Sofiin svět
Jostein Gaarder
Autor, norský učitel Jostein Gaarder, kombinací zdánlivě neatraktivních témat jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky dokázal zázrak. Kniha během krátké doby vyšla v desítkách zemí, více než ve stovce vydání a stala se nejprodávanější knihou na světě za rok 1995. "Sofiin svět" je zároveň krásná literatura i přemítání o záhadě vesmíru a o Bohu, ušlechtilá zábava i návod k tomu, jak se orientovat v životě.... celý text
Literatura naučná Filozofie Pro děti a mládež
Vydáno: 1996 , Knižná dielňa TimotejOriginální název:
Sofies verden, 1991
více info...
Přidat komentář
"Nevzniká z peněz ctnost, ale z ctnosti vznikají peníze i všechny ostatní pro lidi dobré věci, v soukromí i v obci. Jestliže hlásáním těchto zásad kazím mládež, byly by tyto zásady škodlivé. Tvrdí-li však někdo, že hlásám něco jiného, mluví nepravdu." Tohle sice v knize nenajdete, ale alespoň máte možnost se dozvědět o tom, kdo to "nejspíš" vyřkl jako první. Roztomilá modrá kniha. 5*
Tuhle knihu jsem si nechala zabalit v knihkupectví pro svou dceru Sofii, která se narodila o deset let později.. Srdeční záležitost...
Tato kniha se mi moc líbila, jen ten konec nebyl můj šálek kávy. Skvělé na tomto příběhu je, jakým způsobem učí čtenáře o filozofii. Filozofiie je zde zasazena opravdu dobrým způsobem a sama jsem si z poslechu knihy odnesla užitečné informace a svěží pohled na historii filozofie. Postavy mi přišly sympatické, akorát občas působily mladším dojmem a styl psaní byl vcelku příjemný a povedený. Na konci skvělého příběhu však přišel konec, který zachází do magického realismu, což bohužel v knihách opravdu nemám ráda. Nicméně knihu mohu s klidem doporučit.
Podle mě je to nejlepší učebnice filozofie, jakou kdo kdy napsal. Jasná struktura, snadno stravitelné vysvětlení, kontext - vše je hezky zasazeno do dané historické doby, navíc je vše rovnou ilustrováno názorně v samotném příběhu, no a navíc ještě ten tajemný a poutavý příběhový obal okolo, který vás u této "učebnice" udrží až do konce. Poprvé jsem ji četla na vysoké, ale od té doby se k ní vracím, teď jsem ji přečetla počtvrté. Je to povznášející a osvěžující čtení, u kterého si ale můžete být jistí, že vám něco dá. V každém věku si z této knížky odnesu nějaké nové "aha!"
Ano, učebnice filosofie (jsem staromilec, takže "s"), ale ten příběh je až moc zašmodrchaný. Ty další knihy jsou jako knihy daleko zajímavější. A ta filosofie v nich je lépe schovaná.
"Jsme jiskřičkou z ohně, co zaplál před miliardami let."
Podařilo se mi to přečíst až na potřetí, nicméně mezitím jsem zvládl Loutkáře, Dívku s pomeranči, Tajemství karet. Takže jsem věděl, že to stojí za to se knihou prokousat. A asi i autor vysledoval, kde je jeho silná stránka.
První kniha o filozofii, které se podařilo, že mohu říct, aha, trochu tomu rozumím!
"Na křídlech lásky odletí duše" domů ", do světa idejí, a tím se osvobodí z" vězení těla ". (kapitola o Platonovi).
" Nevěřit v jedinečnost vlastní duše je ateismus. " (Mystika).
" kdyby byl lidský mozek tak jednoduchý, že bychom mu rozuměli, byli bychom tak hloupí, že bychom mu stejně nerozuměli"(kapitola o Kantovi)
"... Člověk nese celý vesmír v sobě a nejlépe prožije tajemství světa tím, že vstoupí do vlastního nitra" (romantismus)
"Nejcharakteristější znak davu je nezávazné tlachaní". (Kierkegaard)
"Když je jasná noc, díváme se miliony, ba miliardy let zpátky do vesmírné historie. Obracíme se vlastně tak trochu k domovu."
Nelze opsat nebo si zapamatovat vše, byl to velký zážitek, který si určitě ještě několikrát zopakuji.
Nedovedu si představit stručnější, zábavnější a výstižnější poučení o filozofii, než jakým způsobem je to popsáno v této velmi originálně pojaté knize. Pokud Vám filozofie nic neříká tak neváhejte a dejte se do čtení této knihy. S překvapením zjistíte, že to má hodně co do sebe.
Příběh k zamyšlení nejen o dějinách, ale také v sobě skrývá nejen dobrodružství mladé Sofie, ale poselství v podobě dopisů od tajemného...
Kazeta ale dává vše opět do pohybu. Kdo byl Sokrates a proč vypil jeď?
Nejen odpovědi na tyto otázky naleznete v napínavém jak zfilmováném tak knižním románu.
Sofiin svět mi byl doporučen k učení jak na střední, tak na vysoké, a dostala jsem se k němu až teď, po pár letech. Praktická příručka, co se týče filosofie, ale nemyslím si, že bych si z toho byla nyní schopna cokoli zapamatovat, to bych si to musela přečíst několikrát a asi důkladněji.
Pro děti nevím, na střední bych si z toho už něco odnesl a rozhodně by to bylo přínosnější než ZSV, z toho si pamatuju akorát tu zkratku předmětu. Po přečtení dobrý pocit, ale za týden bude všechno pryč. Potřeboval bych touto formou celou knížku o každé zmíněné filozofii.
Knihu jsem četl už několikrát, poprvé když jsem studoval na gymnáziu. Tentokrát jsem se k ní vrátil hlavně díky čtenářské výzvě. Kniha může posloužit jako první zdroj informací o dějinách filosofie pro středoškolské studenty nebo jako doplňující zdroj informací. Navrhoval bych doplnit ještě kapitolu o Schopenhauerovi a Nietzschem.
Je to naučná literatura a tak je potřeba k tomu přistupovat. Není to oddechové čtení před spaním. Četla jsme to v době, když jsme na střední škole probírali filozofii. Díky tomu jsem se mnohem lépe orientovala.
Myšlenka skvělá, promyšleno téměř geniálně, krásně postmoderně provrstvené, plné paradoxů a odkazů, jen škoda, že je to tak špatně napsané. Četla jsem to hlavně kvůli té filozofii, příběh mě moc nezajímal a asi do poloviny knihy jsem o něm neměla zrovna vysoké mínění. Zvrat spočívající v odhalení toho, kdo je Hilda a major a jak to celé ve skutečnosti je, mě však přiměl můj názor trochu poopravit a začal mě bavit i příběh samotný. Tohleto vrstvení typu kniha v knize miluju a tady to překročilo hranice mých očekávání. Ale stejně si pořád myslím, že by si to zasloužilo být lépe napsané... styl se mi fakt nelíbil, působí to jako psané pro malé děti, přestože po knize čtenáři většinou nesáhnou dříve než na střední, Sofie i ostatní postavy se často chovají nelogicky, Albertovy výklady jsou hrozně rušivým způsobem prokládány úplně zbytečnými Sofiinými komentáři typu "to je zajímavé, povídejte, teď mi asi vysvětlíte, co to znamená, viďte, no to snad ne, ještě chvíli povídejte a stane se ze mě přesvědčená existencialistka" atd. Celkově bych však řekla, že plusy převažují nad mínusy, dějiny filozofie jsou tu vysvětleny opravdu stravitelným způsobem, a jak bylo řečeno v samotné knize, dál už si musí každý čtenář poradit sám, ale aspoň má základ, který mu pomůže orientovat se ve světě a kriticky hodnotit vše, co čte nebo slyší, než něčemu slepě uvěří...
Nápad výborný, ale děj se opravdu táhne. Měla jsem problém knihu dočíst a už bych se k ní asi ani nevrátila.
Jsem moc ráda, že jsem od knihy dostala odpovědi na spoustu svých otázek a něco nového jsem se zase dozvěděla. Nejdříve jsem se ale obávala toho, že kniha na mě bude moc odborná a bude mít strukturu školní učebnice. V tom jsem se naštěstí mýlila. Autor totiž knihu pojal formou vyprávění určené pro patnáctiletou zvídavou Sofii, takže vše bylo srozumitelné. Také jsem Gaardena obdivovala v tom, že do knihy zahrnul velkou většinu informací (provázené trochou té filozofie), které by měl člověk znát, nebo o nich mít alespoň nějaké to povědomí.
Kniha mě překvapila nábojem intelektu a výborným vypravěčským uměním v podání dospívajícímu člověku. Vše krásně vysvětleno a nejenom jednou, ale i na příkladech a podobenstvích. Není to úplně jednoduchá kniha a myslím, že dospívající člověk se s ní musí trochu poprat. Popřemýšlet a tvořit si postupně názory. Což považuji za obrovský prospěch. Knihu hodnotím velmi kladně a přerod skutečnosti ve fikci byl dokonalou tečkou opravdu promyšleného díla.
Kniha je určena dospívajícím dětem. Dostala jsem se k ní přes projekt čtení pomáhá - kategorie základní školy. Dle mého názoru cílovou skupinou pro tuto knížku jsou středoškoláci. Obsahuje velké množství informací a já jsem si ji přečetla ve středním věku. Velice mě zaujala, osvěžila jsem si jednotlivé filosofické školy,osobnosti a jejich myšlenky.
Sokrates : " Na světě je tolik věcí, které nepotřebuji. "
Diogenés:" Moc bych si přál, abys o krok ustoupil, protože mi stíníš."
Knihu můžu doporučit hlavně těm čtenářům,kteří hledají odpovědi na své otázky a zároveň chtějí poznat základy filosofie.
Štítky knihy
filozofie zfilmováno norská literatura dějiny filozofie pro dospívající mládež (young adult)
Autorovy další knížky
2002 | Sofiin svět |
2004 | Dívka s pomeranči |
2002 | Kouzelný kalendář |
1999 | Jako v zrcadle, jen v hádance |
2017 | Loutkář |
Po přečtení jen lituji, že jsem se do toho nepustila dřív. O knize jsem věděla už roky, stále mi ji někdo doporučoval a já čtení bůhví proč odkládala. Kniha je skvělá, ale myslím, že by mi dala mnohem víc, kdybych ji četla už jako náctiletá a neznala filozofii z jiných zdrojů. Je to skvělý přehled do začátku, podaný srozumitelnou formou.