Smrt na Baltu: Zkáza lodě Wilhelm Gustloff
Cathryn J. Prince
Potopení německé lodi Wilhelm Gustloff je největší (a patrně i nejrozporuplnější) námořní tragédií všech dob. Dne 30. ledna 1945 po torpédovém útoku sovětské ponorky a chaotické záchranné operaci zahynulo v mrazivých vodách Baltského moře více než 9000 osob, většinou uprchlíků před postupující bojovou frontou. Tato kniha mapuje příběh celé tragédie, a to nejen z pohledu historických událostí, ale především z pohledu a vyprávění konkrétních lidí, kteří se onoho lednového rána nacházeli přímo na palubě lodi.... celý text
Literatura světová Válečné Historie
Vydáno: 2018 , CPressOriginální název:
Death in the Baltic: The WWII Sinking of the Wilhelm Gustloff, 2013
více info...
Přidat komentář
Dokumentární kniha , na kterou vás navede kniha sůl moře ...
Velice zajímavé informace o katastrofě, běžně neznámé
Když jsem vloni četla tehdy populární Sůl moře, byla jsem překvapená, kolik lidí (i v mém věku), vůbec nemělo tušení o této největší námořní katastrofě. Je dobře, že kniha vyšla a tragická událost vešla do povědomí lidí. Smrt na Baltu je naučná literatura, nečte se tak lehce jako Sůl moře. Je plná faktů, první třetina se věnuje předcházející údálostem.
Těm, kdo mají rádi skutečné události 2. světové války, námořní katastrofy a ponorky, se kniha bude určitě líbit.
Na přední části přebalu je uvedeno, že je to faktografický sourozenec knihy Sůl moře. Je pravda, že obě jednají o největší námořní tragedii v historii lidstva. Tato kniha se předehře, průběhu i následkům katastrofy věnuje blíže. Sůl moře je román, toto je literatura faktu. Není však suchopárná, protože do knihy jsou zařazeny přímo části rozhovorů s přeživšími. Jsou tam i jejich životní příběhy. Jsou tam popsány i okolnosti vedoucí k potopení lodi Wilhem Gustloff. Knihu vřele doporučuji přečíst.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) lodě válečnictví uprchlíci Baltské moře ztroskotání, potopení lodě námořní katastrofy Wilhelm Gustloff (loď) evakuace
Velmi zajímavé čtení. Mám rád vše, co se týká druhé světové války a zde se navíc jedna o ne moc známou událost. Neumím si ani představit, jaké to na lodi muselo být, když si jen uvědomím, jak se lidé umí chovat zákeřně, i když o nic nejde, natož když je to otázka života a smrti. Kniha podává informace objektivně a zmiňuje i to, že ne každý na palubě byl nevinný civilista, což spolu s celým pozadím neštěstí dokresluje, proč informovanost o potopení W. Gustloffa není veliká.