Spasitel

Spasitel
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/538066/bmid_spasitel-663b70aa4a454.jpg 5 1847 1847

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , Témbr

Project Hail Mary, 2021

Interpreti: Lukáš Hlavica

PetkaS.
12.05.2022 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se hodně těšila a určitě jsem nebyla zklamaná. Opět velmi čtivé, vtipné, ale i k zamyšlení. Jen za konec bych strhla půl hvězdičky, ten mě osobně přišel trochu useknutý a nedořešený.

slezmon
11.05.2022 5 z 5

Naprosto úžasné, víc hned po přečtení nemůžu dodat...

evilunicorn
11.05.2022 4 z 5

Můj první dojem po přečtení je, že tenhle autorův mix humoru,technických serepetiček a kvalitního příběhu funguje. Na druhou stranu,díky neustále se opakujícím problémům s taumebama to nadšení musím trochu krotit. Ale celkově je
příběh svěží,sice nic nového pod sluncem, ale zábavné to bylo.

mekkejla
11.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Nejsem fanda tohoto žánru,šla jsem do ní jen kvůli Marťanovi, takže nemám srovnání. Z mého laického pohledu můžu jen říct, že jsem prostě nadšená. Grace a Rockyho jsem si naprosto zamilovala a celé jejich dobrodružství jsem sledovala s napětím. A za mě byla skvělá i Strattová. Bod pro autora za to, že do této funkce dosadil ženu.

Mikkinnen
11.05.2022 3 z 5

Jedná se o takové lehčí sci-fi, kde je sice velké množství různých vědeckých poznatků, informací a zajímavostí, ale ve výsledku to trochu zapadne v jisté naivitě celého příběhu. Knihu bych rozdělil do tří částí, z nichž první dvě se prolínají. Jedna se týká reminiscencí před dobu startu rakety. Druhá je samotná mise a třetí (pro mě) velmi rychlé ukončení knihy. Vlastně celá kniha mi přišla taková, jako z rychlíku. Přitom ta část, kdy se hlavní hrdina učí komunikovat s mimozemšťanem, je možné až příliš utahaná. Dávám 3* za čtivou oddychovku s fajn postřehy, ale pro milovníky hard sci-fi bych doporučil jiné knihy. Je vidět, že autor si dal práci a vědecké informace si našel. Ale přitom mu uteklo to podstatné - lepší a uvěřitelnější dějová linie.

Hella
09.05.2022 5 z 5

Já se úžasně bavila. Sice by mi autor mohl nakukat cokoliv, ale jako úplně cokoliv :-), ale celý příběh i to lidsko-mimozemské přátelství bylo tak úžasné, že vyvážilo i můj pocit negramotnosti.

mendule
06.05.2022 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla knihu, která by mě takhle dostala, to byla jízda. No četla, spíš poslouchala, měla jsem jako audioknihu skvěle načtenou Lukášem Hlavicou. Je to chytré, napínavé a vtipné, rozhodně doporučuji.

Melic
05.05.2022 4 z 5

Marťan mě nějak moc neoslovil, přesto jsem autorovi dal šanci a vyplatilo se. Tento příběh je pro mě zajímavější. Nebudu nic spoilerovat, co se děje týče, ale myslím si, že stylově je knížka podobná detektivce - u čtení vás drží zvědavost, jak vše dopadne a hrdina používá své inteligence k postupnému řešení problému. Z toho ale vyplývá, že opakované čtení asi nemá moc smysl, aspoň dokud vše nezapomeneme.

Hakl54
05.05.2022 5 z 5

Kniha, kdy přestáváte uklízet a vařit, děláte pouze nezbytné úkony a čtete a čtete a je vám líto, že je konec.

Rihatama
04.05.2022 5 z 5

"Chytil jsem do lasa mimozemskou kosmickou loď."

Tohle je jen jedna z řady Weirových perel, které tu a tam trousí po cestičkách svého dalšího vesmírného dobrodružství. Spasitel není ona hypervtipná příručka fyziky, jak přežít na Marsu, ani dobrodružná záchrana měsíční Artemidy. Ale je to Weir, který mě opět potěšil. Po trochu rozpačitém úvodu - člověk už má poměrně jasná očekávání - jsem i tentokrát lehce vplula do odlehčeným humorem zajímavě vypointovaného příběhu pana učitele, který chcačky nechcačky musí vyrazit na záchranu Slunce a tak i celého lidstva před energeticky nenasytnými astrofágy.

Weir má nepochybné mesiášské sklony, jak dokládají jeho dosavadní romány, které ve spojení s vědeckými znalostmi fyziky, astrofyziky, genetiky, biologie etc. zakládají na vysoce atraktivní sci-fi kosmickou smyčku na čtenáře. A ani tentokrát nechybí vtip a sarkasmus, tady ovšem pěkně ujasněný, protože v dialogu mezi mimozemšťany by snadno mohlo dojít k nedorozumění. Hlavní hrdina se sice chvílemi chová jako pěkně zbabělý antihrdina, ale svému osudu neunikne ani on. Ve výsledku si čtenář přečte nádherný příběh o mezigalaktickém přátelství a záchraně světů. A já jen doufám, že svou další knihu Weir napíše dříve než za tři roky.

ivousekk
04.05.2022 5 z 5

Vynikající! I přes velké množství technických popisů, kterým jsem nerozuměla, jsem si příběh naplno užila. Tak nějak to k tomu patřilo a přidávalo na autentičnosti. A Rocky ? Ten neměl chybu :)

Mildax1
03.05.2022 4 z 5

Dost jednotná kostra příběhu s předchozími romány, odpočinkové čtení. Ale za rozuzlení dávám 5 hvězd

Johannus
02.05.2022 5 z 5

Samotný příběh je dobrý, ale úplně mi nesedí jednoduchý až rutinní styl psaní. Extrémní množství přímé řeči, minimum popisů či bližšího vysvětlování zkoumaných jevů, které jsou tak na úrovni střední školy. V zásadě tam není nic nového nebo cokoli k hlubšímu zamyšlení. Víc než kniha mi to přijde jako scénář k dobrému seriálu na streamovací služby. Hlavní postava je středoškolský profesor fyziky se všemi z toho vyplývajícími mentálními omezeními. Kdyby to nemělo "takové to mezihvězdné srdíčko" (dojemné a úsměvně okamžiky), hodnocení by bylo o hodně nižší. Takové easy reading, které nepotřebuje plnou čtenářovu pozornost (což však občas není od věci).

rm
01.05.2022 5 z 5

No, mě se to líbilo. V určitých oblastech fyziky jsem se trochu ztrácel, ale Rocky byl skvělý. Občas jsem byl i překvapen, a konec fajnový. Plný počet.

tygřík2
27.04.2022 4 z 5

Spasitel není špatný. Ale je takový, pro mne, "bez šťávy". Nějak mi pořád chyběl Watneyho švih a humor. A taky by klidně mohl být o třetinu kratší, o ten balast.

kuba-cz
26.04.2022 5 z 5

Jsem technik, fyzik amatér.. mám pár semestrů ale matfyz to není - takže mi standardně pan Weir maže med kolem huby celkem úspěšně. Těžko najít scifi, kde není nějaký fyzikální rozpor - tady se to daří. Takže zase skvostná příprava ve spolupráci s mnoha vědátory. Ale je tu fyziky tolik (kvantové taky), že jsem za polovinou knihy nové objevy a jevy vyčerpaně bral jako fakt a nepřemýšlel, jestli je to možné. Vtipná poznámka jako úvaha hlavního hrdiny se standardně dostaví (jako v Marťanovi) - takže suchařina to není. Děj skvělý, standardně vás drží v rytmu flashbacky. Mohlo by být jemně kratší, prostředek nepatrně nudil. Pokud patříte mezi fandy Weira, tak must-read. Stále kvalitní "science" - a to "fiction" rozjel trochu za hranice.. hlavně ke konci. Cítil bych to na 4 a půl ale, dám Spasiteli pět, protože dát 4 za to co jsem napsal by bylo divný.

zazvorka
25.04.2022 5 z 5

Krásná pětka, pane Weire! Některé technické podrobnosti mi v začátcích knihy prošly hlavou beze stop, tak jako přírodní vědy kdysi dávno ve škole. Zvídavé čtenáře ale jistě potěšily. Ovšem sám Rocky a veškeré interakce s ním spojené nemají chybu! Koneckonců - "Dej sem, opravím."- kdo technicky nezaložený by tomuto mohl odolat, otázka.
Jakkoliv nemám střídání časových rovin v knihách příliš v oblibě, zde se uplatnilo výborně. Bezvadně pomohlo dát rámec celému příběhu. Který je napínavý, čtivý, dobře vystavěný i dojemný. Takže rozhodně astropětka, tedy pětka s hvězdičkou!
Jo a jsem ráda i za ten konec, pro někoho možná příliš konkrétní. Mne potěšilo, že si s ním autor dal práci a myslím, že stále ponechává prostor pro úvahy o tom, kde Grace zakotví !

Metla
24.04.2022 5 z 5

„Spasitel“ je čirá esence sci-fi literatury: narazit na cosi fascinujícího, čelit hrozbě, vyvíjet a inovovat technologie, cestovat vesmírem, objevovat a prozkoumávat nové věci, řešit problémy… zkrátka astronaut, loď, mise, dobrodružství, emzáci a neznámo. Vědeckofantastická klasika v moderním, čtivém pojetí, která škádlí zvědavost, napíná nervy, jitří představivost a vzdělává. Co víc si přát?
Jistě, našla bych důvody ke stržení stálice – nejvíce mě štvalo, jak autor hlavnímu hrdinovi přišlapával vedení (část čtenářů se možná cítí superinteligentně, když jim něco dojde dřív než literární postavě, ovšem pokud opakovaně předčíme myšlení všestranného génia, potom je v knize cosi špatně). Třeba by neuškodilo ubrat část filozofování (občas repetitivního), obešla bych se bez sametového závěru a tak dále. Pravda ovšem je, že kdybych „Spasiteli“ sebrala nejvyšší hodnocení, nejspíš už bych v tomto žánru nemohla dát pět hvězd vůbec ničemu.
Nejsem schopná z voleje posoudit věrohodnost předložených vědeckých pouček, kdybych však měla vybrat poctivého reprezentanta sci-fi, „Spasitel“ by po všech stránkách vyhovoval. 90%
P.S.: Psát to Weir v dnešní době, zahrnul by do mezinárodní spolupráce Rusy?

irskádívka
24.04.2022 5 z 5

Zábavné, zajímavé, překvapující, strhující a po všech stránkách uspokojující čtení. Je to pravý román, hlavní postava se vám zalíbí, překoná nebezpečí i nástrahy, slabiny vlastního charakteru, má smysl pro humor a navíc zachrání svět z vesmírné lodi!

Mateo67
23.04.2022 5 z 5

Konečně zase někdo našel odvahu napsat ve všech směrech pozitivní knihu, kde se hlavní postavy neutápí v depresích, v tragičnu svého života nebojují se svými vnitřními běsy ani s okolním světem. Jako kdyby pouze toto mohlo být vstupenku do kvalitní literatury. Jako kdyby hodnoty jako je přátelství, spolupráce, pomoc, porozumění a nesobeckost, ale i humor a především “obyčejná” lidskost(!) přestávaly být tím, čeho si máme vážit a cenit. Kolik v poslední době najdeme nových knih, které toto všechno mají a nejsou to sentimentální “cajdáky”?
Spasitel je jiný. Letí proti proudu. Dobrý, dobrý, dobrý!!!