Starozlínské pověsti a lidové povídky
Karel Pekárek
Sbírka sto padesáti lidových povídek ze Zlína a okolí, zpracovaná na pozoruhodné odborné - folkloristické úrovni, byla shromážděna fryštáckým rodákem Karlem Pekárkem od několika desítek rodilých vypravěčů. Kniha je hodnotná i díky přesnému, fonetickému zápisu starého zlínského nářečí.
Přidat komentář
Velice bohatá kniha, zahrnující velikou škálu pověstí ze Zlína a jeho okolí. Najdeme zde pověsti vysvětlující původ onoho místa a jeho jména, dále pověsti sahající do starých časů historických a též povídky pověrečné o setkání člověka s nadpřirozenými jevy a bytostmi. Velice mne též potěšily pověsti o řemeslu katovském ve Zlíně a v jeho okolí a také pověsti o cikánech. Krásná kniha. Jsem rád, že jsem zařadil tento originální výtisk do své sbírky.
Jedna z mých osobních biblí, zejména proto, že je napsána v nejryzejší formě našeho krásného nářečí. Některé pověsti jsou navíc opravdu skvělé. Protože kniha už snad ani není k nikde k sehnání, tak malá ukázka:
"Za mlada sem slýcháváł, že Zlín se prv menováł "Zlaté japko". Protože tu bylo dobrého fšeckého moc. Ale gdysi tu mašírovałi Rusňáci. A s něma jél aj kerýsi násleďník toho jejich trůnu, ešče mładý, za oficíra f tom vojsku on býl. Atoš přijeli sem a faň.
Ale ten násleďník se tu mjeł stratit. F tom domku, jag je dnes Slavický hodinář. Tam prý ten násleďníg nocováł a ten ystý co tam tedy bývál, ho mjéł zabit. On nahlédáł, jak se násleďníg večér vyslékáł, a viďa na něm tolig drahých vjecí, tož ho potom v noci zabíł. A hodíł ho do stuďně a stuďňu zasypáł.
Na druhý deň násleďníka nebylo. Nigdo nevjeďéł, gde se poďéł. Ti Rusňáci ho dlúho hledali, fšady ho hledali, až ho potom našli f téj stuďni. A fčil to začalo. Tú rodinu zebrali celú sebú, a jag yh vlékli, tož lidé šli právje s kosteła, a tych taky moc pomordovali. A dyžbýł tady zabitý ten mladý násleďník, toš potom sa rosšířilo, že sú tu zlí lidé a ot téj doby se Zlín nemenuje "Złaté japko" - ale Zlín."