Spasitel

Spasitel
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532596/bmid_spasitel-65d5423790e95.jpg 5 1839 1839

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , Témbr

Project Hail Mary, 2021

Interpreti: Lukáš Hlavica

peeetta
29.07.2022 5 z 5

Výborná kniha. Dlouho jsem čekala, zda ji opravdu můžu zařadit do tématu, kdy hrdina pije kávu. Kniha je psána s prvky retrospektivy. Velmi napínavé zakončení příběhu.

ZachyMe
28.07.2022 5 z 5

Tohle bylo fakt dobrý. Nemohl jsem se odtrhnout. Autor je fakt suprový.

jurass1976
27.07.2022 5 z 5

výborná kniha

olga8832
27.07.2022 5 z 5

Famózní. Opravdu skvělá kniha, příběh je velmi zajímavý a napínavý od začátku až do úplného konce, doporučuji. A jako bonus navíc malé dovzdělání v astronomii.
SPOILER...
Jen ještě... ta spousta žen v týmu na zemi včetně vrchní velitelky, trochu mě děsí, zda to není snaha o genderovou vyváženost ;-)

Iwy
24.07.2022 5 z 5

Máločemu dám plný počet, ale toto je prostě "skvělé, skvělé, skvělé".
Je jasné, že spoustě lidí nesednou technické popisy a astrofyzika, ale učitel Ryland všechno srozumitelně vysvětlí, jó mít takového na střední :-) Za mě úžasně promyšlená, napínavá, dechberoucí jízda.

micha-ella
18.07.2022 3 z 5

Od školních let nemám ráda fyziku ani chemii, přesto jsem až do poloviny příběhu vydržela číst všechny akce, postupy a nápady na tato témata s chutí, protože příběh je to báječný. Pak už jsem některé tyto odstavce přeskakovala, víc mě bavily kapitoly z vesmíru než ty ze Země. Skvělá napínavost a vtipnost jako u Marťana!

Bašťák
16.07.2022 5 z 5

Po Marťanovi a Artemis bylo zcela jasné o co půjde. Autorův styl jsem si soukromě pojmenoval jako "laboratorní sci-fi", kdy málem na každé stránce nechybí nějaký ten vědecký experiment nebo výpočet. Ale nevadí to, neboť příběh samotný je opravdu napínavý. Hlavně popis prvního kontaktu a ten mimozemšťan je podán naprosto skvěle a skoro bych řekl výjimečně uvěřitelně. Bavilo moc, otázka?

Ivanule
13.07.2022 5 z 5

Tak abych pravdu řekla moc na sci-fi nejsem, dále mi vadilo,že tam byli vědecké názvy, které jsem moc nechápala o propočty atd.,ale na druhou stranu příběh velice výborný,za to nemohu vůbec nic vytknout,začatla jsem se nemohla se odtrhnout,popravdě já takhle zůlstat ve Vesmíru,asi bych se svou panikou zešilela:D

SpeeDeeX
10.07.2022 5 z 5

Na Spasitele jsem se hodně těšila a měla velká očekávání, zároveň jsem si ale nemyslela, že by se vyrovnal Marťanovi, který patří k mým nejoblíbenějším knihám. Po dočtení musím říct, že Spasitel se Marťanovi nejen vyrovnal ale dokonce ho i lehce překonal. Příběh byl neuvěřitelně čtivý, napínavý, uvěřitelný a vtipný. Ryland byl hrozný sympaťák a Rockyho snad nejde nemilovat. Strašně se mi líbilo jejich přátelství a to, jak se spolu učili dorozumívat. Konec byl super, ale nestěžovala bych si, kdyby byl ještě o několik desítek stran delší. Andy je geniální, těším se na další knihy.

"Dobře. Hrdý. Jsem děsivý vesmírný tvor. Ty jsi prosakující vesmírný chuchvalec." :D

Shaxx
09.07.2022 5 z 5

Marťan byl fajn, ale Spasitel byl boží.
S minimem postav, s poměrně velkým prostorem věnovaným technickým záležitostem a i přesto je to neskutečně čtivé. Ani si neumím představit, kolik práce a příprav za touhle knihou je.
Grace byl sympatická postava, nebylo těžké mu fandit. Navíc zachraňuje zadek Zemi, takže si nějaký ten ždibec uznání zaslouží. I přes množství technických termínů je hlavní myšlenka dobře pochopitelná a vysvětlená. Líbilo se mi, jakým nedramatickým způsobem se objevovaly zvraty (které ve výsledku dramatické byly, ale jejich příchod byl hladký a přirozený a zapříčinilo to, že se kniha jen tak nedala odložit, protože jsem pak sakra potřebovala vědět, jak se z toho Grace dostane).
Konec byl za mě geniální, lepší bych si nemohla přát.

Jamra
08.07.2022 4 z 5

Sci-fi vůbec není můj žánr, ale proč jednou neprolomit svojí komfortní zónu. :) Samozřejmě vědátorským částem (jestli je to všechno pravda tak klobouk dolů před všemi, kteří tohle znají) jsem vůbec nerozuměla, ale to v podstatě nevadilo. Že by všechno šlo až do poloviny knížky bez problémů je jen těžko uvěřitelné, ale pak si člověk uvědomí, že je to sci-fi, navíc čtivé takže za mě doporučuji a těším se na film.

Make20
08.07.2022 5 z 5

Kniha předčila mé očekávání. Sci-fi příliš nevyhledávám, ale u této knihy jsem udělala výjimku, protože se mi moc líbila kniha Marťan od tohoto autora. I přesto, že je v knize mnoho odborných pojmů z fyziky, astronomie a dalších vědních oborů, kterým nerozumím, vůbec to nevadilo. Příběh byl velmi napínavý, a díky prolínání současnosti s minulostí jsme stále více zjišťovali, co se děje.

Orechanda
08.07.2022 5 z 5

Prostě wow. Skvělé čtení, kniha mě bavila. Často jsem se koukala do wiki, dost věcem jsem nerozuměla, ale o to víc mě to bavilo. Dvě časové linie obohacovaly obsah. Vtipné komentáře jako v Marťanovi. Artemis nebyla tak záživná, trochu jsem se bála, aby Spasitel nebyl podobný.

abssint
06.07.2022 5 z 5

Úžas. Úžas. Úžas. Nemohla jsem se od Spasitele odtrhnout, za mě nejlepší Weirova kniha. Vtipná, dojemná, poučná, s tou pravou dávkou fantazie..... Kdybych ji četla za mlada, určitě by mě bavila i fyzika.

joshaaak
05.07.2022 1 z 5

No, čekal jsem něco úplně jiného. Autor může exhibovat kolika vzorečky chce, smutnou pravdou ale je, že je to všechno děsně dětinské a naivní. Vesmírná loď schopná mezihvězdného cestování vypadá jako raketa, co kreslí pětileté dítko, vše, co se děje před startem na Zemi prostě není ani za mák uvěřitelné, a mohl bych pokračovat. Nicméně chápu, že z toho někdo, kdo nemá mnoho žánrovek načteno a nakoukáno, může být odvařený. Jedna hvězda je za to, že je to čtivé. A teď mě omluvte, v třídě mě čekají žáčci, co zvedají své pařátky pěkně vysoko.

Hanys_
03.07.2022 5 z 5

Perfektní sci-fi. Ne že bych jich v tomhle žánru přečetl kotel, ale celkově je tady vidět jak si Weir umí povodit svého čtenáře. Jdu shánět Marťana (ikdyž jsem už film viděl).

david9690
29.06.2022 4 z 5

Ze začátku mi to přišlo až přehnané, ale pak jsem si uvědomil, že je to kniha žánru sci-fi a vlastně, že autor je prostě povinen úplně pustit otěže své fantazie a sledovat tok té dravé myšlenkové bouře jaksi z povzdálí a jen zaznamenávat kam až se řeka rozlila.
Na autorův styl vyprávění a dvě prolínající se časové linky jsem si zvykl (i když těch vzpomínek mohlo být přeci jen méně - přítomný děj mě teda bavil rozhodně mnohem více než minulost) a čím dále jsem se v příběhu dostával, tím se mi to zdálo zajímavější a zábavnější - hlavně ta postupně se zlepšující komunikace, snaha o vzájemné pochopení se a nalezení společných průniků mezi Gracem a Rockym byla výborná. No a ten konec byl velmi dobrý, nečekaný, částečně i dojemný, ale tak nějak musím říct, že to pan Weir uzavřel docela sympaticky.
Jako někdy jsem měl pocit že těch náhod tam je až trochu přespříliš, taky ty extra-velké porce "rádoby" fyziky a chemie bych klidně zředil. Ale to jsou drobnosti. Celkově povedená kniha a někdy se až jeden nestačí divit, co všechno je autor schopen vymyslet a zvizualizovat.

Malýmedvěd
22.06.2022 5 z 5

SCIFI jak má být. Dobrá a dobře zpracovaná myšlenka. Dva příběhy (tady a tenkrát), které se prolínají. Napětí dobrodružství, humor to vše autorem mistrně namíchané. Čtenáře to drží a nepustí. Zase tu máme osvědčený motiv z Marťana, že se všemi překážkami a nezdary, Vám pomůže vypořádat se zarputilost/vytrvalost jako osobnostní vlastnost a k tomu znalosti a věda a ti lidé/bytosti okolo Vás. Hrdinům i zde zase velmi často (až moc často) pomůže, nebo uškodí náhoda. Z hlediska pravděpodobnosti se tolika náhodám ani moc nechce věřit, ale uznávám, že to vytváří napětí a trochu pocit pohádky, ale aby to nebylo pohádkové moc, tak se tam nasype 2kg fyziky, chemie a biologie (mě se to líbí). Moc oceňuji, že ty vědecké věci jsou zkonzultované a "sedí" a jsou uvěřitelné a vytvářejí charakteristický podpis autora. Oceňuji polootevřený konec, který dává naději a možnost, že to dopadne jak zrovna vy chcete. Hezky je zde také vyjádřené poselství, že pokud jako lidstvo chceme přežít, tak musíme spolupracovat, myslet i na druhé a nejenom na sebe a musíme využívat rozum/znalosti.

Fazulina
18.06.2022 5 z 5

Ach, tak to bylo úžasné. Nečekala jsem to. Artemis mě po Marťanovi zklamala, ale toto... Ještě o level výš. A na konci mi i slza ukápla. Pokud to někdy někdo filmově zpracuje, tak se na to teda moooc těším.

Arwen777
12.06.2022 5 z 5

Artemis i Marťan se mi líbily, ale Spasitel je ještě o několik stupňů výš. Prostě paráda! Dokonalé spojení technického sci-fi, poselství o povaze lidství, schopnosti obětovat, síle přátelství a humoru.
Humor by člověk ve sci-fi běžně nehledal, ale Andy Weir už v Artemis začal, v Marťanovi na ironických hláškách přidal a ve Spasiteli dokončil dokonale vyvážený koktejl dobrodružství, filosofie a ironických vtipných hlášek.
Prostě na tuto knihu o misi do vzdáleného vesmíru, která je jedinou nadějí pro Zemi a na které hrdina řeší spoustu technických problémů, nečekaných situací a čeká ho velké překvapení, budu dlouho vzpomínat. Jako humanitně vzdělaný čtenář jsem technické záležitosti brala jako fakt, ale musím říct, že spousta poznatků o vesmíru byla podaná tak, že jsem to pochopila i já (velké díky autorovi za rozšíření obzorů!). Ale i tak mě více zasáhla myšlenka knihy, poselství o naději, vytrvalosti a síle lidskosti a víra ve vyřešení problémů a budoucnost.
Doporučuji!