Spravedlivé a nespravedlivé války
Michael Walzer
![Spravedlivé a nespravedlivé války Spravedlivé a nespravedlivé války](https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417790/bmid_spravedlive-a-nespravedlive-valky-ppm-417790.jpeg?v=1565618408)
Kniha je označována jako nejvýznamnější dílo současnosti v teorii spravedlivé války. Poprvé byla vydána v roce 1977 a nyní vychází česky s novou předmluvou a doslovem. Zkoumá morální otázky, jež vyvstávají před válkami, které vedeme, během nich a po nich. Úvahy a argumentaci doplňují historické ilustrace – od útoku Athéňanů na Mélos přes masakr v My Lai až po Afghánistán a ještě dál. Walzer těží z historických líčení, svědectví účastníků, z historických rozhodnutí a vyprávění obětí, aby vysvětlil, kdy je válka oprávněná a kdy ty, kteří válku vedou, omezují etické limity.... celý text
Literatura naučná Filozofie Historie
Vydáno: 2019 , AcademiaOriginální název:
Just and Unjust Wars: A Moral Argument with Historical Illustrations, 1977
více info...
Přidat komentář
![Kartsy Kartsy](https://www.databazeknih.cz/img/users/empty.jpg?v=1446561771)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
Čtivě napsané a přeložené aktualizované vydání knihy, která původně vyšla v reakci na hrůzy americké agrese ve Vietnamu. Autor zde detailně rozebírá motivaci a morální ospravedlnění všech aspektů válčení a to včetně aktérů civilního odporu a jeho vojenské represe (nacistické vyvražďování celých vesnic...) a to od starověku (Řecko) až po hrůzy 20.století. Navzdory své americké národnosti se autor snaží o vyvážený a tim pádem alternativní pohled na nejznámější americké válečné zločiny, které do této doby nebyly nejen odsouzeny, ale ani potrestaný (natož aby se potomkům obětí dostalo reparací).
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
Změnila mi názor na morálnost bombardování Hirošimy. Čte se dobře, edice historie je skvělá
Autorovy další knížky
2019 | ![]() |
2000 | ![]() |
2002 | ![]() |
Americký politický filosof Michael Walzer představil dílo zabývající se teorií spravedlivé války v roce 1977. Jelikož je již padesát let stará, je potřeba brát s rezervou některé závěry a neočekávat, že se kniha věnuje posledním válkám nebo novým podobám válek. I proto jsou nejčastěji uváděny příklady válek, ve kterých byly do té doby zapojeny USA (druhá světová válka, Korejská válka, válka ve Vietnamu). Nečekejte tedy ani nějaký přehled dějin válek a jejich hodnocení.
Naopak kniha přináší teoretický popis typů válek dle mezinárodního práva a válečné konvence. Popisuje rozdíly mezi agresí, intervencí, kontraintervencí, masakrem, občanskou válkou, partyzánskou válkou, terorismem apod. Ty pak konfrontuje s určitou podobou morálky a etiky v kontextu principu "války coby pekla". Kniha tak je nejvíce příspevkem do debat o roli etiky ve válce a morálního hodnocení válečných aktů.