Stařec a moře

Stařec a moře
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238863/bmid_starec-a-more-L6B-238863.jpg 4 6660 6660

Ernest Hemingway obdržel Nobelovu cenu „za mistrovství v umění vyprávět, naposledy prokázané v díle Stařec a moře, a za to, jak ovlivnil literární styl své doby.“ Hemingwayova novela se brzy po svém prvním vydání roku 1952 stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy. Z příběhu rybáře, jenž se v nevelkém člunu pouští do zápasu s obrovským marlínem a potom do posledních sil bojuje s přesilou žraloků, kteří napadnou jeho úlovek, dokázal spisovatel na malém prostoru vytvořit existenciální drama o hrdinství, vůli a vnitřní síle.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

The Old Man and the Sea, 1952

špulo
30.04.2019 5 z 5

Môj jediný absolvovaný Hemingway. Čítané v období, keď som sám pre seba zistil, že povinná literatúra nie sú iba nudné ftákoviny a že jej autori napísali zaujímavé knihy aj mimo nej. Čili vo veku 17 - 18 rokov. Veľmi sa mi to páčilo. Myšlienky tohto dielka ma vtedy prefackali natoľko, že som jaksi už nenašiel odvahu prečítať si aj nejakého iného Ernesta. A to sa mi voľáki váľajú v polici. V každom prípade doporučujem prečítať až koncom strednej školy. Na otázku "Prečo?", odpoviem slovami mojich dcér vo veku 11 a 13 rokov: Preto.

Jura999
28.04.2019 4 z 5

Jo, toto by šlo. Neúnavnost starce a touha zvítězit souboj i v ohrožení života vytváří zajímavé myšlenky.
,,Člověka můžeš zničit, ale ne porazit."

Placi
21.04.2019 3 z 5

Příběh o odhodlání bojovat proti překážkám, nepřízni osudu a pochybám ostatních. Každý z nás se v určité fázi života snaží ulovit tu svou pomyslnou rybu a je jen na nás, jak se k tomu postavíme. Třeba bude náš cíl nedosažitelný jako v případě Hemingwayova rybáře, ale kdo nakonec vlastně ví, pokud se nepokusíme jít si za svým?

Mayalles
01.04.2019 5 z 5

Úžasná kniha, skvěle se četla. Moc se mi líbil jak děj, tak starcovy myšlenky a jeho odhodlanost. Jenom jsem neustále měla chuť na nějakou tu rybu :-)

Angie_Missfit
27.03.2019 4 z 5

Čtivá kniha o síle vůle, cti a hrdosti. Myslím,že o samotné lovení ryby jde až v poslední řadě. Důležitými momenty příběhu je právě lidské odhodlání a snaha o překonání sama sebe navzdory všem překážkám. Musím říct,že Stařec a moře není moje nejoblíbenější kniha od Hemingwaye, ale rozhodně je dobrá. Doporučuji ale spíše starším čtenářům,kteří více ocení existenciální přesahy textu.

OUTbrain
26.03.2019 5 z 5

Velmi čtivá a zajímavá kniha ve které je vše a nic zároveň.

Popko
24.03.2019 odpad!

Nečetla jsem, pustila jsem si audio knihu a jsem ráda, protože děj byl umorný i na poslech.

yvett239
22.03.2019 3 z 5

Knížka se sice četla dobře, nicméně popis lovení ryby mě nebavil. Myšlenka díla je ale moc pěkná a autorův styl mě bavil. Přečteno v rámci povinné četby.

markulka
17.03.2019 3 z 5

Kniha mě ani neuchvátila, ani nezklamala (upřímně jsem netušila, že jde napsat přes 100 stránek o tom, jak někdo loví rybu)... Každopádně její poslání se mi líbilo a jsem ráda, že jsem ji přelouskala.

Ronnie68
11.03.2019 4 z 5

Nebyla to špatná kniha na čtení .... cetla se jednim dechem ...

Greenfingers
07.03.2019 3 z 5

Také jsem měl knihu předepsanou jako povinnou četbu. V té době mě to příliš nebavilo, ale možná se k ní ještě časem vrátím. Mám raději delší prózy od Hemingwaye, např. Komu zvoní hrana nebo Sbohem armádo.

Lucijáš276
05.03.2019 1 z 5

Knihu jsem četla podstivě k povinné četbě k maturitě. Kniha byla sice krátká, ale dost zdlouhavá a nudná - Tzn. začátek dobrý, střed jedna velká nuda a konec taky dobrý! :D

Reazy
17.02.2019 1 z 5

Tuhle knížku jsem si vybrala jako povinnou četbu k maturitě jen kvůli tomu, že je krátká a nemá složitý děj. I když jsem od knihy nic moc nečekala, stejně mě zklamala. Děj se hrozně táhnul, přišlo mi, že autor v knize opakuje jen jak mu chybí ten kluk, baseball, jak je ta ryba jeho bratr a že ji nechce zabít ale že ji musí zabít a jak pořád popouští šňůru (na to slovo jsem po přečtení knihy alergická). Tak trochu jsem, asi jako každý, doufala v trochu lepší konec, který byl takový nijaký.

Samozřejmě, že ne všichni budou s mým názorem souhlasit. Někdo si z knihy odnesl více, někdo méně. Já jsem si z ní neodnesla nic.

Nelíísek
17.02.2019 1 z 5

No tohle prostě ne..
Kniha má sice velmi silnou myšlenku, ale stylem jakým je napsána dokáže tak maximálně unudit k smrti.
Jako četbu k maturitě vůbec nedoporučuji, strašně špatně se čte.

katushah
13.02.2019 4 z 5

Velmi zajímavá kniha. Začátek mně moc nebral, ale po dočtení mám v sobě plno pocitů a myšlenek. Nutí to člověka zamyslet se nad životem, smrtí, osaměním, stářím atd. Vřele doporučuji.

Daura
13.02.2019 5 z 5

Problém tejto knihy je, že nás ju nútili čítať na základnej aj strednej škole. Vtedy som ju neznášala. Ale keď som si ju prečítala v prvom ročníku na vysokej, zhltla som ju jedným dychom a odvtedy asi 50x. Je to ako s Babičkou. Nútia nás čítať knihy, na ktoré treba duševne vyzrieť. A potom to takto dopadá. S odstupom času teda za mňa plný počet hviezd.

Rozarka69
08.02.2019 1 z 5

Knihu jsem četla z povinnosti na střední škole. Nemohla jsem se dostat do děje, nudila mě a četla jsem ji vyloženě z nutnosti. Vrátila jsem se k ní po několika letech a dala jí druhou šanci. Bohužel bez úspěchu. Opět jsem se cítila lapena v pasti a některé stránky musela číst i víc jak 2x. Možná se k ní ještě někdy vrátím a možná také ne.

Humr
06.02.2019 5 z 5

V té knize je vše. Záleží jen na vnímavosti.

2mig1
05.02.2019 3 z 5

Slavné. Úmorné. Což asi mělo vystihnout podstatu. Ale osobně se nerad při souboji s knihou cítím jako stařec a moře.

Hana3441
28.01.2019 3 z 5