaeleenFairy
15.05.2019 1 z 5

Nechápu ten rozruch kolem.. Četla jsem hodně knih na toto téma a tahle, kromě začátku, kde bylo popsáno dětství hlavní postavy a jeho vztah s otcem, byla jedna velká nuda...

Cabiria
09.05.2019 5 z 5

Tato kniha ve mě rezonovala ještě hodně dlouho po dočtení, možná tak trochu už napořád.
Dlouho jsem přemýšlela jak komentář k ní uchopit, vůbec mi to nešlo. Naštěstí jsou lidé, kteří ty pocity umí vyjádřit a ještě k tomu vcelku stručně ( což mě moc nejde :-). V tomto případě mám na mysli komentář pode mnou od Tanja00, s kterým naprosto souzním a je tak zbytečné, abych se více rozepisovala...

Jinak skvělá kniha.

Tanja00
06.05.2019 4 z 5

Už jsem přečetla mnoho knih s tématikou koncentračních táborů. Ale tenhle příběh se lišil, nebyl to pohled oběti nebo snad přece byl? Co podle mě knihu dělá jedinečnou, není ani tak popis všech hrůz, ale náhled do jeho života předtím, do dětství, myšlení... Máte před sebou celý příběh a ne pouze jednu část. A pak se může lehce stát, že možná chápete, proč tak jednal a je vám ho vlastně i trochu líto.

flyingandie
04.05.2019 3 z 5

Životopis jednoho z vykonavatelů konečného řešení židovské otázky Rudolf Hoesse, který vedl tábor v Osvětimi. Obzvláště v druhé polovině knihy mi přišlo zpodobnění k jiným knihám o efektivitě a zvyšování výkonnosti na místě. Židé nebyli židé ale pouhé jednotky. Cílem nebylo zabít člověka, ale splnit rozkaz. K čemu by byla armáda, kdyby se každý voják rozhodoval podle svého svědomí? Má vůbec voják právo myslet a neposlechnout? Změní to něco? Hoess nakonec prozřel, ale otázky bohužel zůstávají. A jak byste se zachovali vy?

ferda16
24.04.2019 5 z 5

Trochu jsem se zdráhala, jestli mám knihu číst, ale jak jsem začala, už jsem ji nemohla odložit.
Mnoho písemných dokumentů a filmových dokumentů ukazuje fakta, všichni víme, že je to špatné, ale opravdu mě překvapil příběh a pohled člověka na "druhé straně". Připomínal mi Forresta Gumpa :). Dostal úkol, tak ho splnil. Knížka se čte svižně a je to opravdu zajímavý úhel pohledu na věc. Ještě jsem nic takového nečetla. Opravdu stojí za přečtení.

Peqvy
21.04.2019 5 z 5

Existuje spoustu knih o lidech postižených druhou světovou válkou - vojáky, Židé. Ale nesetkala jsem se už s tolika knihami o nacistech samotných. A když už ano, tak nebyly tak dobré jako právě tato.

TerkaLangoš199
04.04.2019 4 z 5

Toto dílo mi maličko připomíná Cizince od Camuse.
Hlavní hrdina nám v průběhu knihy vyrostl v člověka, co toho moc necítí (a ještě ke všemu má stejné příjmení jako já).
Velmi zajímavé vidět všechny věci i z druhé strany. Myslím, že spousta z nás v dnešní době také raději udělá, co jim kdo řekne, aby nemuseli odpovídat za své činy - abychom se v duchu mohli uklidňovat tím, že za to přece nemůžeme..

Radim.01
16.03.2019 4 z 5

Mám rád vše okolo Třetí Ríše a nemusím být nacista. Četl jsem o tomto období z různých úhlů pohledu. Krásný příběh Zlodejky knih,těžký život mezi válkami v Černém obelisku, holá fakta v Třetí říši nebo jak moc pomohli vědci a firmy (některé jsou tu dodnes!!!).
Ale tento příběh někoho, kdo postrádá snad jakoukoliv empatii,s toho opravdu zamrazi. Brát usmrcovani jen jako logistické a technologické dilema je hrůzné

MirijamFrankl
16.03.2019 5 z 5

Robertu Merlovi se v této fascinující knize podařilo mistrně vystihnout člověka, který přišel o víru v boha, aby záhy našel novou: Německo a zapadl do soukolí jedné z nějvražednějších mašinerií dějin.

eliska2669
04.03.2019 4 z 5

Boží pohled z druhé strany.

alexis818
24.02.2019 5 z 5

Úžasná kniha,která ukazuje jak zhoubný vliv na dítě může mít despotický otec a posléze i lidé,kteří dotvoří z obyčejného člověka zrůdu bez jakéhokoli citu.V Osvětimi jsem byla vloni a místo,kde byl tenhle nacista oběšen jsem viděla,tak to namě hodně působilo.Číst tyto knihy by měl snad každý,aby se nikdy nezapomnělo.

Miro.slav
21.02.2019 5 z 5

"Důležitá je rasa. Už tak je v Pomořanech až moc těch zasraných Slovanů! ... Říše bude potřebovat přesídlence, až Slované ... zmizí."

Excelentná ukážka dobového zmýšľania germánsky hovoriacich krajín na margo etnicity strednej a východnej Európy. Robert Merle famózne vykreslil nielen zelený mozog SS-Obersturmbannführera Rudolfa Hößa, a.k.a. Rudolfa Langa, ale aj celkové podhubie Weimarskej republiky a nacistickej Tretej ríše. Nenávisť a slavianofóbia boli totiž základnými kameňmi rodiaceho sa pangermanizmu a teutonizmu. V takomto skleníku plnom nenávisti, revanšizmu, klasickej nemeckej strojovej disciplíny a túžby po Lebensraume v strednej a východnej Európe vyrastal nielen Höß (a.k.a. Lang), ale aj Hitler & Himmler a spol. Niet sa teda čo diviť cynizmu a alibizmu hlavnej postavy. Kniha je fakt geniálna. Odporúčam.

zuzka894
20.02.2019 5 z 5

Rudolf Lang je vzorný nacista, který by na rozkaz Himmlera zabil i vlastního syna. Z obyčejného člověka se promění ve vraždící a nic necítí zrůdu. Je poznamenán vlivem despotického otce, který zakazoval svým dětem povídat si i při mytí oken a museli se umývat studenou vodou. Otec chtěl, aby se Rudolf stal knězem, ten však po smrti otce odpadá od víry. Jeho "náboženské" vyznání je nacismus. Přinucen k svatbě s Elsou, která mu porodila tři děti. Nejdříve Dachau a potom Osvětim, kam se celá rodina přestěhuje.
Kniha je úžasná. Začetla jsem se už od prvních řádků.