Šťastný kosočtverec
Jiří Kačur
Opravdová láska, to možná zní současnému člověku podivně, alespoň autor naší knihy je však přesvědčen, že právě po ní každý touží a každý ji hledá, ačkoliv nemusí mít vždy tu nejobvyklejší podobu. V tetralogii Šťastný kosočtverec, složené z částí, nazvaných Vzdušné zámky?, Láska …, Kouzelné ostrovy a Apothéosa, se potkáme s jejím hledáním i nalézáním, a jelikož, jak praví lidové moudro, nic v životě není zadarmo, nemůže se čtenář divit dojmu, že sedí nad dobrodružným románem, případně detektivkou a chvíli dokonce nad romantickou novelou, svým způsobem prorockou knihou i epickou poezií. Těžko říci, zda jde o román, či popis cesty do velmi hmatatelné skutečnosti, na niž již mnozí z nás téměř zapomněli. Román Šťastný kosočtverec je prvotinou bruntálského spisovatele a pražského antikváře Jiřího Kačura, který zatím publikoval jen na internetu či ve vlastní produkci v malých nákladech.... celý text
Přidat komentář
Autora knihy znám cca 25 let, nějakou dobu jsem měl tu čest i se zmíněnou Renatou. Těch pár srozumitelných střípků (z níže uvedených důvodů jsem skončil na straně 60) vyskytujících se v textu mi tak doplnilo vlastní vzpomínky a přineslo i několik dalších zajímavých informací. Za to ta jedna hvězdička.
Problém je, že textu tohoto druhu je v knize jako šafránu. 99 % tak tvoří zmatené úvahy zabíhající do všech stran a současně nic moc nesdělující. Několikrát jsem si říkal, že se do veřejně vydané knihy dostaly části deníku autora, které nepatří úplně na veřejnost, protože jsou souborem většinově neuspořádaných úvah spolu s myšlenkami puberťáka, který potřebuje něco ventilovat.
Stejným problémem je řemeslná stránka věci, která je zkrátka a jednoduše otřesná. Existuje nejspíš nějaká (pseudo) intelektuální či vysoce experimentální literární perspektiva, ve které by sklidila úspěch. Většina textu ovšem připomíná šroubovanou soutěž o co nejdelší souvětí (na půl stránky žádný problém), která obvykle míří odnikud do snad ještě většího odnikud. Je nepochybné, že Jirka má široký čtecí a informační záběr. Výsledek ovšem připomíná kritiku myšlení většiny lidí z úst Sherlocka Holmese. Tedy úvahu nad tím, že většina hlav je jako půda zavalená od podlahy po krov nepořádkem a haraburdím, ve kterém pak není možné najít to, co je zrovna potřeba.
Stejně tak tady se na jedné stránce vystřídá tu gramatika, tu morfologie, tu zmínka o Goethem nebo Einsteinovi nebo historie antického Řecka a pak zase současná média. Což by bylo v pohodě, kdyby si z toho bylo možné odnést nějaký konkrétní závěr.
Nechtěně vtipné jsou pak momenty, kdy se za stránky na stránku změní jména občasných jednajících nebo hovořících hrdinů (státní zástupce Karel Novotný na jedné stránce a Karel Novák na druhé).
Autora knihy znám od vidění z antikvariátu, občas jsme spolu prohodili pár vět na Jiřáku, vím, že se jedná o zajímavého člověka, a proto jsem ze zvědavosti sáhl po jeho knize. Přiznám se však, že jsem ke knize přistupoval s určitou skepsí. Patřím ke čtenářům, kteří jdou po příběhu. Pokud není v knize silný příběh, tak mně dělá potíže se do knihy začíst. V této knize jsou pouze střípky příběhů – patrně se v tom odráží autorova překotná hyperaktivita, snaha vychrlit ze sebe v krátkém čase co nejvíce a řetězit asociace, co to dá –, což má za následek roztříštěnost příběhu a mozaikovitost knihy, a přesto jsem se do knihy začetl a nechal se unášet bezbřehým proudem autorových zpovědí, úvah a drobných příběhů. Kniha pro mě tedy byla příjemným překvapením, nejen proto, že se nacházím ve stejném časoprostoru jako autor, ale jsem také občas podobného rozpoložení a mám i podobné názory a pohledy na svět, život a vůbec.
Bohužel, kniha mě nijak nezaujala a už vůbec se mi nelíbila. Těžko říct, co bylo vlastně záměrem autora, zda podrobné zkoumání "mužského" a "ženského" pohledu na svět, každopádně si k tomu nezvolil zrovna vhodnou formu.
Kniha nemá prakticky žádný děj. Podle neustále se měnícího ženského a mužského rodu vypravěče soudím, že zřejmě osciluje mezi rozhodnutím, zda je lepší být ženou či mužem. Autor nás navíc bohatě zásobí deštěm vulgarismů, plácá páté přes deváté - v jedné chvíli klidně semele víru a nevíru v Boha, vzápětí vztah k jakési ženě, přimíchá zákonitosti mužské představivosti a zakončí to výletem do antické mytologie... Zamotává se do zbytečně dlouhých souvětí, plných prapodivných odboček. K dovršení všeho se bohužel kamsi zcela vytratil korektor: zásadními překlepy se to zde jen hemží, takže není divu, že zhruba po padesáti stránkách text odkládám - čas nad ním mohou klidně marnit jiní :-)
Autorovy další knížky
2015 | Ulrich / Titus a přízrak minulosti |
2018 | On to někdo zařídí |
2022 | Šťastný kosočtverec |
2022 | Mezigalaktický borec |
2022 | Dojít |
Naprosto úžasná kniha. Obsahem i zpracováním. Aspoň pro mě.
Dokáže uzdravit. Energie v ní jsou zkrátka léčivé. Jen škoda, že nakladatelství Volvox u vytištěných čtyř částí hexalogie neudělalo mnohem dokonalejší korekturu. A to je vše co mohu vytknout. Vřele doporučuji.
Kateřina