Snídaně u Sothebyho
Philip Hook
Jestliže stojíte před uměleckým dílem v muzeu nebo ve výstavní síni, obvykle si pokládáte dvě otázky: 1) Líbí se mi to? A následně 2) Kdo je autorem? Jestliže stojíte před uměleckým dílem v aukční síni nebo v galerii obchodníka s uměním, budou po těchto dotazech následovat další: jakou má toto dílo hodnotu? Jakou bude mít hodnotu za pět nebo deset let? A co si o mně lidé pomyslí, když uvidí, že mi tohle visí na zdi? Snídaně u Sothebyho vám objasní, jak lidé nacházejí na podobné otázky odpovědi a jak výtvarné dílo nabývá finanční hodnoty. Philip Hook se opírá o pětatřicetileté zkušenosti na trhu s uměním a ve své fascinující a velmi subjektivní knize nám předkládá pohled na vizuálního umělce a jeho zázemí (včetně -ismů, tvůrců, jejichž dílo odpovídá obecnému vkusu, Géricaulta a sebevražd), na téma a styl (od abstrakce a všednosti až k surrealismu a válce), na sílu díla zavěšeného na zdi, na jeho původ a na proměnlivost trhu s uměním, jehož fungování autor v jednu chvíli přirovnává k vyjednávání přestupů fotbalových hráčů do konkurenčního týmu. Snídaně u Sothebyho je kniha humorná, objevná, pikantní, báječná a absurdní, plná inteligentních postřehů a vnímavá vůči výtvarnému umění i světu, který ho obklopuje.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2015 , Kniha ZlínOriginální název:
Breakfast at Sotheby's: An A-Z of the Art World
více info...
Přidat komentář
zajímavé postřehy, trochu povrchní, ale vtipné, zase trochu jiný úhel pohledu na umění; doporučuji glosář klišé
Nikdy bych neřekla, že odborník na oceňování obrazů a postupně ředitel obou slavných aukčních síní Christie's i Sotheby's, napíše tak vtipnou a relaxační knihu z vlastní praxe.
Kniha má podobu slovníku zajímavých témat, díky kterým můžeme nahlédnout pod pokličku obchodování s uměním z různých úhlů pohledu a navíc číst odkudkoliv. Přestože nemám ekonomicky uvažující mozek, tak mě bavila i část s názvem Tržní klima.
Nečekejte suchopárnou odbornou studii, naopak čtení odlehčené, plné ironické sebereflexe.
Velmi pěkně napsaná knížka, která se bude líbit všem milovníkům umění.
Díky této knize se podíváme na umění zcela novým pohledem. Dozvíme se, jak na umění koukají obchodníci, sběratelé, umělečtí znalci...
Dozvíme se něco o obchodu s uměním, o tom co v něm hraje tu nejdůležitější roli. Každá kapitola je proložena příběhy ze života umění.
Kniha naprosto naplnila mé očekávání.
Umění mě zajímá především z pohledu investice, a tak je kniha taky pojatá. Není to sice návod na to, jak nakoupit obraz, který bude mít co nejrychlejší návratnost, ale dá nám vše potřebné, abychom rozlišili, co všechno jeho cenu může ovlivnit.
Podnázev knihy Svět umění od A do Z mi evokuje knihu o dějinách umění, což rozhodně není. Já bych spíše napsal Svět ovlivňujících faktorů ceny umění od A do Z, protože tím kniha spíše je. Navíc jsou kapitoly proloženy vtipnými příběhy z vlastní autorovy praxe, což skvěle nadlehčuje občas těžké téma.
Originál byl vydán již v roce 2013, od té doby se trh s umění určitě změnil, ale v podstatě až na jednu výjimku kapitoly, kde autor popisuje aktuálně nejdražší vydražené obrazy (jímž od roku 2017 je Salvator Mundi od da Vinciho za 450 mil USD), to při čtení vůbec nevadí.