Smysl života podle Viktora Emanuela Frankla

Smysl života podle Viktora Emanuela Frankla
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177189/smysl-zivota-podle-viktora-emanuela-frankla-177189.jpg 4 6 6

Slovenský psycholog Peter Tavel důkladně zpracoval otázku životního smyslu. Za východisko zvolil publikace nedávno zemřelého vídeňského psychiatra Viktora E. Frankla. Objasňuje pojem potřeba smyslu (smyslu života) a uvádí, že tak jako jiné potřeby i potřeba smyslu může být uspokojena nebo frustrována. O smyslu tvrdí, že není subjektivní, ale je mimo člověka a že je třeba jej hledat. Smysl lze hledat v žití pro cíl a v tomto úsilí pomáhá člověku svědomí. Cílem není seberealizace, ale přesah (transcendence) člověka. Vědomí smyslu dodává člověku sílu, a smysl je možno naplňovat uskutečňováním tvořivé, zážitkové nebo postojové hodnoty. V každé situaci je možno vidět úlohu, kterou má člověk splnit.... celý text

Přidat komentář

Totus
26.01.2021 5 z 5

Kniha, která rozhodně není určena pro vyplnění náročného dne oddychovou četbou, shrnuje velmi důležité téma V. E. Frankla, které by mělo být vlastní každému člověku - smysl života. Byť se nejedná o jednoduchou literaturu, kniha má, co nabídnout. V několika kapitolách shrnuje hlavní body, jaký by měl být smysl lidského života, přičemž je zde zřetelně zdůrazněna "vůle ke smyslu" (potřeba najít smysl života), která by měla být "přesahující". Dílo reflektuje a naráží i na jiné významné osobnosti (např. S. Freud, C. G. Jung) a nabízí jejich pohled na dané téma. Jsem rád, že jsem si tuto odbornou knihu přečetl.

Psycholog190
18.12.2017

Kniha stavebného inžiniera Petra Tavela je síce psychologicky písaná na priemernej, mietsami aj zaujímavej úrovni, hovorí o Franklovi z viacerých uhlov, ale je hlavne koncipovaná na "farárskej" úrovni. Avšak jej autor Tavel - inak nezaradený farár je veľmi kontroverzná postava (vyhodený z Trnavskej univerzity), nezaradený, kdesi pôsobiaci v Olomouci a hlavne poriadne namyslený. V odborných kruhoch je považovaný za tzv. slabého autora. Kniha teda po vedeckej stránke nič moc, očakávali by sme odbornejšiu reflexiu a aj väčšiu hĺbku. Je to len prihrievanie si publikácii autora, aby mal čo vykázať za publikačnú činnosť.


3497299
11.10.2013 2 z 5

Celkem mě pobavilo, že Tavel v krátkém příspěvku psychochirurgii píše o potenciálním prospěchu "Monizovy operace". Egas Moniz je portugalský lékař, který svého času dostal Nobelovu cenu za vynález frontální lobotomie. Není nad to, když se věci nazývají pravými jmény.

Jinak jde o suché přelouskání Franklovy teorie logoterapie a zásad terapeutického přístupu s tím spojeným. Tavel k Franklovu učení nepřináší téměř nic nového a pokud přece, pak ve značně zjednodušené a zredukované formě, kde dominuje shrnutí a tučně zvýrazněné věty, jež jsou poplatné didaktické formě. Pokud znáte Frankla a víte něco málo o jeho myšlenkovém a historickém kontextu, Tavelova kniha je pro vás zbytečná. Jediné, co mě více zaujalo, je přehled statistických výzkumů, kterak náboženská víra ovlivňuje zdraví a délku života. I v tomto případě ovšem ze strany autora jde jen o přehled toho, co již vytvořili jiní.

Autorovy další knížky

Peter Tavel
slovenská, 1966
2007  87%Smysl života podle Viktora Emanuela Frankla
2008  100%Človek medzi ľuďmi
2011  0%Hodnota staroby