Statečnost je ženského rodu
Jitka Neradová
Atentát na Heydricha a Praha v době následné heydrichiády. Všichni napjatě sledují drama parašutistů v kryptě kostela v Resslově ulici, které vyústí v již dobře známý tragický konec. Jména mužských hrdinů jsou všem dobře známá. Jsou ale i ženské hrdinky. Mnohé širší veřejnosti většinou neznámé. Přesto by bez jejich pomoci, odvahy a obětavosti mnohé události proběhly přinejmenším jinak. Na rozdíl od známých mužských hrdinů neměly za sebou vojenský výcvik, nebyly trénované na boj s nepřítelem, vlastně vůbec nechtěly bojovat. Situace je donutila. A pocit, že se zlem se musí bojovat. Nasadily život svůj i svých rodin. Podporovaly svoje muže i zcela neznámé vojáky, kteří přišli bojovat s okupanty. Byly statečné, proto je Statečnost ženského rodu. Na stránkách této knihy nám autorka představuje třináct žen a dívek, které pomáhaly parašutistům.... celý text
Přidat komentář
Hodnotím třemi hvězdičkami pro obrazovou přílohu a uveřejněné povídky školní soutěže.
Jinak má kniha chvályhodný počin. Bohužel se zpracováním nejsem spokojená. Možná je to moje chyba, myslela jsem si, že jde o beletrizované medailonky jednotlivých hrdinek. Až na konci jsem se dozvěděla, že autorka psala fejetony.
V každé kapitole kromě se kromě základních údajů o jednotlivých ženách dozvíme v mnoha podobách to, že statečnost je rodu ženského. Ženy jsou hrdinky, odboj se zkrátka musel udělat. Každá žena měla naprosto totožné pocity a stejný přístup k boji proti nacistům.Bohužel toto neustálé omýlání jednoho a totéž vedlo k tomu, že ty méně známé ženy se mi smíchaly dohromady.
V textu jsou občas nelogicky postavené věty (I dnes už byla v penzi, natož tehdy). Nebo se udávají v rámci jedné kapitoly dvě stejná data (Čurda šel na gestapo 13. června a 16. června).
Co musím knize nechat, je ždímání emocí. Moc jsem se toho o jednotlivých ženách nedozvěděla, maximálně u poloviny uvedených žen jsem jejich jméno slyšela poprvé. Ale u každé kapitoly jsem se přistihla, že mi trochu začaly slzet oči.
Autorka má pravdu. O ženách se nikdy nikde nemluví. Téma je zaměřené pouze na ženy v odboji a hlavně v souvislosti s Heydrichiádou. O tomto tématu jsem četla Dva proti Říši. Je zajímavé se nyní dozvědět bližší podrobnosti z pohledu žen, které za tím také stály. A po kom vůbec jsou v dané lokalitě pojmenované ulice, zastávky tramvají atd. Útlá knížka, která doslova přetéká zajímavými informacemi. Více takovýchto knih.
Štítky knihy
ženy ženy v 2. světové válce osudy žen protifašistický odboj atentát na Heydricha podle skutečných událostí
Autorovy další knížky
2016 | Doskočiště Protektorát |
2011 | Třídní knížka do tramvaje |
2022 | Statečnost je ženského rodu |
2014 | Nic nového pod sluncem |
2009 | Odnikud nikam. Letmý pohled do zákulisí české povahy |
Za mě zajímavý námět. A mohla by to být úžasná kniha. Ale musím dát 2* dolů za zpracování a každokapitolové agitátorství autorky. Kdy na každém konci medajlonku o statečné ženě následuje dokolaomilající pasáž o udavačství a naopak ženském hrdinství.
Dále naprosto šílený sloh, v textu chybí slova nebo jsou věty divně poskládáné.
A fakta? Já nevím…několikrát to byl doktor Lyčka, několikrát Lyčko. Tak asi by si měla autorka zjistit skutečnou podobu jména někoho, o kom píše.
Fakt o ženách hrdinkách v textu mnoho nebylo. Zato romantickými výmysli se to jen hemžilo.
I přes to jsem knihu přečetla rychle a s nadšením, spíše kvůli tématu, než přičiněním autorky.