Smrt přichází oknem
František Jungwirth , Rex Stout , Raymond Chandler , Ellery Queen , Richard S. Prather
Šest detektivních povídek (Rex Stout, Smrt přichází oknem; Raymond Chandler, Král v žlutém hávu, Zlaté rybičky; Ellery Queen, Africký cestovatel, Tři chromí muži; Richard S. Prather, Finta) čtyř předních amerických autorů. Výbor sestavil, ediční poznámku a literární informace o autorech napsal František Jungwirth.
Přidat komentář
Tahle kniha je jako letní luční kytice. Pro někoho možná nudná, neboť ona, on, oň, one, onu...(podle toho, kým se cítíme být) uznávají a milují pouze orchideje či růže. Pro někoho je naopak nádherná, protože dokládá, jak je ta naše příroda rozmanitá. A to je i můj přenesený pohled z kytice na tento soubor detektivních povídek.
Moje pořadí? Stout, R. S. Prather, Chandler, Queen. Někdy může být chabá paměť i výhodou :); já si ze dřívějška vybavila pouze Chandlerovy Zlaté rybičky. Ale většinu povídek jsem asi opravdu nečetla. Celý výběr poskytl zajímavá srovnání, krátké formáty tomu napomohly. Líbilo se mi to.
Stoutova povídka dala název celé knížce - a právem; je vtipná, má šmrnc a je navíc perfektně přeložená (Milan Stuchlík). Volba slov mi vysloveně dělala dobře:
„Jeho lesklá lebka vybíhala nahoře skoro do špičky a vévodila krajině. Detaily jako oči, nos a brada se vedle ní doslova ztrácely. Když jste si jich chtěli všimnout, museli jste se opravdu soustředit.“
„Měl hluboký baryton a krmil ho spoustou vzduchu.“
„Pozval mě dál, postrčil mě do obývacího pokoje zaneřáděného citlivou ženskou rukou, ...“
Kratší formát, dobrý případ a Nero Wolfe s Archiem k sobě bezvadně pasují.
Chandler je zastoupen dvěma povídkami, z nichž překvapivě ta nemarlowovská se mi líbila mnohem víc. Steve Grayce (vyhozený hotelový detektiv, pak soukromé očko) má být předskokan Phila Marlowa – ano, Chandler na to šel dobře a už měl jasno. Menší výhrady mám k překladu – Heda Kovályová se nebála skloňovat Steva, ale Jakea a další ponechávala umíněně v 1. pádě.
Povídky Elleryho Queena jsou malé případy, spíš hříčky, mile naivní, s průhlednými charaktery. (Čtěte je rychle, než je skartují kvůli "barevným služebným".)
A poslední je ten, kvůli kterému jsem si soubor vyhledala. Zatímco Stoutem bych si mohla vydláždit pokoj (a je to dobře!), Pratherem bych tak leda podložila nohu u stolu. Přitom jeho Shell Scott, to je napětí, zábava a velká nadsázka. Na povídku Finta vyšlo jen pár stránek, ale měla švih i švihlost, jak to mám ráda.
Sbírka je stará jako já (přesně), ale o dost svěžejší. Bohužel. Teda - bohudík. Pro vás.
Nejsem sice detektivkový typ, ale tyhle povídky se mně docela líbily. Od žádného z uvedených autorů jsem totiž dosud nic nečetl, proto jsem uvítal možnost od každého z nich něco ochutnat. Jsou zde jak příběhy, kde se zápletka řeší čistou logikou, tak i případy, jejichž vyřešení se neobejde bez několika výstřelů či ran pěstí. Zároveň je potěšující, že kvalita jednotlivých povídek je dost vyrovnaná.
Část díla
Africký cestovatel
1934
Finta
Král v žlutém rouše / Král v žlutém hávu
1938
Smrt přichází oknem
1956
Tři chromí muži
1934
Autoři knihy
česká, 1920 - 1997 Rex Stout
americká, 1886 - 1975 Raymond Chandler
americká, 1888 - 1959 Ellery Queen
americká, 1905 - 1982 Richard S. Prather
americká, 1921 - 2007
Povídky jsou velmi vyrovnané kvalitou a správnou dávkou napětí. Čtení má spád a švih.