Smrt na všech mořích
Paul Herbert Freyer
Smrt na všech mořích poskytuje napínavou formou ucelený obraz dějin ponorkové války, které se započaly v září roku 1939 torpédováním britské lodi Athenia. Byl zahájen německý plán dosáhnout hospodářského zhroucení Velké Británie zničením jejího obchodního loďstva, který trval až do roku 1945, kdy německé válečné námořnictvo v poslední fázi zoufale usilovalo o nalezení prostředků ochrany ponorek proti již dokonale fungující obraně Spojenců...... celý text
Literatura naučná Vojenství
Vydáno: 2006 , Naše vojskoOriginální název:
Der Tod auf allen Meeren, 1970
více info...
Přidat komentář
Knížka podrobně mapuje ponorkovou válkou vedenou Německem. Víceméně konstatuje, že již někdy po roce 1920 začíná postupná příprava na tento typ války (Německo zákazy zbrojení obcházelo víceméně okamžitě co vstoupily v platnost, stavba v cizích státech…). Čtenář se dozví velké množství informací, některé pasáže jsou přímo psány z pohledu posádek, což knížku dosti oživuje (nevyhýbá se ani líčení stísněného prostoru, pachu nemytých těl po řadu týdnů…). Zároveň je to podáno velmi přístupnou formou, takže nedojde k zahlcení technickými údaji. V knížce je obsaženo kolem 30 stran obrazových příloh, na konci poté najdeme seznam všech německých ponorek operujících během druhé světové války.
Četl jsem vydání z roku 1982. V něm samozřejmě figuruje Sovětský svaz coby zachránce, mírotvůrce a jediná kladná síla mezi válčícími stranami. Byl jsem obohacen o informace typu, že Finsko vyprovokovalo Sovětský svaz k útoku, Francie a VB chtěla ve skutečnosti Sovětský svaz zničit. Druhou frontu nechtěli spojenci otevřít jen a pouze kvůli tomu, aby SSSR oslabili. Naštěstí tato sdělení netvoří jádro knížky. Kvůli tomu snižuji hodnocení o hvězdičku, je klidně možné, že v novějších vydáních jsou tyto dezinformace opraveny, pak bych dal hvězdiček pět.
Super kniha, vycházející ze skutečných událostí druhé světové války. Popisuje v několika fázích ponorkovou válku z pohledu německých posádek. Jsou zde příběhy známých hrdinů německých ponorek,ale i těch méně známých,z nichž většina skončila na dně moří a oceánů. Osobně si velice vážím seznamu na konci knihy,kde je seznam všech německých ponorek, které se účastnily bojů 2. světové války, včetně data a místa případného potopení a jména posledního kapitána. Moc hezky a poutavě napsáno.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) ponorky vojenské námořnictvo
Autorovy další knížky
2006 | Smrt na všech mořích |
1973 | Ponorky číhají |
1983 | Albert Schweitzer |
Uznání si německé ponorky vysloužily již v první světové válce kdy v roce 1914 mělo císařské námořnictvo jen 5 ponorek a kapitán Otto Eduard Weddingen se svojí ponorkou U - 9 u holandského pobřeží potopil v září 1914 tři britské křižniky Aboukir, Hogue a Cressy , britská admiralita byla zděšena. Na jeho počest byla pojmenována první ponorková flotila v nově vzniklém německém námořnictvu na počátku druhé světové války. V jeho stopách šel třeba kapitán Günther Prien , který s U - 47 potopil v hned na začátku války v říjnu 1939 britskou bitevní loď Royal Oak,když pronikl s U-47 na základnu Scapa Flow, s ponorkou se vrátil na základnu v Německu a přes noc se z něj stal národní hrdina. Příběhů a osudů některých osádek německých U-bootu je zde v knize více,škoda za autor zapomněl na zkázu konvoje PQ 17, který britská admiralita rozpustila a stal se obětí ,, vlčích smeček,, unikatní je v zadní části knihy příloha Osud německých ponorek za 2. světové válk.y