Špión vypovídá
Josef Frolík
V České republice vyšly dvě jeho pamětní knihy, Špion vypovídá a Špion vypovídá II, dle kterých se česká veřejnost poprvé dozvěděla o špionážních praktikách československé rozvědky. Roku 1947 vstupuje Frolík do KSČ. Už v roce 1948 se rozhodl svědčit proti jednomu ze svých profesorů. Profesor Gargel byl nakonec označen za reakcionáře a odsouzen ke třem měsícům vězení. Roku 1955 přešel na IV. správu ministerstva vnitra (ekonomická rozvědka) a o pět let později dokonce na I. správu. Zde působil v letech 1964-1966 na rezidentuře v Londýně. V následujících letech se zaměřil na špionáže a zpravodajské hry, zaměřené proti CIA. Po roce 1968 se však rozhodl nasbírat co nejvíce tajných informací a s pomocí CIA se roku 1969 nakonec daří uprchnout.... celý text
Přidat komentář
Uf pěkně hnusný, měli jsme tu estébácký socialismus řízený kgb (ani se mi nechce to napsat velkými písmeny). Po tomhle se některým stýská, buď nevědí po čem a nebo vědí, fuj. Jsou tam popsané začátky, převzetí moci hned po válce a dál až do jara 68 a další převzetí moci.
Zajímavé čtení o praktikách špiónů a rozvědky po 2. světové válce. Místy velmi překvapivá fakta. Určitě stojí za přečtení. Výpověď o tom, jak sebelepší akci může zničit neschopný člověk mající funkci.
Zaujimave citane, z ktoreho az zamrazi, autor vsak velmi neopisal svoje pripady a podiel viny, bolo by to objektivnejsie...
Neuvěřitelná kniha, ve školách by to měli nařizovat jako povinnou četbu. Po dočtení knihy jsem získala možná reálné, možná lehce paranoidní přesvědčení, že v době nedávno minulé v podstatě každý druhý byl nějakým způsobem zapojený v činnostech STB. Ať už dobrovolně, nebo ne. Hoďte kamenem kdož jste bez viny.
Trochu subjektivizované, ale napriek tomu veľmi cenné svedectvo o dobe 60tých rokov. Mám ale dojem, že zaujme iba tých, ktorí sa o téme špiónov či špionáže zaujímaj.
Štítky knihy
špionáž rozvědčíci vojenská kontrarozvědka
Autorovy další knížky
1990 | Špión vypovídá |
1991 | Střílející abatyše |
1990 | Špion vypovídá II. - Jasná zpráva o konci jednoho světa |
Josef Frolík popisuje případy, které řešila československá rozvědka a kontrarozvědka v letech 1950-1968. Je to až neuvěřitelné. Asi není všechno úplně pravda, autor knihu napsal sám, jelikož se částečně jedná o dosud utajované skutečnosti nemůžeme si to ověřit. Za další kniha vyšla v 70. letech v exilu ve spolupráci s CIA tzn. měla napomoci vzepřít se obyvatelům ČSSR proti komunismu a tím pádem může záměrně obsahovat i dezinformace. Ale spoustu věcí se ověřit dají a jsou pravda. Velmi zajímavá a čtivá kniha.