Státní bezpečnost na dvoře Rudolfa II
Martin Herzán
Stb v zákulisí filmu Císařův pekař a Pekařův císař. Nejdražší film v dějinách našeho národa. Tak by se dal definovat dvojdílný film Císařův pekař a jeho pokračování Pekařův císař. Jenže zatímco diváci se při sledování tohoto filmu skvěle baví a užívají si, ve skutečnosti při natáčení tohoto filmu panovala zcela jiná atmosféra. Atmosféra strachu, zoufalství a všudypřítomné StB, která stála v zákulisí natáčení. Úsměv, který herci dokázali za této situace pro kamery vykouzlit na svých tvářích, byl spíše jen jejich velkým hereckým uměním, neboť skutečnou radost v nich potlačovala téměř všudypřítomná tajná policie StB a ideologická komise KSČ. Proč a jakým způsobem se snažil komunistický režim skrze StB manipulovat, mařit a přetvářet osud tohoto filmu, o tom promluví po mnoha desítkách let odtajněné dokumenty StB na stránkách této knihy.... celý text
Přidat komentář
„Atmosféra strachu, zoufalství a všudypřítomné StB, která stála v zákulisí natáčení.“ Tato dramatická věta evokuje představu skupiny ozbrojených mužů sledujících každé gesto a slovo herců s ještě větší ostražitostí než sám režisér. Přitom autorovým přínosem je pouze zveřejnění spisu příslušníka StB, který dostal za úkol zjistit ve filmových ateliérech určité informace. Dá se říci, že právě osudy tohoto muže jsou tím nejzajímavějším, co knížka obsahuje. O samotném průběhu natáčení Císařova pekaře se téměř nic nedozvíme. Zato si můžeme v závěru knihy přečíst medailonky herců, z nichž někteří ani ve filmu nehráli. Jejich zařazení je patrně důsledkem nedostatku materiálu pro stanovený rozsah textu. Tomu napovídá i časté opakování již řečeného, namísto prohloubení badatelské činnosti a rozpracování a doplnění povrchních informací. O tom, že samotné novinové články nejsou vhodným zdrojem k serióznímu odbornému dílu, svědčí reprodukování tradovaných omylů (první manžel Lídy Baarové Jan Kopecký nebyl synem ministra techniky Jana Kopeckého, který nebyl bratrem ministra informací a později kultury Václava Kopeckého).
Film je srdcová záležitost, přestože má v sobě ideologické prvky a přečíst si knihu o jeho zákulisí bylo velmi zajímavé.
Autorovy další knížky
2002 | Totalitní světovláda |
2011 | Jihlava ve spárech STB |
2012 | Třebíč ve spárech STB |
2003 | Pornografie a svoboda projevu |
2015 | Historie ochranné služby |
takhle se nepíše historická studie, ani populární
nechápu, proč něco takového vychází knižně, středoškolák u gúglu CTRL-C / CTRL-V by to zvládl lépe