Spodní patra
Tomáš Čada
Jakoby Tomáš Čada prošel branou pomyslného města a s hltavou vnímavostí pozoroval dění v jeho zdech. Aby zjistil, že "je snadné jít ulicí", jak ležérně konstatuje hned v úvodní básní, zároveň ale poznal, že mnohem složitější a drsnější je skutečnost, jež se v těchto kulisách odehrává. Svět, který autor sleduje, je totiž přeplněn bezohledností, beznadějí a bezútěšností, jež se odrážejí třeba v bezdomoveckém žebrání, ve falešné písni z metra vynášející jejímu interpretovi honorář na balíček první pomoci z vodky a dvou rohlíků i v rumové rundě, po níž zbyde jen "v kapse poušť". Prostředí, do něhož Tomáš Čada vstoupil, je pro něho jevištěm, na němž početný komparz předvádí tragické epizody, na které autor sice pohlíží s hlubokým pochopením pro jednotlivé aktéry, ale i se strachem, bolestí a úzkostí.... celý text
Přidat komentář
Autorovy další knížky
2013 | Spodní patra |
2019 | Vše o lásce |
2009 | Antropotyátr 2009: literárně-hudební festival |
Repost hodnocení z mého instagramového účtu:
Nečekejte líbivost nebo rýmy, čekejte emoce a nápaditou obrazovost. Spodní patra sázejí ze všeho nejvíc na melancholickou atmosféru města, na ztracenost člověka v moderní době, nedokonalé vztahy a marnost snažení se to dotáhnout někam výš.
Těmi myšlenkami zvládla sbírka nakazit i mě. Nejde o jednoduché čtení, spoustu si čtenář musí doplnit z náznaků, někdy i z neúplných vět, a rozhodně se nebude po dočtení cítit dobře. K zážitku ještě přispívají ilustrace Antonína Handla.
Stojí Spodní patra za přečtení? Podle mě ano, i když asi ne pro každého. Už prvních pár básní vám pomůže se rozhodnout, jestli s touto sbírkou souzníte. Pokud ano, uvidíte, že postupně se texty ještě zlepšují. Není to neopakovatelný zážitek, je však silný a originálně podaný.