Sny jako řeč duše
Hans Dieckmann
Teorie a praxe interpretace snů v pojetí analytické psychologie vychází z ideové koncepce zakladatele tohoto psychoanalytického směru - C. G. Junga. Těžiště výkladu snu se přesouvá od mantické, rozuměj jasnovidecké stránky příznačné pro minulá staletí k poznání individuálních duševních dějů a k terapeutické metodě. Lékař i pacient tudíž očekávají od snu především terapeutický efekt související s probíhajícím onemocněním. Jungovo pojetí se opírá o předpoklad, že kromě osobní sféry existuje předem strukturované kolektivní nevědomí. Kolektivní nevědomí je autonomní funkční komplex s poměrně danou strukturou, kde jsou dané možnosti vývoje typicky lidské psyché.... celý text
Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2014 , PortálOriginální název:
Träume als Sprache der Seele, 2001
více info...
Přidat komentář
Moje první ucelená kniha o hlubinné psychologii. Jasně, jako laik jsem nerozuměl úplně všemu, co se mi autor snaží říct, ale to nic nemění na tom, že kniha je to skvělá a pokrývá jak teoretický význam a vznik snů, tak i praktickou práci s nimi v analyticko-terapeutickém procesu, což je na celé publikaci vlastně to nejzajímavější.
Velice přínosná kniha. Stručně a jasně vysvětleny hlavní funkce a typy snů s případnými ukázkami.
Kniha je určena jak pro laiky, tak i odborníky. Musím říci, že je na četbu složitější, ale jsem toho názoru, že je to skvělý úvod do studia (ať už povinného nebo dobrovolného) snů a vůbec hlubinné psychologie.
Autor obratným způsobem vysvětluje proces vzniku i výkladu snů. Všechnu teorii doplňuje o praxi, tedy o osobní sny jeho pacientů, na které se všechna ta odborná slovíčka a termíny chápou hned o něco lépe.
"Sen je řečí nevědomí, je to jazyk obrazů, kterým nevědomí hovoří k našemu vědomému Já."
Odborné zpracování funkce snů, analýzy jednotlivých snů z hlediska psychoanalytické metodiky. Z knihy jsem si vzala jen tu část, kterou jsem dokázala pojmout a která mi pomohla k tomu, jak na sny nahlížet.