Smrt v horkém větru
Warner Douglas
Román Smrt v horkém větru, který vyšel až rok po autorově smrti, patří do okruhu děl „katastrofických", které jsou v posledních desetiletích mezi čtenáři stále oblíbenější; má však v sobě i výrazné prvky science-fiction a detektivky. Podnětem k jeho sepsání byla drastická autentická zkušenost autorova se zemětřesením v marockém Agadiru, ke kterému došlo dne 29. února 1960 (mělo sílu 5,8 stupňů Richterovy stupnice a vyžádalo si životy dvanácti tisíc lidí); jinak ovšem jde o příběh naprosto fiktivní, jenž patří k tomu nejlepšímu, co zatím v jeho žánru vzniklo.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1985 , MelantrichOriginální název:
Death on a Warm Wind, 1973
více info...
Přidat komentář
Kupodivu krátká katastrofická knížka, dokazující, že hrůza a lidská hloupost se můžou popsat na několika desítkách stránek.
Nakonec si člověk řekne, že to v podstatě není nic víc než popis katastrofického okamžiku a chvil po něm. Ale napsané je to skvěle, hned to zaujme, vtáhne do děje, popis je plastický, jako kdyby u toho člověk byl a sám to prožíval. Příběh se dělí na tři části - v současnosti je zabit jeden člověk a pátrá se, oč šlo; dozvíme se o jedné katastrofě v minulosti; vracíme se do současnosti, kdy se objeví onen sci-fi prvek.
Čekání na katastrofu. Takové dlouhé, hodně dlouhé, ale když katastrofa (narozdíl od Godota, hhh) přijde, nedá se od toho odtrhnout. Jen už jsem to měl na hraně mezi "nebaví mě, nechám to být" nebo "tak ještě pár stránek a jestli mě to nechytne, odkládám". Pak mě to teda chytlo a zanechalo silnější dojmy, ale cesta k tomu byla, no... už bych se opakoval.