SOS ve vesmíru
Hermann Woydt
Cesty do vesmíru budeme asi ještě dlouho považovat za něco mimořádného. Od průkopnického letu Jurije Gagarina a „malého kroku pro člověka, ale velkého skoku pro lidstvo“ amerických astronautů na Měsíci uplynulo už několik dekád, naše přítomnost ve vesmíru ale není ani dnes samozřejmostí. Cílem této knihy je připomenout, že ne všechny výpravy do vesmíru měly hladký průběh a úspěchy byly zaplaceny i lidskými životy. Třináct příběhů s tragickým i šťastným koncem popisuje nehody amerického i sovětského vesmírného programu: požár a smrt astronautů na palubě Apolla 1, tragickou smrt Vladimira Komarova, heroický návrat Apolla 13 na Zemi, udušení sovětských kosmonautů v Sojuzu 11, explozi obou amerických raketoplánů nebo potíže při práci na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Seznámíme se s osudy hlavních hrdinů, dějinami dobývání vesmíru na pozadí studené války, ale především s technickými příčinami těchto neštěstí a s úsilím, jak se jim v budoucnu vyhnout. Bez statečných lidí, kteří přišli ve službách vědy a zkoumání kosmu o život, by dnes náš svět totiž vypadal jinak.... celý text
Literatura naučná Historie Vesmír
Vydáno: 2020 , GradaOriginální název:
SOS im Weltraum: Menschen - Unfälle - Hintergründe, 2017
více info...
Přidat komentář
Skvělé čtení o vesmíru. Jsou zde popsány jednotlivé události, kdy něco selhalo a je vysvětleno, proč k dané katastrofě došlo. Od skutečných příběhů se nedá odtrhnout.
Pro milovníky vesmíru je tato knížka ideální. V knize jsou popsány nehody, příčiny letů. Které byly způsobeny řadou chyb. Ne všechno je na Zemi tak ve vesmíru “růžové”.
Perfektní kniha o katastrofách při cestách do vesmíru. V knize nenajdeme úspěšné cesty, ale jen ty, při kterých šlo lidem o život, nebo o život dokonce přišli. Každá cesta do vesmíru je napsaná tak, že se nedá od knihy odtrhnout. Skutečný příběh mě vždy do sebe tak vtáhl, že jsem kolikrát ani nedýchala. U každého letu najdeme informace o tom, kdo byl v lodi, co měli za úkol, proč třeba raketa vybouchla nebo proč se museli astronauti/kosmonauti předčasně vrátit na zem a na závěr je vždy shrnuto, jak ke katastrofě nejspíš doopravdy došlo. Skutečnou událost doplňují fotografie a různé náčrty techniky jako např. konstrukce vstupu, schematické zobrazení družice Gemini-Agena. Díky těmto nákresům jsem lépe pochopila situaci...Doporučuji!!
Perfektní kniha.
Každá kapitola se věnuje jedné nehodě. Průběhu, snaze o řešení, (ne)šťastnému konci, pátrání po příčině.
A to nejen z technického hlediska, bere v úvahu i lidský faktor a uvádí nás do historických souvislostí.
Na to, jak je kniha útlá, obsahuje spoustu zajímavých informací i fotografií.