Katilinovo spiknutí
John Maddox Roberts
Je příjemné léto a římská republika slaví další triumf nad svými nepřáteli, její legie srazily všechny okolní státy na kolena, uvnitř římské společnosti však klid nepanuje. Množí se záhadné vraždy zámožných obchodníků, v Římě samotném se objevují zakázané zbraně, objevuje se protistátní spiknutí... Decius Caecilius Metellus mladší je opět na stopě těchto záhad, aby však získal důvěru spiklenců a mohl proniknout k jejich tajemství, musí dát v sázku život svého nejlepšího přítele – a možná i svůj. Jaké cíle sledují Caesar, Krassus a Pompeius? Oč jde Katilinovi? Jak na to přijít a nepřijít při tom o život? Stejně jako u předchozího dílu i zde platí, že se o historii dozvíme více než z historických knih.... celý text
Přidat komentář
Pěkně zpracovaný a čtivý historický román - v podstatě téměř ne detektivní, obsahuje spíš spikleneckou či špionážní zápletku, protože už od školy člověk ví, jak to s tím Katilinovým spiknutím dopadlo. Nicméně pro toho, kdo se zajímá o římské dějiny, tehdejší osobnosti a politiku, je tohle výborná volba.
Výborné. Já bych to ani snad nenazval detektivkou, třeba v porovnání s Mr.Shardlakem od Sansoma. Decius se spíše někde nachomýtne a pak už osud koná sám, nikoliv za přispění Decia. Jinak je to ale skvělé vyprávění, vtipné, historicky podložené a mě to moc baví.
Další a další díly Lindsey Davis mi začínají připomínat bedeker po provinciích Římského impéria. Oproti tomu John Roberts komentuje svým sžíravým humorem aktuální politickou situaci v Římě. Tím "aktuální" myslím zhruba polovinu 1.století před Kristem. Navíc autor za nejlepší Římany té doby považuje Luculla a Sertoria, což je přesně můj názor.
"Myslete si o dobyvatelských choutkách Římanů, co chcete, ale jedno nám musíte nechat: potěšení, které jsme odjakživa nacházeli v drancování, loupení a plenění, bylo vždy srdečné a upřímné."
Ve druhém dílu SPQR Robertsův hrdina Decius Metellus prožívá další dobrodružství, tentokrát během dobře známého Catilinova spiknutí. Opět se potkáme s řadou známých osobností, včetně Cicerona, který v té době zrovna zastával konsulský úřad.
Roberts opět velmi pěkně a historicky věrně vykresluje život v antickém Římě i konkrétní události.
Autorovi patří uznání za pečlivé nastudování římských reálií a dějin. Sice je jejich popis v ich formě občas trochu kostrbatý, přece jen když něco znám, tak to nemusím tak obšírně popisovat, ale vlastně právě kvůli těm popisům sérii čtu.
Děj knihy se odehrává 7 let po událostech z první knihy. Stejná zábava jako první díl. Objevujeme zde nové postavy z římských dějin, i staré známé z prvního dílu. Já jako fanda antiky a antického Říma mám velkou radost z publikování této série a děkuju Jupiterovi za to, že jsem jí objevil v městské knihovně. 95 %.
Autorovy další knížky
2004 | Královský gambit |
2000 | Conan a poklad Pythonu |
2010 | Tribunova kletba |
2008 | Saturnálie |
2005 | Katilinovo spiknutí |
Příjemné počtení, člověk se leccos doví, jak to v tom Římě asi chodilo, jaké byly veřejné funkce atp. Ocenil jsem i slovníček na konci.
Akorát nechápu, proč se v knize píší jména Catilina a Crassus s "K" místo "C".