Stalinova baletka
Christina Ezrahi
Příběh odvahy a boje o přežití v sovětském Rusku. Byla odsouzena a poslána do gulagu. Sílu a vůli přežít jí dala její vášeň a láska k tanci. Nina Anisimovová (1909-1979) byla jednou z nejpozoruhodnějších baletek a také jednou z prvních žen – choreografek. Přesto jen málokdo ví, že její příkladná kariéra skrývala temné tajemství. Roku 1938, v době vrcholícího stalinského Velkého teroru, zatkla Ninu tajná policie, byla obviněna ze špionáže ve prospěch německých nacistů a odsouzena k nuceným pracím v lágru v Kazachstánu. Bez naděje – a bez teplého oblečení v oblasti, kde teploty v zimě klesají pod 40 °C – našla vykoupení ve svém umění, které jí dalo sílu rvát se o život. Zatímco Nina bojovala o přežití v gulagu, její manžel bojoval za její svobodu v Leningradu. Přes všechnu nepřízeň tehdejšího režimu byla nakonec propuštěna a jako zázrakem se právě ve chvíli, kdy vypukla Velká vlastenecká válka, dokázala vrátit ke svému dřívějšímu životu. Navzdory válečnému strádání a praktikám Stalinova totalitního státu ji její nezdolné odhodlání dovedlo až k tomu, že se stala ikonou baletního souboru Kirovova divadla. Pozoruhodný pravdivý příběh o utrpení a nespravedlnosti, o odvaze, houževnatosti a vítězství.... celý text
Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2022 , JotaOriginální název:
Dancing for Stalin: A Dancers Story of Courage and Survival in Soviet Russia, 2021
více info...
Přidat komentář
Od knížky jsem očekávala něco jiného. Je to spíš taková rekonstrukce života N. Anisimovové, která byla nesmyslně odsouzena k nuceným pracím v gulagu, ale jako jednu z mála ji nakonec propustili. Styl mi moc neseděl, a to právě tím, že ač to musela být mravenčí práce v archivu, tak je to hodně založeno na dopisech Niny a Kosti. Navíc ke konci knihy, kde byl popisován život Niny za 2. sv. války mi Nina přišla jako rozmazlené děcko. Musela jsem bojovat sama se sebou, abych knihu dočetla a neodložila.
Zaujaly mě název, obálka a anotace na přebalu a těšila jsem se na román. Po pár stránkách jsem zjistila, že se jedná o literaturu faktu s poznámkovým aparátem a seznamem literatury a pramenů. Autorka líčí život charakterní tanečnice Niny Anisimovové (1909-1979) od jejího zatčení v únoru 1938 do premiéry baletu Gajané 9. prosince 1942, kde tančila Šavlový tanec. Ve vězení a v pracovním táboře Karlagu - Karagandu v Kazašsku strávila téměř dva roky. Propuštěna byla v listopadu 1939 díky intervenci svého přítele a probíhajícím čistkám v NKVD, kdy se hodilo poukázat na přehmaty předchozí garnitury a propustit pár jejich obětí. Nina nikdy nepochybovala o sovětské věci a úloze umění a tance v socialistické společnosti. Nejvíc mě zaujaly její dopisy partnerovi a mamince a sestře, v nichž popisuje svůj život v gulagu, v němž se díky protekci dostala do divadelního souboru a vystupovala před nudícím se velitelstvem a na zájezdech před vězni k podpoře jejich pracovní morálky.
Opravdovým hrdinou této knihy, myslím si, není ani tak Nina, jako spíš její manžel Konstantin, který všemožně usiloval o Ninino propuštění, i když tím sám riskoval svobodu nebo i život. U Niny je obdivuhodná její láska k profesi a vnitřní síla. Na někoho ovšem může hlavní postava působit panovačně a sebestředně, a i to je na knize cenné - nepředstavuje Ninu jen jako bezvýhradně kladnou. V každém případě nabízí Stalinova baletka dost podnětů k zamyšlení.
Na tuhle knihu jsem se velmi těšila. Bohužel byla velkým zklamáním. Dostalo se mi jen velké množství dat ve, kterých jsem se ztrácela a neustále stejných dopisů. Chtěla jsem se dozvědět něco o velkém teroru NKVD. To jsem se dozvěděla opravdu mnoho. Dvě hvězdy dávám jen za práci, kterou si s knihou autorka dala. Škoda velmi zajímavé téma, ale velmi nudně popsané. Nebyl to můj šálek čaje, a to takové knihy vyhledávám ....
Poměrně syrové čtení o životě a uvěznění baleríny Niny Anisimovové. Klobou dolů za obrovské množství podkladů a informací, které se autorce povedlo shromáždit, naproti tomu vylíčení ideologického pozadí veškerých oper a baletů bylo zhruba od poloviny knihy natolik otravné, že jsem přemýšlela o odložení knihy, nakonec jsem dočetla.
I když kniha zas nemá tolik stran, je opravdu obsáhlá a podrobná, je tu mnoho informací, jmen, dat, čísel. Místy jsem se ve jménech trochu ztrácela. Jsou tu svědectví a dopisy. Na úplném konci také velké množství poznámek a dodatků, které za mě už ale byly trochu zbytečné.
Je zajímavé, že autorka této knihy se ke spisu Niny dostala náhodou, vlastně se k němu neměla dostat vůbec.. což by byla škoda.
Určeno pro milovníky tanečků. Bohaté pojednání o baletu a ztvárnění různých představení. Kolem velkého teroru a gulagu se protančilo rychlostí kankánu. Nebavilo to skrz neustálý popis kdo s kým tančil. :-(