Smrt v Římě
Robert Katz
Za použití archívního materiálu, literatury i svědectví přímých účastníků autor rekonstruuje průběh událostí, k nimž došlo na jaře roku 1944 v Římě. Dne 23. března napadli partyzáni na Via Rasella ozbrojenou kolonu SS a způsobili jí těžké ztráty. Bezprostředně po této akci následovala odveta německých a italských fašistů, kteří provedli masakr v Ardejských jeskyních. Autor podrobně sleduje průběh dvou dnů, nabitých dramatickými událostmi, a přispívá tak k bližšímu poznání italského protifašistického odboje.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 1974 , Mladá frontaOriginální název:
Death in Rome, 1967
více info...
Přidat komentář
Kniha je rozdělena na několik částí. K předmluvě je nakreslen situační plánek.
Část první je o Předvečeru 1.-22. března 1944.
Druhá část je Přepad na Via Rasella 28.března 1944 - je zde citát polního maršála Resselringa : Příliš jsem Italy miloval. Teď je nenávidím.
Třetí část se nazývá: Masakr v Ardejských jeskyních 24. března 1944 - nápis vyškrábaný do zdi samovazby cely č. 9 ve vězení na Via Tasso - Smrt je krutá pro toho, kdo se jí bojí.
Část čtvrtá se nazývá Dozvuky 15.-31.března 1944.
Pátá část je Závěr.
Doslov napsal Drahomír Bárta.
Kniha je zajímavá a čtivá.
Velmi podrobné historické dílo o přepadení SS komanda v ulicích Říma v roce 1943 včetně jeho následků pro obyvatele, něco jako náš atentát na Heydricha a vyhlazení Lidic. Rozkrývané jsou velmi podrobně úlohy jednotlivých postav děje na obou stranách včetně papeže, Hitlera, Duceho a jiných, až je to k neučtení. Takto detailní popis se snad může hodit nějakému historikovi 2. světové války, dnes už si to někdo jiný přečte jenom náhodou, jakož jsem učinil i já. Avšak nelituji.