Smyčka medúzy a jiné příběhy
Howard Phillips Lovecraft , S. T. Joshi
Mezi Lovecraftovy nejzajímavější práce patří povídky z období, kdy byl trýznivou finanční situací nucen psát pro jiné, ať už jako utajený, anonymní autor, přepisovatel nebo přiznaný spolutvůrce, vesměs rozvíjející náměty a leckdy i sny platících zákazníků. I do všech těchto děl se však otiskovaly jeho svébytné vize a styl a občas se do nich vkradly děsivé bytosti z jeho slavného panteonu. S. T. Joshi, známý badatel a znalec autorova díla, ty nejlepší spolupráce a revize sebral do dvousvazkového vydání, v němž jsou všechny povídky opatřeny zasvěcenými poznámkami a komentáři a uvedeny do souvislosti se zbytkem Lovecraftovy tvorby. Výsledkem je dvousvazkový soubor, jenž jistě potěší všechny příznivce tohoto klíčového představitele moderního hororu.... celý text
Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: 2020 , ArgoOriginální název:
Medusa’s Coil and Others: The Annotated Revisions and Collaborations of H.P. Lovecraft, Volume 2, 2012
více info...
Přidat komentář
Druhá sbírka mi přišla o trošku slabší než první svazek. Bylo tu více zvláštních povídek, které mě tolik neoslovily nebo z nich byl Lovecraftův vliv méně znatelný. Kdybych měl znovu zmínit alespoň tři povídky, které bych hodnotil nejvýše, byly by to Hrůza v muzeu, Deník Alonza Typera a Ve zdech Eryxu, kde poslední jmenovaná povídka sice byla mimo Lovecraftův "běžný styl" a zasazení, ale zajímavosti jí to rozhodně neubralo.
Ako to pri poviedkových zbierkach býva, kvalitatívne je to dosť kolísavé (chvíľu jasno, chvíľu oblačno). Celkovo mi ale predchádzajúci zväzok Hemživý chaos a jiné příběhy prišiel vyváženejší. Aj Smyčka medúzy je krásne urobená, má štýlovú obálku a pekné ilustrácie. Zaujmú aj zasvätené Joshiho poznámky. Čo sa týka samotných poviedok, tak sa sem dostalo aj niekoľko vyslovených nepodarkov. Napríklad taká Past má dobrý nápad, ale mám pocit, že Lovecraftomu štýlu vôbec nesadol a čítať to bolo fakt utrpenie. Rovnako nemám rád tých niekoľko poviedok, v ktorých sa Lovecraft snaží byť vtipný (v tomto prípade Zápas, jenž ukončil století a Kolabující kosmy). Vôbec to na mňa nefunguje a výsledkom je v lepšom prípade pocit nudy, v horšom trápnosti. Titulná Smyčka medúzy je atmosférická, mrazivá, ale zráža ju úplne zbytočný rasizmus (ten v Lovecraftovi niekedy vadí viac, niekedy menej, tu to najmä v závere zaváňalo až paródiou). Za najlepšie kúsky považujem poviedky Z hloubi eonů, Hrůza v muzeu, Okřídlená smrt a „Spíš moře vyschnou“. Záverčný Noční oceán má zaujímavú atmosféru, hororom je vlastne len jemne líznutý a skôr na mňa pôsobil ako taká melancholická náladovka (hoci by mu neuškodilo menšie skrátenie). No a ostatné poviedky väčšinou neurazili, ale väčšinou ani výraznejšie nenadchli. Ale aj medzi nimi sa našlo viacero pozoruhodných titulov (Strom na kopci, Výzva z jiného světa, Ve zdech Eryxu či Skolení monstra) Celkovo je to presne na rozhraní 3 a 4 hviezdičiek, ale zaokrúhlim nahor, keďže Lovecraft patrí k mojim obľúbencom a som rád, že som si jeho tvorbu mohol takto skompletizovať.
Zajímavě pojaté povídky s hrůzostrašnými tématy. Vzhledem k tomu, že to tehdy bylo ještě neotřelé téma, je to dobré čtení. Čtenář musí obdivovat ten jazyk, který popisuje jevy a události. Je fakt, že se mi nejvíce líbila krátká úsměvná povídka "Skolení monstra" a poslední povídkou "Noční oceán" jsem se už horko těžko prokousávala.
Tahle kniha je druhým svazkem povídek, které jsou zajímavou kolaborací H. P. Lovecrafta s jinými autory. Jak jsem se dočetl, tak Lovecraft často nezištně pomáhal jiným spisovatelům. Z této makabrózní sbírky mě nejvíce zaujala medicínská povídka Vyzvednutí z hrobu a povídka Ve zdech Eryxu, která se odehrává na planetě Venuši. Stejně jako první svazek, nedosahuje ani tento kvality samostatných prací tohoto kultovního autora, ale fanouškům lovecraftovského hororu ji doporučuji.
Druhá kniha lovecraftových revizí je tu. Bohužel mi tento celek přijde slabší, než Hemživý chaos. Nalezneme tu však některé zajímavé počiny.
Muž z kamene - zajímavý příběh o speciální látce, která dokáže živou bytost proměnit v sochu.
Hrůza v muzeu - hororová záležitost o skepsi jednoho návštěvníka muzea, celkový skvělý počin spadající do Mýtu Cthulhu
Strom na kopci - úžasný příklad lovecraftova díla a obavy z neznáma
Ve zdech Eryxu - tato povídka je úplně jiná než ostatní a skoro mě do této sbírky nesedí. Celkově působí hodně nadčasově. Každopádně tahle povídka je highlight této knihy. Fakt pecka.
Knihu hodnotím 60%
O něco lepší než první svazek. Hlavně v kvalitě povídek. Palec nahoru, pak za povídku Ve zdech Eryxu, která se v českém překladu objevuje teprve podruhé.
Druhá zbierka poviedok, ktoré HPL vo väčšej, či menšej miere redigoval. Kvalita poviedok je opäť rôznorodá a dĺžka siaha od dvoch až po niekoľko desiatok strán.
Viaceré poviedky pôsobia "typicky lovecraftovsky". Iné sú dokonca humorné, až parodujúce (napríklad Zápas, jenž ukončil století), čo je pre mňa u HPL naozaj nezvyk. Väčšinu poviedok písal v spolupráci s jedným autorom; výnimka je Výzva z jiného světa, na ktorej sa podieľal v spolupráci so štyrmi ďalšími autormi.
Knihu považujem za doplnok k tvorbe HPL, rovnako ako predošlý Hemživý chaos. Podľa mňa nepatrí medzi jeho najlepšie práce, aj tak sa oplatí prečítať. Nevýhody sú istá repetitívnosť v námetoch a rasizmus (čo ale na tú dobu asi nebolo nič nezvyčajné).
Stejně jako u předchozího svazku "Hemživý chaos a jiné příběhy" se zde také jedná o pěkný povídkový a novelový sborník psaný ve spolupráci s jinými autory. Ať už s větším nebo menším přispěním HPL. Kvalita je opět kolísavá, možná o fous ještě nižší než u prvního výběru, ale určitě stojí za přečtení. Netřeba asi zmiňovat, že především jen pro fanoušky tvorby. Ostatním bych doporučoval začít jiným reprezentativním titulem (mezi dobře dostupné patří třeba dvě sbírky od nakladatelství Carcosa - Zjevení Cthulhu a Barva z kosmu). Nicméně S. T. Joshi, jakožto odborník na Lovecrafta, znovu doplnil knihu o vyčerpávající množství informací a poznámek a Argo zpracovalo vydání na jedničku (ilustrace a překlad). Co ovšem každého trkne a mile potěší, že ve srovnání s "Hemživým chaosem" je panteon bohů z mýtu Cthulhu zastoupen ve větší míře a přináší nějaké "nové", které ho doplňují. Většina povídek u nás vychází poprvé, tedy krom tří se kterými se možná někteří setkali. Jmenovitě je to "Ve zdech Eryxu", co se objevila v raritních sešitových vydání od Zlatého koně a patří k jedním z vrcholů této sbírky. Dále štafetová povídka "Výzva z jiného světa" napsaná hned pěti autory mezi nimiž je tvůrce Conana a Lovecraftův přítel Robert Ervin Howard. Ta už sice vyšla v hororové/fantasy antologii "Krypty a draci", ale jednalo se jen část, kterou napsal HPL. Zde jsou všechny poskládány v celku, takže se pro mě jednalo docela o překvapení, že bylo autorů více. Navíc je i každý text jasně označen komu patří a HPL má na ni vlastně lví podíl, takže by se dala považovat za jeho. Pak tu máme "Hrůza v muzeu" a ta se prvně objevila ve slovenském vydání lovecraftovských povídek "Tá vec na prahu". Nutno říci, že všechny tyto tři povídky patří k těm nejlepším v této kolaborační knize. Tímto se tedy dostávám k závěru a "Smyčka medúzy a jiné příběhy" je parádním kouskem do knihovny milovníka kosmické hrůzy!
Část díla
Aphlarova magie
1934
Deník Alonza Typera
1938
Deník Alonza Typera nalezený po jeho záhadném zmizení
1982
Hrůza na pohřebišti
1937
Hrůza v muzeu / Horor v múzeu
1933
Bez rozmyslu jsem jako první sáhl po druhém svazku HPL spoluprací, revizí a úprav pro jiné autory a autorky. Ale má obsedantní porucha to přežila. Naopak trochu trpěla hlava. Lovecraftovský horror fakt nejlépe přímo od HPL. Ani ve spolupracích to není úplně ono a často mi to přišlo jen jako zdlouhavé přežvykování již přežvýkaného (bez bádání, kdo za to může). A ještě v pro mě nezajímavém fantasy hávu. Kniha má bezesporu cenu z historického hlediska. Nejvíce zaujala titulní SMYČKA MEDÚZY, výborný sci-fi horror VE ZDECH ERYXU a závěrečný NOČNÍ OCEÁN. Fajn byl i MUŽ Z KAMENE a VYZVEDNUTÍ Z HROBU. Zbytek šel jedním okem tam, druhým okem ven… Co ale musím pochválit jsou nádherné a atmosférické ilustrace.