Starec a more

Starec a more
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323089/bmid_starec-a-more-ivT-323089.jpg 4 6658 6658

Príbeh kubánskeho rybára Santiaga a jeho boja o obživu s neúprosným morom sa povznáša na podobenstvo o osude človeka, ktorý sa nikdy nevzdáva. Maximálna sústredenosť na najpodstatnejšie prvky dodáva monumentalitu jednoduchému príbehu, a ktorom autor pracoval s prestávkami od tridsiatych rokov. Po dlhých týždňoch neúspešného lovu Santiago natrafí na obrovskú rybu. Nasleduje vysiľujúci zápas, v ktorom napokon víťazí človek. Ryba je však priveľká, preto sa ju rybár pokúša dovliecť k brehu pripútanú k člnu. Kým sa mu to podarí, rybu už zožral žralok, takže len obrovská kostra je svedectvom mimoriadneho úlovku.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , SVKL - Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry

The Old Man and the Sea, 1952

michael4483
25.04.2014 3 z 5

Je to krásna a hodnotná literatúra, ale nikdy som ju nedokázal dočítať do konca - a to má ledva 60 strán. Prototyp dokonalej, ale zároveň aj dokonale nudnej novely, ku ktorej prechovávam profesionálny rešpekt, ale osobne ju nemám príliš v láske. Hemingway má mnohé kvalitnejšie (a záživnejšie) diela. 60%

kotasbk
23.04.2014 4 z 5

Knihu jsem četl kvůli tomu, že byla, je a bude na našem školním seznamu povinných knih maturitě a musím říct, že mě natolik zaujal a oslovil Hemingwayův styl vyprávění, že v blízké budoucnosti přečtu i další jeho díla. Co se týče samotné knihy, musím uznat, že je výborně napsaná, i když na poprvé čtenář neporozumí všemu.

michaela.m
10.04.2014 3 z 5

Máme ji v povinné četbě, všichni ji chválí tak jsem si řekla proč ne, že jo :-). Ale knížka mě nudila, nemohla jsem se vůbec začíst. Půlku knížky chytá jednu rybu, kterou mu stejně sežerou žraloci... Jsem ráda, že jí mám za sebou...

kotasbk
07.04.2014 4 z 5

krátké a čtivé :)

Denisa_a
31.03.2014 3 z 5

Krásná zajímavá klasika povinné (pro mě spíše dobrovolné) četby :-)

Guepp
17.03.2014 5 z 5

Miluji úvahy nad ničím, které v sobě skrývají tu všednost. Když se nad nimi zamyslíte, zjistíte, že nic jiného řešit nepotřebujete, protože jedině ta všednost kolem vás je důležitá! Super!!

Eliz aveta
23.02.2014 5 z 5

"Stařec a moře" se mi dostala do rukou z hecu - učitelka na Čj nám tvrdila, že spousta čtenářů dělá tu chybu, že začne číst tuto knihu ve věku, kdy ji nemohou pochopit - následně ji buď principiálně dočtou, nebo rovnou zahodí - ale zafixují si ji jako něco, k čemu už se nebudou chtít vracet. To jsem přijala jako výzvu a další den už jsem ji četla - jako první mě překvapilo, jak je kniha vlastně krátká. Což mi po přečtené už přišlo naprosto pochopitelné. Spisovatel do těch mála stran napsal vše, co napsat potřeboval. Prostředí a atmosféra jsou popsány skvěle i bez barokních přídavných jmen. Strohý román, ve kterém je z každého úhlu pohledu nad čím uvažovat.

Jossie
29.01.2014 4 z 5

Můj tatínek miloval Hemingwaye, byl to jeho nejoblíbenější autor a měl všechny jeho knihy, které se daly sehnat. Jen Starce a moře nesnášel - prý celou knihu chytá nějakou blbou rybu. A to se mi právě líbilo - o ničem jiném to není a přitom se to tak dobře čte.

Lenourt
29.01.2014 5 z 5

Geniální alegorický příběh, ve kterém se každý z nás může najít. Jen je potřeba se oprostit od toho, co čtete, číst mezi řádky a do všeho si dosadit vlastní zážitky... Pak teprve můžete docenit hodnotu tohoto díla :-)

limette
26.01.2014 5 z 5

Lidé, kteří tuto knihu hodnotí špatně, hodnotí pouze její děj – ryba vs. člověk. Nevím, jestli nechtějí, nebo se ani nepokusili přemýšlet nad jejím významem nebo třeba nad tím, co se skrývá za tak obyčejným příběhem. Opravdu je to docela nudná historka o přestárlém chlapíkovi, co se snaží vylovit rybu a trvá mu to dobrých 80 stránek. Nuda. Jenomže tato kniha je psaná metodou ledovce a přesně tahle linie příběhu je ta část ledovce, která vykukuje z vody. To, co vidím já, je souboj člověka se sebou samým. Každý si občas potřebujeme dokázat (a nejen sobě), že jsme ještě k něčemu. A stařec, pro kterého je práce smyslem života a zároveň znamením, že je pro společnost pořád ještě přínosem a ne přítěží, potřebuje ulovit Merlina, aby si to dokázal. Nedělá to proto, aby rybu mohl prodat a měl z čeho žít. Dělá to proto, aby všem ukázal, že ještě pořád může být co k čemu.
Ne vždycky je všechno napsáno na papíře. Občas je třeba přemýšlet. Fuška, co?

adelinka
24.01.2014 3 z 5

ako kniha nie je zlá....ale mne to príde až na moc dlhú poviedku s tak málo postavami, viacmenej som sa pri čítaní nudila....

makověnka
17.01.2014 2 z 5

Povinná četba na škole ..... kniha mě nijak neoslovila a dodnes si vzpomínám jak jsem se přemáhala, abych ji dočetla. Možná jsem na ni byla moc mladá a nevyzrálá.

danca044
22.12.2013 3 z 5

Čekala jsem od knihy něco více. Někdy jsem se opravdu nudila a chyběla mi nějaká akce, či něco nečekaného, co by nás vytrhlo z dlouhého čekání na ulovenou rybu. Plus musím dát za styl psaní a neradostný konec, který příběhu vdechl alespoň trochu originality. Od Hemingwaye si určitě ještě něco přečtu.

wally
11.12.2013 4 z 5

Ne každá klasika ve finále vyzní jako skvělé literární dílo....tahle kniha mne kupodivu v mým školních letech minula a tak jsem si k ní sednul až teď a byl zvědavý jaký dojem ve mne zanechá....a musím uznat, že je to krásná kniha, která si rozhodně zaslouží své místo mezi knižními klenoty naší literární historie...

lady
10.12.2013 3 z 5

Klasika čtenářských deníků. Znám i jednu lepší obálku :))

Milda58
05.12.2013 5 z 5

Nádherná povídka o lidské vůli, vytrvalosti, statečnosti, víře ale i pokoře.

TinaBookBlog
24.11.2013 4 z 5

Ačkoliv je dílo krátké, dokáže vyjádřit velice mnoho. V knize vystupuje hlavně jeden hrdina, který svádí boj se svým úlovkem. Hrdina, který se nikdy nevzdává! Dílo mě chvílemi nudilo. Musíme se ale zamýšlet, abychom pochopili, co tím autor chtěl říci.

Skip
20.11.2013 5 z 5

Myslím, že všechna ta velká slova o této novele, která napsali různí kritikové a literární teoretici, jsou poněkud přehnaná a vůbec bych se nedivil, kdyby se jim Hem usmíval pod vousy. Prostě napsal jednoduchý příběh o starém kubánském rybáři, který už dlouho neměl štěstí na pořádný úlovek. A napsal ho opravdu skvěle, ale to je všechno. No a mě to ke spokojenosti bohatě stačilo.

timelady
16.11.2013 2 z 5

Nevím, zda to bylo tím, že jsem totu knihu četla anglicky (jinou verzi jsem k dispozici neměla), čí tím, že zkrátka nejsem jedním z těch, kterým je souzeno porozumět pravému smyslu, nicméně mě Stařec a moře těžce nebavil a jsem ráda, že jsem ji už přečetla.

Adelajda_4
13.11.2013 5 z 5

Jak se z tak jednoduchého příběhu může stát oblíbená kniha tisíců lidí? Je to jednoduché. Hemingway má úžasnou vyprávěcí schopnost, člověk jeho knihy hltá od začátku do konce. Skvělá práce!