SS - Hitlerova černá garda
Karol Grünberg
Hitlerova černá garda, jednotky SS, jejich vznik, struktura, působení na frontách při bojových akcích, jejich zločiny na území okupovaných států. Využití strážních jednotek v nacistických koncentračních táborech, elitářství ve vztahu k armádním složkám, jednotlivé divize SS, včetně zahraničních. Kniha je doplněna obrazovou dokumentací.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 1981 , SvobodaOriginální název:
SS – czarna gwardia Hitlera, 1975
více info...
Přidat komentář
Je do doslova kronika o vzestupu zla elitářské organizace, která prorostla do všech pater německé společnosti, ovládla ji, a svým postojem, uniformitou i činy šířila strach všude, kde se rozlil jejich vliv. Zvlášt zavržení hodná je jejich role v průmyslu smrti nacistického Německa, ze kterého přímo profitovali.
Sami přislušníci se přirovnávali k římské pretoriánské gardě.
Vliv této organizace sahal daleko za hranice Německa ještě po válce, neboť její příslušníci díky své povaze sloužit, byli rozprášeni do všech koutů světa. Příkladem budiž Werner von Braun SS-Sturmbannführer, člen SS pod řadovým číslem 185068, oddaný Říši a führerovi stejně jako později U.S. administrativě.
Je to na jednu stranu poučné, ale na druhou stranu zase hrůzné čtení pro silně otrlé povahy.
Autorovy další knížky
1981 | SS - Hitlerova černá garda |
1993 | Eva Braunová: 15 let s Hitlerem |
1994 | Adolf Hitler - životopis Führera |
Hned na začátku se čtenář dozví, že fašismus byl produktem kapitalismu a dokud nebude kapitalismus zcela vykořeněn, tak se může fašismus snadno vrátit. Takže hned na začátku je dán ideový rámec, z kterého knížka neodbočí ani o píď. Nenašel jsem tam jedinou negativní věc o SSSR. Některé historické události jsou naprosto ohnuté, například Katyňský masakr je prý dílem Německa, již během jednání v Mnichově se snažily západní mocnosti o rozdmýchání konfliktu mezi Německem a SSSR. Zrovna tak je tvrzeno, že USA/VB schválně neotevřely další frontu, aby SSSR v boji s Německem vykrvácel (doporučuji si na netu vyhledat pomoc USA SSSR během druhé světové války, rozhodně se v maximální možné míře snažily dodat vše potřebné, aby dokázal náporu Německa odolat).
Na druhou stranu o SS se v knížce dozvíme neskutečné množství informací, jde opravdu do hloubky. Ve velké míře se využívá citací (jsou uvedené rovnou v zápatí) z jiných knih, často se v nich dozvíme doplňující informace (třeba co dělal daný esesák po válce). Některé pasáže jsou méně čtivé, zvláště, když je popisována třeba organizační struktura určité části SS a doplněná i o lidi, kteří postupně stáli v jejím čele. Hodnotit takovou knížku je těžké, kdyby tam nebyly nepravdivé údaje o některých historických událostech, tak dám 90 %, takhle necelých 70 %.