Stalingrad
Theodor Plivier (p)
Bol sivý novembrový deň a August Gnotke držal v ruke lopatu. Jama, ktorú Gnotke, Aslang, Hubbe, Dinger a Gimpf práve dokončili, bola osem metrov dlhá, dva široká a pol druha hlboká. Poddostojnik Gnotke, rotmajster Aslang, slobodníci Hubbe a Dinger a vojak Gimpf sa od seba v ničom nelíšili....
Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: 1949 , Tatran (Bratislava)Originální název:
Stalingrad, 1945
více info...
Přidat komentář
06.10.2022
Mráz, hlad, smrt a všudypřítomná beznaděj. Literární výlet do obklíčeného Stalingradu z německé strany, ze kterého se pro čtenáře naštěstí lze vrátit zpátky.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) Stalingrad
Autorovy další knížky
1932 | Císařovi kuliové |
1949 | Stalingrad |
1933 | Císař šel, generálové zůstali |
Kdo už má o Stalingradu něco načteno, pro toho bude kniha zklamáním, jedná se o autorovu fantazii poznamenanou sovětskou propagandou. V příběhu se objevuje a zase mizí spousta fiktivních postav, jména generálů i vojáků jsou smyšlená, chybí historická poznámka. Theodor Plievier v roce 1934 emigroval do Sovětského svazu. Válku strávil "uklizen" v Taškentu. Knihu Stalingrad napsal na základě svědectví od německých válečných zajatců v táborech kolem Moskvy a ze spisů NKVD. Ze skutečných událostí si pak vybral, co se mu hodilo, a podal to čtenáři tak, jako by se to týkalo celé 6.armády. A tak všichni němečtí velitelé byli neschopní, byrokratický aparát okrádal prosté vojáky a Sověti poskytovali zajatcům jídlo a ošetření. Ve skutečnosti ze 107 000 zajatců přežilo pouhých 6000. Část jich sovětští vojáci postříleli hned, další zahynuli na pochodu ledovou stepí a v koncentračních táborech na podvýživu, nemoci nebo kulkou. Z 24 zajatých generálů zemřel jediný.