Starec a more

Starec a more
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/179279/bmid_starec-a-more-179279.jpg 4 6658 6658

Príbeh kubánskeho rybára Santiaga a jeho boja o obživu s neúprosným morom sa povznáša na podobenstvo o osude človeka, ktorý sa nikdy nevzdáva. Maximálna sústredenosť na najpodstatnejšie prvky dodáva monumentalitu jednoduchému príbehu, a ktorom autor pracoval s prestávkami od tridsiatych rokov. Po dlhých týždňoch neúspešného lovu Santiago natrafí na obrovskú rybu. Nasleduje vysiľujúci zápas, v ktorom napokon víťazí človek. Ryba je však priveľká, preto sa ju rybár pokúša dovliecť k brehu pripútanú k člnu. Kým sa mu to podarí, rybu už zožral žralok, takže len obrovská kostra je svedectvom mimoriadneho úlovku.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

The Old Man and the Sea, 1952

Kotrlat
26.10.2013 5 z 5

Příběh nudný, a přitom tak opravdový. Natolik opravdový, že se tato knížka stala jednou z mých nejoblíbenějších. Co k tomu říci víc?

Reiben
26.09.2013 5 z 5

Knížka malá rozsahem, ale přitom tak velká svou myšlenkou.

Temný snílek
24.09.2013 5 z 5

Kniha má velmi jednoduchý děj - stařec vypluje na lov, po dlouhém zápolení zabije rybu, než ji však dopraví domů, tak mu jí sežerou žraloci.
Zato hloubka příběhu je až neuvěřitelná. Na to, že kniha má tak málo stran, tak se autorovi podařilo velmi podrobně vykreslit postavy a hlavně jejich psychickou stavbu. Působí velmi skutečně a i bez sáhodlouhého popisování se před čtenářem odehrává nádherný příběh plný zvratů.

Děj je plný zmaru, protože stařec za svůj vysilující boj nebyl náležitě odměněn, jak by se dalo očekávat. Místo toho málem přišel o život a pochybuje o spravedlnosti života.
Pojednává se zde tedy o síle lidského ducha a jeho boje s nepřízněmi osudu. Poukazuje na nerovný souboj, a i když člověk nevyhraje, tak si může zachovat alespoň hrdost, když ve svém snažení vytrvá. Stařec sice prohrál a o svou rybu přišel, ale lidé z vesnice torzo ryby na jeho loďce obdivně pozorovali.

puplik
15.09.2013 5 z 5

Krásná povídka :)

miawallacova
11.09.2013 3 z 5

velká nuda, ale od Ernesta mě zatím nebavilo nic, takže zas tak velké zklamání to nebylo.

seiwaa
23.08.2013 3 z 5

Navzdory zdlouhavým popisům a monotónnímu prostředí je to čtivý příběh, který ve vás vzbudí řadu emocí. Hemingwayův jedinečný styl je asi neokoukatelný a poutavý, četla jsem totiž několikrát a stále mě baví! :)

Makoves
22.08.2013 5 z 5

Četl jsem to, už tomu bude pár let a byl jsem spokojen. Pěkný a čtivý příběh.

SaDiablo
22.08.2013 4 z 5

Neuvěřitelně čtivá kniha na to, že vlastně nedochází k žádnému vychýlení z hlavní dějové linky a je to "pořád o lovení jedné ryby". Tuto knihu jsem četla kvůli maturitě, ale přála bych si, aby byly všechny takhle příjemné.

KubaKJ
15.08.2013 3 z 5

Kniha Stařec a moře je jako život - Když už si člověk myslí, že se mu plní jeho sen, všechno najednou zmizí a on se na to jen kouká a nemůže s tím nic udělat! Starce mi bylo líto...

Miken008
08.08.2013 5 z 5

Nejlepší kniha od Hemingwaye, jakou jsem četl... Celou dobu jsem měl pocit, že vše prožívám s rybářem. ;)

alexpo
06.08.2013 2 z 5

Když na dnešní dobu je to málo akční, jsem ráda, že to mám za sebou :-)

Phoenix16.cz
04.08.2013 4 z 5

Prokletí této knížky je její sláva. Myslím, že většina lidí, ve chvíli, kdy tuto knihu čte, už dávno ví, o čem je, protože mu to ve škole natloukli do hlavy. Tím pádem děj nemůže nijak zvlášť šokovat, či překvapit. Kdybych předem nevěděla, o čem to je a jak to dopadne, čtení bych si určitě užila mnohem víc. Takhle mi alespoň zbylo vyhledávání chyb a nelogičností, kterých je tato kniha plná.

Tinnka
04.08.2013 1 z 5

Na této knize je obdivuhodné to, že autor dokázal napsat tak dlouhý příběh o lovení jedné ryby. To dovede málokdo, ale na druhou stranu - pro mě nic moc neříkající kniha. Proto i ta jedna hvězdička za obdiv. :-)

Kathyss
04.08.2013 2 z 5

Za mě ne,z novu bych do ní opravdu nešla. Každá stránka byla utrpením. A fakt, že jsem z této knihy maturovala, mi na pozitivním vztahu k tomuto dílu moc nepomohlo. :-D

LEGACY
01.08.2013 4 z 5

První kousek od Hemingwaye, a hned je z toho překrásné vyprávění plné naděje a víry. Šlo vidět, že si dal autor na knize hodně záležet a, že ji psal s velkou láskou a citem pro dané téma. Také si myslím, že se jedná o jednu z mála knih, která je právem zařazena v seznamu k maturitě. Přesto si myslím, že to není samotný obsah, který tuto knihu ''nadnáší nad hladinou'' nýbrž vynikající práce s textem, která by měla každého trochu nenáročného čtenáře o knihy udržet. Líbilo se, fakt že jo. Přečteno za dva dny.

dendisek3
23.07.2013 4 z 5

Kniha se četla moc pěkně =)

hobelka
23.07.2013 5 z 5

Dostala jsem z toho chuť na rybu :D Ne vážně, obdivuji že někdo dokáže napsat tak dlouhou povídku o lovení jedné ryby...

Sgr.Krtek
18.07.2013 2 z 5

Tak tahle knížka byla pro mě naprostým utrpením :D Sáhl jsem po ní kvůli tomu jak je krátká a to byla chyba. Musím se přiznat, že zbytek knihy (od půlky) jsem si musel poslechnout v mluveném slově, neboť jsem to sám nemohl přelouskat. I u poslechu jsem se občas přistihl že vůbec nevnímám.

KikiEli
18.07.2013 4 z 5

Tak tohle byla knížka, ze které jsem maturovala. :) Přestože vypadá nudně, má svou hloubku, kterou tam někdo chce a někdo nechce vidět. :) Vím jistě, že už se k ní nevrátím, ale nelituji jejího přečtění. :)

Argony
12.07.2013 2 z 5

Přečetla jsem si ji dobrovolně, ze zájmu, ale dodnes mi utkvělo v paměti jen to, že ač je kniha slaboučká, je příšerně nudná a nezajímavá. Jiné knihy autora jsou pro mě čtivější, třeba Sbohem, armádo. Možná k ní, ale jednou zas dospěju a zkusím si ji přečíst znova.