Sníh
Neal Stephenson
Kombinuje v jedné knize memetiku, počítačové viry a jiná technická témata se sumerskou mytologií a rozborem politických ideologií, jako např. libertariánství, laissez faire či komunismu. Kultovní cyberpunkový román Neala Stephensona, pro kterého znamenal raketový start do světa sci-fi, představuje Ameriku takovou, jak ji (dnes ještě) neznáme: jako změť městských státečků založených na prodejních licencích a propojených pouze hypermoderní virtuální sítí, jakýmsi Internetem na třetí. Tento svět je však ohrožen novou drogou zvanou Snow Crash, která je zároveň i počítačovým virem. Na scénu tedy vstupuje Hlavní Hrdina, geniální hacker, mistr bojových umění a zaměstnáním poslíček pro mafiánskou rozvážkovou službu pizzy. Jeho úkolem je zachránit civilizaci před osudem, který stihl staré Sumery při stavbě Babylónské věže… Vize postmoderní společnosti ohrožované zcela současnými riziky, přímo ďábelské tempo rozvíjení děje a lehce černý humor – to všechno jsou nepochybně důvody, proč se tato kniha stala světovým bestsellerem.... celý text
Přidat komentář
Nadčasová a hodně zajímavá knížka. Musím se přiznat, že mě nejvíc bavila ta "filozofická" část. Finální akční část jsem se snažil dočíst co nejrychleji. I tak ale je 5 hvězd dle mě adekvátní hodnocení.
Sníh mě zklamal, protože mi děj připadal příliš roztříštěný a dělalo mi velké problémy si udržet jeho kontinuitu. Ačkoliv se mi jiné autorovy knihy líbily, tak s touto to bylo horší. Možná je to tím, že cyberpunk není moje krevní skupina.
Když si člověk uvědomí, že je to 30 let staré a jak autor velice dobře odhadl směřování vývoje technologií, je to až k neuvěření a to mě na to mom bavilo nejvíc, v podstatě to popisuje dnešní stav, už chybí jenom blockchain. Jasný, je to bláznivé, divoké, překombinované a kdo ví co, ale v rámci kyberpunku super. Jediné, co mě vytáčelo byly sáhodlouhé rozhovory o memetice s Knihovníkem.
Omlouvám se Nealu Stephensonovi, ale nedočteno. První půlka byla naprostá pecka. Ten typ knihy, který čtenáře odmění za jeho pozornost mírou vrchovatou. Po půlce to ale pro mě začal být až moc velký chaos a to já nemusím. Tak třeba někdy v budoucnu znovu a lépe.
Asi nejsem správná cílovka, vzhledem k pozitivním komentářům. Prokousával jsem se a čekal kdy mě to chytne, nestalo se. Kniha není špatná, jen to není můj žánr.
Tak zase jedno zklamání plynoucí z přehnaných očekávání. Jde jen o příběh vysoustruhovaný na kurzech tvůrčího psaní: megachytrý hlavní hrdina, mladá pomocnice, podivně vyšinutý záporák. Ať už čtete Šifru mistra Leonarda, trilogii Milénium, cokoli, je to všechno stejné. Tady si pomáhá tím, že ten záporák je Aleut a má atomovku a skleněný nůž. Hlavní hrdina je programovací génius s neuvěřitelným jměním, který se (a teď se držte) živí rozvážením pizzy. Neuvěřitelná blbost, vysvětlená mladou pomocnicí tak, že „on přece nerozumí sám sobě“. Představa ministátečků je sice zajímavá, ale vlastně k ničemu neslouží. Nebavilo. A mám strach pustit se do jiných autorových "opusů".
na klasickej oceľovej osi príbehu, sú nasedené ozubené kolieska mytológie, neurolingvistického programovania a ich hyperbol do súčasnosti s presahom do budúcnosti. užil som si. macho pasáže a krvavé opisy boli naviac, tento príbeh ich nepotreboval, no viem, že inak by si ho veľa ľudí neprečítalo. tento príbeh je o prítomnosti o tom ako "ME" zákonníky fungujú na nás, ako ich používajú na naše životy a vo všetkom čo nás obklopuje, doporučujem si k tomu prečítať Snowdenov životopis - Permanentný záznam a skladačka zaklapne. Na tohto autora si dám určite pozor. Páčilo sa mi to.
pre mna ikonicka cyberpunkova pecka. odvazny pribeh mixujuci technologie nabozenstvo a myty.
Takové to promyšlené, strhující akční dobrodružství, které mixuje zdánlivě neslučitelné do jednoho celkem soudružného celku. Náboženství, IT, korporát, který ovládá svět, konspirace a staré dobré snahy o ovládnutí světa. Odsýpá to a je to mnohdy i dost politicky nekorektní. Docela by mě zajímalo, zda by v dnešní době mohlo něco takového vzniknout... Jo a jakožto young adult literaturu bych to teda nepovažoval. Některé myšlenky jsou dost komplexní a krvavého násilí je také docela dost.
Zklamání. Kdybych četl před 15 lety, mohl bych být z knihy paf, ale takhle je to jen normální cyberpunk říznutý dnes populárním young adultem. Pár zajímavých nápadů by se našlo, ale zároveň tam něco chybí. Při čtení jsem se několikrát přistihl, že vlastně vůbec nevím, proč postavy jednají tak jak jednají a o co jim vůbec jde. 2,5*
Pointa na zamyslenie, paralela náboženstvo/dogma vs vírus biologický/PC zaujímavá, kopec zaujímavých informácií z histórie. Dejová linka pre mňa poslabšia, občas som sa strácal, čítanie som si až tak neužil. Aj tak "smekám klobouk" - téma vynikajúca, záber temer nekonečný, odkaz univerzálny a aktuálny. Teším sa na Diamantový věk.
Zpočátku rozpačité, posléze dynamické a čtivé. Kniha o myšlence, že i lidská mysl lze nahackovat.
O několik let později jsem narazil na studie a úvahy, které s touto myšlenkou pracovaly. Na mysl mi opět vytanul Sníh.
Začátek knihy s rozvážením pizzy do 30 minut mě přišel vyloženě dementní - a to je problém celé knihy - je poněkud nevyvážená. Tyto "humorné" pasáže reflektující náš reálný svět podle mě nefungují. Jakmile ale dojde na samotný příběh, tak jde o vynikající cyberpunk! Metaverzum, avatary, postavy interagující současně ve Skutečnosti a ve virtuální realitě, programátoři, babylónské zmatení jazyků, Sumerské náboženství, výklady Bible, L. Ross Leslie a jeho loď Enterprice (narážka na zakladatele scientologie L. Ron Hubbarda?), předpověď masivní migrační krize, hyperinflace - to vše je naprosto super! Takže když pominu lehce infantilní pasáže s rozkolísaným humorem, tak jde o dobře fungující fikční svět, který zcela očividně musel být i jedním z inspiračních zdrojů pro Matrix (první setkání Hira s Havranem a otázka: Co je to Sníh? = Co je to Matrix?, démoni=agenti, postavy schopné "číst kód" atd atd).
Je to dávno, co jsem naposledy četla kyberpunk; měla jsem trochu bobky, jestli budu všemu rozumět a neztratím se v hi-tech terminologii. Liché obavy – Stephensonem stvořený svět je sice notně šáhlý, zároveň však velmi barvitě a srozumitelně podaný.
Čtvrt století od sepsání románu je znát, Metaverzum (tedy virtuální realita) v současné době nikoho neohromí, ale stejně si autor zaslouží poklonu, jak dokázal předvídat vývoj výpočetní techniky i jejích uživatelů. Svou imaginaci ovšem nechal rozbujet především ohledně reálného světa: Spojené státy se rozpadly, z vládní mašinerie zbyl bezvýznamný byrokratický systém, udržovaný setrvačností a stěží pochopitelnou loajalitou zaměstnanců. Místo státních úřadů funguje změť všemožných komunit, soukromých firem s vlastními vládci, zákony i zájmy. Mafie představuje silnou instituci, provoz na dálnici je rájem pro skejťáky, moře brázdí obří shluk lodí, ulicemi se promenádují různě ozbrojené tlupy i jednotlivci, objekty hlídají kybernetičtí psi, sběr informací může být výnosné, leč nebezpečné zaměstnání… a pak je tady Sníh, droga, virus měnící lidskou mysl. Kdo jej vytvořil a proč se snaží zjistit dvojice hlavních hrdinů: programátor/šermíř/motorkář/rozvážeč pizzy Umi, s jehož osudem se spojí svérázná 15-letá skejťačka/kurýr S.O. Seznámíme se s množstvím dalších postav; menší část je pro zápletku důležitá, obvykle však jde o pouhou atmosféru dokreslující vycpávku.
Svižnému ději nechybí honičky, přestřelky ani souboje s meči, nadsázka je všudypřítomná, ale těžiště románu je v pointě, v onom proč a jak – Stephenson přišel s odvážnou, výživnou teorií. Osobně jsem si mytologicky-lingvistické pasáže příliš neužívala, nutkání přeskakovat jsem odolala jen v zájmu plného porozumění textu. Výhrady mám také k příběhu, který klopýtal v detailech a rozsypal se v závěru, kdy bůžků ze stroje přistálo na jevišti hned několik.
Stephenson má fantazie na rozdávání, děj dokáže před čtenářem odvíjet ve filmovém stylu, mozek zahltí informacemi, k vyšší spokojenosti mi bohužel chybí pozornější dohled nad zdánlivými maličkostmi a lépe ukočírované finále. Mrsknu sem čtyři sněhové koule, ta poslední je uplácaná dost halabala z prašanu. 70%
Na této knize jde až citelně vidět kdy vznikala, a že to bylo dááávno. Trvalo mi dlouho než jsem přijal autorův pohled na cyberpunk, ale jakmile se mi to stalo ..... bum a byl jsem chycen. Prostě VHSky smíchané s optickými vlákny a ono to skutečně funguje, Skvělý adrenalinový závod hyperfuturistickým světem, který je zábavný a napínavý. Nehledě na výborně vymyšlenou zápletku...
Téma je velmi zajímavé, ale nějak špatně se mi kniha četla.. Každopádně dočtena a jsem rád, že jsem to nevzdal a dostal se až na konec.
Štítky knihy
kyberpunk budoucnost nanotechnologie
Autorovy další knížky
2012 | Anatém |
2001 | Diamantový věk |
2000 | Sníh |
2019 | Vzestup a pád agentury DODO |
2008 | Rtuť |
Na tuhle knihu jsem se strašně těšil, ale ve výsledku mě docela zklamala. Popisy věcí a míst v tak dlouhých větách, že než dojdete na konec, tak už nevíte, o čem věta byla. A když se vrátíte na začátek věty, tak zjistíte, že pro děj není ani potřebná, protože popisuje třeba budovu, ve které se hlavní postavy zdrží asi jen dalších deset stran.
Kdyby se kniha udělala asi poloviční a soustředila se jen na děj, tak bych si ji užil víc. Po dočtení mi přijde, že vlastně skoro ani nevím, o čem to pořádně bylo, protože jsem zahlcen všemi popisy.
Každopádně jsem oceňoval humor, který se místy vyskytl a hlavní postavy mi neskutečně sedli.