Spánek a sny

Spánek a sny
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48977/spanek-a-sny.jpg 5 4 4

Sborník Spánek a sny obsahuje dvanáct studií předních českých badatelů a čtenář v něm může získat hlubší přehled o postojích ke spánku a snu, které převládaly v osmi vybraných archaických kulturách. Sborník pokrývá reprezentativní geografickou i historickou oblast: od nejstarších čínských snů, zaznamenaných za vlády dynastie Shang (13. st. př. n. l.), a snů, o nichž mluví indické upanišady, přes sny egyptské Střední říše, sny staré Mezopotámie a Syropalestiny, sny starého Řecka či sny v pojetí rabínského judaismu, až po pojetí spánku a snů ve středověké kultuře Arabů, starých Seveřanů a křesťanů. Díky množství ukázek z literárních děl a citovaných autorit má čtenář mnoho možností utvořit si vlastní názor na to, čím byly jednotlivé kultury specifické a co tvořilo jejich společný, všelidský základ. Poněkud jiná je role posledních tří studií. První dvě z nich, věnované snům u Geoffreyho Chaucera a René Descarta, demonstrují nástup novověkého myšlení o snech na poli filosofe a literatury a otevírají otázku, co z názorů na spánek a sny se od dob minulých proměnilo a co stále trvá. Závěrečná studie o snech z hlediska dnešní psychologie a psychoanalýzy pak přináší aktuální pohled na řadu problémů, jež byly zmíněny v předcházejících statích, a snáší množství v současnosti sebraných snů, které jasně dokazují, že lidské snění neztratilo za ona tisíciletí nic ze své přesvědčivosti a síly. Sborník uvádí srovnávací studie podávající obecnější nástin problematiky a shrnující výsledky, jichž se autoři jednotlivých článků dobrali.... celý text

Přidat komentář

witiko
22.06.2023 5 z 5

Celá edice je skvělá a tento sborník patří k těm nejvíc pozoruhodným. Spánek a snění je nadčasová, obecně lidská univerzálie, která se na první pohled zdá být mimo dosah konkrétní doby a kultury. Tenhle sborník ale ukazuje, jak jim každá doba a kultura dává svůj význam a dokonce i do jisté míry ovlivňuje jejich projev (např. to, o čem se nám bude zdát). Sen je ze své podstaty také něco, co bude vždy unikat systematizaci a jednoznačnému výkladu, ale tento sborník ukazuje, jakým způsobem se lidé pokoušeli určitý řád a interpretaci "odvráceného světa" snění za každou cenu najít. Do knihy jsem se musel trochu odhodlávat s obavami, že půjde o nejrůznější bizarní a bláznivé, dnes už nepoužitelné víry a představy, a o to víc mě překvapilo, že jsem v mnoha prastarých koncepcích spánku a snění občas nacházel velice zajímavé a inspirativní podněty - především pohled upanišad na trojici bdění, snění a bezesného spánku mě usadil svojí filosofickou hloubkou, ale také arabské teorie mě zaujaly, stejně tak mě bavily příběhy spojené se sny u starých Seveřanů. Poslední kapitoly (trojice snů ve staré anglosaské literatuře, sen v povídce u Chaucera, Descartesovy sny) už trochu ujíždějí z koncepce sborníku tím, že spíš než rolí snů v dané kultuře se zabývají snem z literárně-vědního (a filosofického) hlediska, a poslední příspěvek ilustrující dnešní terapeutickou metodu analytické psychologie možná až příliš zachází do psychopatologie. Ukazuje, nakolik jeden takový snový démon v životě psychotické pacientky může být až znepokojivě skutečný... Což je poutavé, ale daleko víc by mě zajímala méně známá metoda daseinanalýzy, která je přístupnější obyčejným, běžným snům. Ale i tak jde o nesmírně podnětnou knihu, nejen jednotlivými příspěvky (doporučuji si příliš nevybírat, ale pokusit se přečíst vše), ale právě ve svém širším rozkročení a záběru. Dávám 110%.

Zmiu
04.12.2018 4 z 5

Hezky zpracované studie. Nevýhodou sborníku je ale to, že si přečtu stejně jen ty kapitoly, které mě zajímají. Hodnotím tedy podle nich.