Stalingrad Peklo na Volze
Guido Knopp
Peklo na Volze. Kruté boje Wehrmachtu s Rudou armádou u Stalingradu a zánik německé 6. armády na přelomu let 1942-1943 za 2. světové války. Operace "Fall Blau" měla dovést německou armádu v r. 1942 až na Kavkaz a k ropným polím u Kaspického moře. "Stratég stratégů" Adolf Hitler ale vyžadoval od svých již poněkud oslabených armád na východní frontě nesplnitelné. Úkolem byl pověřen nejbojeschopnější německý svazek, 6. armáda, v čele s nově jmenovaným velitelem Friedrichem Paulusem, který byl sice znamenitým stratégem, ale neměl mnoho praktických zkušeností. Stalingrad, který byl v původních plánech jen jedním z mnoha měst, se stal pro A. Hitlera posedlostí, pro statisíce německých a ruských vojáků i civilistů ledovým hrobem... Podrobný popis situace na východní frontě v r. 1942 a zběsilých bojů u Stalingradu i přímo ve městě je doplněn vzpomínkami a zajímavými úryvky z deníků a dopisů německých vojáků. Fotografie, seznam literatury, rejstřík. 1.vydání.... celý text
Válečné Literatura naučná Historie
Vydáno: 2005 , Ikar (ČR)Originální název:
Stalingrad, Das Drama, 2003
více info...
Přidat komentář
Když jste ve válce, tak je úplně jedno, na které straně barikády stojíte. Trpí úplně všichni, agresor i obránce. Povinná četba pro všechny válkychtivé jedince, kteří mají zkreslené, zidealizované a mytizované představy o (jakékoliv) válce. Proč nejsou podobné knihy povinnou četbou na základních, středních i vysokých školách?
Skvělá knížka. Autor jasně a přesně popisuje všechny události a kniha se čte prakticjy sama. Kniha je prokládána dopisy, nebo citáty z dopisů německých vojáků. Zajímavá je také část, kde se autor věnuje osudu německých zajatců. Určitě všem doporučuji.
Německý autor psal knihu celkem pochopitelně převážně z pohledu Němců, takže líčí zejména jejich strasti, což mě ovšem nijak nedojímalo. Naopak, v duchu jsem volal, dobře vám tak! Nelze argumentovat, že obyčejní vojáci byli do války nahnáni - byli namyšlení a sebevědomí, dokud vítězili, a zabíjení lidí je nijak netrápilo. Prokoukli až tehdy, když začali prohrávat a ve Stalingradu mrznout. Stejně je fascinující - v době míru člověk něco ukradne a jde si na pár let sednout, v době války člověk zničí domy, zabije lidi a vůbec nic. Nemá často ani jakékoli výčitky svědomí.
Velmi dobře zpracovaná kniha, která nás přesouvá do událostí roku 1942. Bitvu o Stalingrad líčí věcně ale zabývá se spíše jednotlivými fázemi a míněním vojáků. Kniha je výborným důkazem toho, že válka má největší dopad na obyčejného člověka, který postupně získává absolutně střízlivý a skutečný pohled na válečnou vřavu. Popisuje události, které předznamenaly krvavé masakry, přičemž si má obrazotvornost vytváří představu mlýnku na maso.
Pro potřeby čtenáře, který se chce seznámit s historií stalingradské bitvy, naprosto dostačující přehled. Výtky bych samozřejmě měl. Autor se mohl v závěru trochu věnovat otázce, nakolik obětování celého kotle opravdu vedlo k zachování zbytku fronty. A již zmiňovaná pasáž o válečných zločinech v knize působí jako pěst na oko. Autor zmínil všelijaké zločiny převážně z roku 1941, rozepsal se o členění Einsatzgruppen a na závěr k tomu doplnil, že nic z toho se stalingradského tažení netýkalo. Co tohle má znamenat, Bůh suď.
Sleduji historii, a obzvláště průběh druhé světové války. Většinou jsou knihy věnovány strategickým a taktickým okamžikům, kde se rozhodovalo o vítězství či porážkách jednotlivých bitev. Toto je moje první kniha zaměřená na útrapy obyčejného vojáka na východní frontě. A je jedno, za kterou strany museli, bez svého rozhodování, jít do války a položit svůj život! Škoda, že se lidstvo nepoučí a války jsou vedeny i nadále, naštěstí mimo nás.
Výborně a poctivy zpracované téma bitvy o Stalingrad. Vojenské části samotné bitvy mě nesmírně bavily, velmi čtivě napsáno. Nebavila mě úvodní část, kdy se psalo o zvěrstvech Němců, chápu, že se to dělo, ale už to bylo zpracováno v jiných knihách a přišlo mi, že to do tohoto tématu nepatří.
Výborná kniha a patrně nejlepší od Guido Knoppa. Autor zde rozjede popis bitvy, která byla opravdu peklem. Používá archivních materiálů i ze SSSR/Ruska a tak dokresluje brutalitu a zoufalství města na Volze. Zasahování Hitlera do vojenského tažení znamenalo ztrátu statisíců mužů wehrmachtu. Sověti zde poprvé ukázali, že umí vyhrávat i když za cenu obrovských ztrát.
(SPOILER)
V mém žebříčku asi nejlepší faktografická kniha autora. Za nejzajímavější považuji zveřejněnou běžnou korespondenci obyčejných německých a sovětských vojáků, která jde hodně pod kůži.
Jako tématicky vhodný doplněk doporučuji knihu od Fanny Chassain-Pichon "Dopisy z Wehrmachtu", kde se však jedná o dopisy z průběhu celé války, Guido Knopp reflektuje "pouze" jatka u Stalingradu.
Povinná četba pro všechny válkychtivé jedince, kteří mají zkreslené, zidealizované a mytizované představy o (jakékoliv) válce.
Mrazivá a maximálne pôsobivá kniha o trpkých bojoch o mesto na Volge, ktoré sa stalo masovým hrobom 6. armády Wehrmachtu a v konečnom dôsledku aj obratom v 2. svetovej vojne. Zo strategického hľadiska mal Stalingrad neveľký význam. Niesol však meno sovietskeho diktátora a Hitler ho chcel ako svoju osobnú korisť. Bohužiaľ tak v tvrdých bojoch padli zbytočne desaťtisíce vojakov. Nemecký historik Guido Knopp tu s jeho povestnou precíznosťou popisuje ako sa v nemeckom generálnom štábe zrodili plány na dobytie mesta, ako sa Wehrmacht prebíjal cez donskú step až po kruté boje v meste. Zároveň tu autor ostro kritizuje najvyššie velenie na čele s Hitlerom, Keitelom a Jodlom a ostatnými diletantmi. Osud 6. armády bol veľmi trpký a poznačený hladom, krutými mrazmi a infekčnými chorobami. V konečnom dôsledku boli nakoniec vojaci tejto armádnej skupiny obetovaní, aby Hitler neprišiel o svoju pomyselnú prestíž. Vojnové útrapy tu autor popisuje tak naturálne, že mi chvíľami behal mráz po chrbte. Napriek tomu že som toho o Stalingrade čítal a videl veľa, táto kniha moje poznatky zasa o niečo rozšírila, pretože sa opiera o výpovede tých, čo toto peklo prežili a po dlhých rokoch sa vrátili do vlasti. Hladovejúci vojaci mnohokrát siahali aj po kanibalizme či sa dopovali potravinami vyrobenými z chemikálií, aby zahnali hlad, ale nakoniec zomreli otravou. Po knihe "Zajatci", ktorú som od tohto autora čítal pred 3 rokmi, si k vydareným knihám pána Knoppa pridávam ďalší kus a vzhľadom k tomu, že toho o nacizme, holokauste či bojoch Wehrmachtu napísal viac než dosť, môžem sa tešiť na ďalšie tituly.
Autor popisuje cestu 6. Paulusovy armády k Volze, krvavé boje, při nichž padlo asi 500 00 ruských a 200 000 německých vojáků i hrůzné důsledky zimy a hladu. Jedná se o nejkrvavější bitvu hitlerovské války, která změní situaci na východní frontě.
Kniha je prokládána úryvky z deníků ruských i nepřátelských vojáků a civilistů a úryvky z dopisů německých vojáků.
Bitva o Stalingrad a konečná porážka hitlerovské armády je autorem téměř detailně popsána.
Výborně napsaná knížka, zvláště tím, že je na každé straně protkána deníkovými úryvky vojáků (z obou bojujících stran), ale i civilistů a dalších účastníků bitvy o Stalingrad. V knize je mnoho podrobností, nepopisuje se jen samotná bitva, ale i příčiny.
Čtivý text autora je takřka na každé stránce doprovázen úryvky z dopisů a deníků německých, sovětských i rumunských vojáků a důstojníků.
"Hledal jsem Boha v každém kráteru, v každém zničeném domě, na každém rohu, u všech kamarádů, když jsem ležel ve své díře, i na nebi. Bůh se neukázal, když po něm mé srdce volalo. Ne, otče, Bůh není."
Dopis ze Stalingradu
Fakta ... syrovost ... realita.
Dodneška si pamatuji zmínku o tom, jak ruští vojáci v mrazech žrali v rozstřílených fabrikách kuličky z maziva a prachu ...
Zkusme si uvědomit, čím si lidé na obou stranách museli projít. Tato kniha Vám určitě dá na chvíli pádný důvod vážit si toho, že máte smartphone a chodíte do KFC ...
Skvělá kniha plná zajímavých postřehů, navíc psána "nezaujatě", ale fakticky. Nepamatuji, že bych například někde četl o tom, že "Paulus nekapituloval a nic nepodepsal, ale pouze se nechal vzít do zajetí za svou osobu", nebo že "v kotli dezertovalo víc Rusů než Němců, protože Rusové NEvěřili, že jsou Němci obklíčeni".
Pro zajémce o 2. světovou válku naprostá povinnost přečíst !
Souhlasim s uzivatelem Ivinho velice ctiva kniha a poutavy dej . Kdyz jsem ji naposledy cetl pripadal jsem si jako kdybych na te fronte bojoval ja sam. Velice poutavy dej ... Ktery vas vtahne do deni a jen tak nepusti. Vřele doporucuji k precteni hltal jsem kazdou stranku
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) bitva o Stalingrad (1942-1943) Stalingrad východní fronta (2. světová válka)
Autorovy další knížky
2005 | Stalingrad Peklo na Volze |
2008 | Holokaust: Zločin proti lidstvu |
2006 | Exodus: Osud vyhnanců |
2002 | Hitlerovi válečníci |
1998 | Hitler |
Moc dobré a popis toho co se dělo v kotli velmi syrové. Za mě by kniha mohla být delší a detailnějsí ale jako základ super. Líbí se mi i příspěvky konkrétních aktérů na okraji stránek. Kdo se zajímá doporučuji.