Smrt s vůní pomeranče
T. Jefferson Parker
Detektivní příběh se odehrává v Kalifornii v 60. letech 20. století a líčí první větší případ mladého policisty, který musí ve složitých podmínkách najít vraha oblíbené místní krásky. Po šestatřiceti letech pak zjistí, že všechno bylo tenkrát jinak.
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 2008 , BránaOriginální název:
California Girl, 2004
více info...
Přidat komentář
Detektivní příběh se odehrává ve dvou rovinách. V šedesátých letech dochází k usvědčení a odsouzení vraha a v současnosti je všechno jinak. Příběh probouzí i nádech nostalgie popisem pomerančovníkových vonících hájů, které jsou protikladem k dnešním betonovým džunglím.
Více než vlastní detektivní zápletka (možná to ani není ta pravá detektivka ) mne zaujalo popisování života v Kalifornii ve druhé polovině dvacátého století. Některé životní příběhy postav mne dovedl k zamyšlení, že vztahy mezi lidmi ani v Kalifornii nebyly jednoduché.
Perfektní zádumčivá atmosféra, zajímavý styl vyprávění a pro mě samotného sympatické rozdělení příběhu mezi tři hrdiny/bratry - pastora, detektiva a novináře. Tahle kombinace prostě nemůže dopadnout špatně.
A taky nedopadla. Přesto nedokážu autorovi odpustit, že si víc dal záležet na literární formě, než propracovanosti dějové linky. I když postavy to vědět samozřejmě nemohou, čtenáři je od první stránky jasné, že události před třiceti lety nedopadly právě podle představ paní spravedlnosti. Takže čeká, než se hnou ledy a boží mlýny pomelou, co mají. Jenže ono ejhle, T. Jefferson Parker si všechno podstatné ponechává na závěr a ani z toho neudělá moc velké překvapení. Smysl zápletky tak vlastně ani nespočívá v dopadení viníka, jako spíš v depresivní retrospektivě osudů, které byly s vraždou tak či onak spojeny. Postupné odkrývání tajností maloměstských obyvatel mě pak příliš nedojalo, především proto, že šlo o jedno klišé za druhým.
Ale ta atmosféra, styl a hrdinové - to se vážně povedlo.
Štítky knihy
Kalifornie detektivní a krimi romány 60. léta 20. století justiční omyly válka ve Vietnamu (1959-1975) bratři halucinogeny Timothy Leary
Autorovy další knížky
2006 | Temná voda |
2005 | S chladnou hlavou |
2002 | Vražedné ráno |
2010 | Železná řeka |
2002 | Prokleté město |
(SPOILER) Při čtení mi nejednou přišlo na mysl srovnání s Twin Peaks. Stejně jako Laura Palmer je Janelle krásná a promiskuitní teenagerka, ověnčena korunkou královny krásy, experimentující s drogami, udržující vztahy se staršími vlivnými muži, nesoucí si trauma z incestního zneužívání a její vražda zasáhne celou komunitu. 'California Girl' je však spíš než klasickou detektivkou společenským románem o změnách, kterými prochází okres Orange (jako vedlejší postavy se zde mihnou Timothy Leary a Charles Manson) a změnách, kterými procházejí protagonisté, tři bratři (novinář, detektiv a pastor) a jejich rodinné vztahy.
Žánr je narušen i tím, že detektiv není žádný génius, jak to obvykle bývá, naopak je dost neschopný a byť k nějakému řešení a zatčení nakonec doklopýtá, za několik desítek let se od bratra novináře dozví, že poslal sedět nesprávného. Hipíci v knize několikrát tvrdí 's fízly se nebavím' a nemohla jsem jim nepřikyvovat. Všechno to ovšem trvá příliš dlouho, necelých 300 stran mi s malým písmem a hustě natištěnými stránkami přišlo spíš jako 500. Zbyde jen lehký pomerančový odér.
'Znáte to - pro ty, na nichž nám nejvíc záleží, si necháváme to nejhorší.'