Srdce je osamelý lovec
Carson McCullers
Po prvý raz sa v slovenčine predstavuje nášmu čitateľovi popredná americká spisovateľka Carson McCullersová. Pochádza z amerického Juhu (narodila sa r. 1917 v štáte Georgia, USA) a zaistila si trvalé miesto v literárnom kruhu významných južanských spisovateľov, ku ktorým patria aj u nás známi a obdivovaní William Faulkner a Tennessee Williams. V románe „Srdce je osamelý lovec“ nás Carson McCullersová uvádza do malého, typicky južanského mestečka, ale všetok svoj záujem sústreďuje skôr na vnútorný život niekoľkých ústredných postáv. Nesmierne citlivo, priam dojímavo a s hlbokým porozumením vžíva sa do ich snov a túžob, do ktorých vonkajší svet, ľudia často surovo zasahujú, či už nezáujmom, neochotou alebo neschopnosťou porozumieť. V tomto príbehu o úžasnej osamelosti a izolovanosti jednotlivca vo svete plnom ľudí autorka skvele vystihuje zúfalú túžbu svojich hrdinov po styku s ľudskými bytosťami a po ich porozumení. Jej hlavným hrdinom dvanásťročná Mick Kellyová, ktorá trpí osamelosťou v kruhu početnej rodiny umárajúcej sa honbou za skyvou chleba, alebo vzdelaný černošský lekár dr. Copeland, ktorý nenachádza porozumenie u svojho zaostalého, utláčaného, primitívneho ľudu, či potulný robotník Jake Blount plný revolučných ideálov, ktorý je osamelý medzi ľahostajnými, ubiedenými spolurobotníkmi, alebo majiteľ kaviarničky Bill Brannon, osamelý v nevydarenom manželstve aj neskôr ako vdovec? Je to príbeh o všetkých, lebo všetci priam zúfalo hľadajú človeka, ktorému by sa mohli zdôveriť a u ktorého by našli pochopenie. A napokon nájdu takého človeka. Krutou iróniou je to hluchonemý pán Singer. Vidia v ňom svojho spasiteľa, navštevujú ho v jeho byte, zverujú sa mu so všetkými problémami. A Singer ich trpezlivo vypočuje, súhlasne prikyvuje, neodporuje, nevysmieva sa, chápe. Je to, pravda, iba zdanlivé, lebo v skutočnosti rozumie máločo z toho, čo mu vravia, a je rovnako osamelý a nepochopený ako oni. V duchu je pri svojom priateľovi Antonapoulosovi vo vzdialenom ústave a teší sa na najbližšiu príležitosť, keď ho bude môcť navštíviť a odovzdať mu dary. Pre nič iné vlastne nežije. A keď sa nakoniec dozvie o jeho smrti, v záchvate depresie spácha samovraždu. Život ide ďalej, ostatní hrdinovia knihy sa naďalej boria so svojimi problémami, so svojím vnútrom a okolitým svetom. No ani jeden sa nevzdáva, lebo je v nich nádej aj strach, viera aj vzdor. Vzdal sa iba pán Singer, ktorý sa zdal najrozumnejší, najpokojnejší, najvyrovnanejší. Pre všetkých je to nepochopiteľné. Carson McCullersová je majstrom psychologickej drobnokresby aj rozprávačského umenia. Napísala niekoľko románov a noviel, ktoré vyvolali veľký ohlas u čitateľov aj u literárnych kritikov a ktorými sa zaradila na popredné miesto v dejinách americkej literatúry.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1966 , Tatran (Bratislava)Originální název:
The Heart is a Lonely Hunter, 1940
více info...
Přidat komentář
Lepivý, přilnavý smutek a opuštěnost, které se táhnou celým románem. Z příběhu čiší naprostý fatalismus. Žádná z postav nemá sílu cokoli změnit. A často opravdu má jen velmi omezené možnosti - ty jsou dané barvou kůže, sociálním postavením a neodpustím si dodat i tupostí společnosti (protože který s prominutím debil dá dětem na hraní pušku). Kniha je napsaná dobře, ale pokud nemáte náladu na pochmurné depresivní tirády, raději se do ní nepouštějte. Svatebčanka od stejné autorky se mi líbila víc.
PS: obal - je opravdu děsný, chvílemi jsem se za vzhled knihy až styděla a přemýšlela, že ji postaru zabalím do novinového papíru
Další v řadě mých knih, které se mnou cestovaly po všech mých domovech a které si pořád občas čtu. Tahle mi připadá proti ostatním od téže autorky trochu zlomyslná, jen tak lehce. Jak je to asi s tím, jaký jsi doopravdy jsme, to už nejspíš vím, nebo bych aspoň měla vědět po víc než půlstoletí na Zemi. Pořád si pamatuju, jak jsem to četla poprvé... ;) Asi je čas podívat se i na film.
Takový jižanský Klub osamělých srdcí. Několik hlavních postav, propojených osobou hluchoněmého Singera, jehož pro jeho mlčenlivou zdrženlivost a laskavost srdce, povýší na jakousi až nadpřirozeně moudrou a všechápající bytost a jediného opravdového přítele...a z kapitol věnovaných právě tomu jeho pohledu vysvítá jak absurdní touha spatřovat v někom, co v něm není, tak i co ve skutečnosti dokáže způsobit právě ta obyčejná zdvořilá laskavost.
Děj není nijak zvlášť akční, všední život se svými trably a nenápadnými, nicméně drtivými tragédiemi, psychologie postav, které jsou si podobné svými vnitřními nekontrolovatelnými démony a boji (jen jejich předmět se liší), nevyrovnaností a osamělostí, o to důležitější je protiváha této šabloně se vymykajícího, průzračně jednoduchého Singera, který snad jako jediný se nezmítá ve vnitřním chaosu, pocitech a snech, prostě a konkrétně má rád a stýská se mu... vyznívá to všechno vcelku fatalistickou marností, až jsem ráda, že to čtu až nyní, ve víc než dvojnásobném věku, kdy dílo autorka vytvořila, a mé zkušenosti se životem jsou i příjemné:)
Srdce je osamělý lovec - a osamělí jsou i hrdinové tohoto dobře vyprávěného příběhu z amerického jihu ....
Přiblíží nám svět lidských bytostí - tak rozdílných, a přesto je tu něco, co je spojuje ....
Je to kniha o lidských nadějích - ale i o lidském trápení ... a také o rasismu....
Postava hluchoněmého Singera s empatickým zaměřením zde dominuje .... a dobře mu sekunduje mladinká Mick - se svými sny do života ....
Velmi pěkně napsané - blíží se k 5 hvězdám .... jen kvůli době trochu vzdálené jsem ubrala jednu hvězdu....
Román o iluzích i o kruté realitě amerického Jihu na sklonku 30. let. Zajímavé, nikoli však dechberoucí. Psychologie postav i děj jsou celkem kvalitní, cením pár skutečně nečekaných cliffhangerů.
Tak trochu jsem čekala něco jiného. O to víc mě knížka mile překvapila a pěkně jsem si v ní početla. Líbila se mi.
Tuto knihu jsem četla již několikrát a stejně se k ní pořád vracím. Patří mezi mé nejoblíbenější, díky své osobité vnitřní atmosféře. Na první pohled se zdá těžkopádná, ale kdo se zamyslí nad obsahem a vžije se do přemýšlení postav, které se ztrácí ve svých vlastních životech, najde v tom kouzelný příběh, který člověka donutí přemýšlet.
Doporučuji projít si 100 oblíbených knih 20. stol. na NY Times:
http://lavice.unas.cz/zajimavosti.php?z=248
Já jsem si jich vybrala několik, které by se mi mohly líbit a McCullers nezklamala.
Já se k této knize zas dostala prostřednictvím filmu Love Song for Bobby Long, a i když jsem od ní moc neočekávala (u nás v knihovně byla zařazena v četbě pro ženy), udělala na mě obrovský dojem. Pravda, že jsem při čtení občas cítila takovou ,,nejistotu“ - třeba až moc velký počet hlavních hrdinů a vyhrocených situací na jedno malé městečko a taky velebení socialismu … ale vzhledem k té době, kdy knížku autorka psala a taky, že jí bylo 22 let! - to je obdivuhodné a dost vyzrálé dílo. Krásný jazyk, působivě vykreslené postavy a jejich touhy, sny, bolesti ... nemůžu dát míň bodů. Mě to prostě uchvátilo.
K téhle knize mě přivedl můj velký oblíbenec Bukowski, v jedné ze svých knih ji zmiňuje jako svojí nejoblíbenější, přiznám se, překvapilo mě to, ale zároveň utvrdilo v tom, co si myslim o jeho duši, stal se mi tím ještě bližším.
Tak tato kniha mne vůbec ale vůbec neuchvátila.Aspoň mě se zdálo že je nezáživná s nudným obsahem.
Štítky knihy
zfilmováno americká literatura psychologické romány Georgie, Georgia (USA)
Autorovy další knížky
1995 | Srdce je osamělý lovec |
1985 | Balada o smutné kavárně / Svatebčanka |
1965 | Hodiny bez ručiček |
1969 | Svatebčanka |
2011 | Odlesky ve zlatém oku |
Román o obyčejných lidech psaný neobyčejnou formou. Neustálý zápas postav s nepřízní osudu, nezdarem, chudobou a nemocemi. O víře v lepší budoucnost, ale i silných pochybnostech je vyobrazen velmi sugestivně a dojem z knihy ve mně zanechal hluboké pocity, které si v sobě ponesu ještě dlouho.