Sokolovo 1943 (Sokolovo - První boj / Sokolovo - Nezapomenutí)
Milan Kopecký , Miroslav Brož , Milan Mojžíš , Filip Kachel , kolektiv autorů
Boj vojáků 1. čs. samostatného praporu pod velením plukovníka Ludvíka Svobody u ukrajinské vesnice Sokolovo v březnu 1943 byl jejich prvním nasazením na sovětsko-německé frontě. Zároveň byl i bojem nejobtížnějším, protože Čechoslováci zde statečně vzdorovali několikanásobné přesile tvořené dvěma bojovými skupinami německé 6. tankové divize. Přesto svůj úkol se ctí splnili. Publikace sestává ze dvou svazků vydaných v kartonovém boxu, samostatně neprodejné. První boj Kniha nabízí zatím nejucelenější pohled na tuto událost, přičemž využívá zdrojů z českých, ruských a ve velké míře německých archivů, jež doplňuje vzpomínkami přímých účastníků. Obsahuje stovky dobových i současných fotografií, reprodukcí archivních dokumentů, přehledné mapy a tabulky. Jak napsal přední český vojenský historik Jiří Fidler v úvodu, máme „díky této knize jeden z prvků naší vojenské tradice zpracován na faktografické úrovni, odpovídající standardům evropské historiografie". Nezapomenutí hrdinové Kniha je především pozoruhodným dílem historika Miroslava Brože (1948–2019), který se tématem Čechoslováků u Sokolova zabýval celoživotně, ale předčasná smrt mu znemožnila vše zdárně uzavřít. Proto rozpracované dílo převzal badatel Milan Kopecký a ve spolupráci s kolektivem Čs. obce legionářské Brožův rukopis nejen dokončil, ale i aktualizoval a značně rozšířil o další poznatky. Doplňkovou součástí knihy jsou také statistické údaje, zpracovávající poválečné osudy příslušníků praporu.... celý text
Přidat komentář
Jedním slovem bomba. Autoři podrobně popisují fungování československého praporu a jeho nasazení na frontě. Čtenář nalezne v knize také mnoho fotografií, medailonky jednotlivých vojáků, nebo statistické přehledy. Cením také pohled na celou bitvu z německé perspektivy.
Autoři knihy
česká, 1971 Miroslav Brož
česká, 1948 - 2019 Milan Mojžíš
česká Filip Kachel
česká kolektiv autorů
Jedná se v podstatě o soubor dvou knih. Ta první se zaobírá samotnou bitvou u Sokolova snad ze všech možných úhlů pohledu. Je to moderně napsaná badatelská práce, která dává střetnutí čs. vojáků do celkového kontextu německého protiútoku u Charkova na počátku roku 1943. Sleduje vznik a putování čs. sam. praporu na frontu i operace 6. tankové divize Wehrmachtu na přístupech k Sokolovu. Při líčení samotné bitvy jde pak ze samotné podstaty věci hodně do hloubky až na úroveň operací praporů, bojových skupin a čet. Vše je popsáno bez ideologického patosu a podloženo bádáním v německých i sovětských (resp. ruských a ukrajinských) archívech. Přesně takhle má vypadat moderní práce o událostech druhé světové války. Kniha je doplněna řadou příloh, povětšinou hodně zajímavých - skladba čs. jednotek, výstroj a výzbroj, poválečné osudy atd..
Druhá kniha je pak encyklopedickým souborem medailonků všech (!!!) příslušníků čs. sam. praporu. V jednotlivých profilech sleduje u každého cestu k čs. vojenské jednotce v SSSR, jeho válečné nasazení i poválečné osudy, pokud se konce války dočkal. Ty jsou snad na jednotlivých medailoncích to nejzajímavější, zvlášť poměrně vysoký počet emigrantů-veteránů ze socialistického ráje, případně vysoký podíl nějak perzekvovaných.
Vynikající kniha (knihy), která si zaslouží hluboký respekt a obdiv nad skvěle odvedenou historickou prací.