Štefánik: Komiksový román
Gabriela Kyselová , Michal Baláž
Komiksový román o muži mnoha tváří. Která z nich je ta pravá? Všechny, nebo žádná? Muž velkých gest a malicherných slabostí. Zábavný, společenský, osamělý, ambiciózní, nepochopený. Kariérista, svůdce, fanfarón i Don Quijote. Příběh o maskách, které nosíme, a o (ne)možnosti jeden druhého skutečně poznat. Milan Rastislav Štefánik (1880–1919) byl politik, generál, astronom, vědec, světoobčan a především dobrodruh. Možná nejoriginálnější osobnost moderních československých dějin. Několik let po Štefánikově předčasné smrti se po jeho stopách vydává sochař Bohumil Kafka. Pátrá po tom, kým Štefánik doopravdy byl v očích své rodiny, přátel, kolegů i milenek. Jenže každé setkání narušuje zažitý obraz této osobnosti, kterou by měl Kafka v monumentálním pomníku zvěčnit.... celý text
Přidat komentář
Byla jsem velmi zvědavá, co se nového o Štefánikovi dozvím. Z hodin dějepisu jsem si mnoho informací o této osobě neodnesla. Komiks mě utvrdil v tom, že se nikdy nedozvíme, kým přesně byl, ale jeho role v CZ/SK dějinách je nezpochybnitelná.
Komiks má zajímavé zpracování. Skáčeme v čase a máme možnost nahlédnout do různých životních okamžiků Štefánika. Zároveň můžeme i pozorovat, jak se kolem někoho vytváří kult osobnosti, aby mohl být symbolem “pro něco.
Za velké plus považuji bonus na konci knihy, kde jsou mini medailonky, které čtenářům jednotlivé postavy (které v komiksu vystupují) blíže přibližují.
Za drobné minus považuji absenci popisků, které by čtenáři usnadnily orientaci v čase.
Jinak si myslím, že se jedná o zajímavý prvek do hodin historie...
Veľmi sa mi páčila edičná poznámka v závere: “ Štefánik, jehož tu představujeme, je fiktivní postavou, komiksovou interpretací skutečné osobnosti. Výrazem našeho přesvědčení o (ne)možnosti skutečného poznání libovolného člověka v jeho celistvosti. Konfrontací živé vzpomínky s kultem paměti a osobnosti. “
Presne takto na mňa ten komiks pôsobil. Štefánik už z toho, čo som kedy o ňom čítala, vytváral vo mne dojem ozaj mnohovrstevnej zaujímavej osobnosti, lepšie to asi vyjadriť neviem. A aj toto jeho zobrazenie vo mne tento dojem utvrdzuje. Čiže z tohto pohľadu súhlasím.
Hviezdičky za seba uberám len preto, že sa mne osobne tak celkom nepáči grafické spracovanie.
"Víkendovka"
Milan Rastislav Štefánik - Muž mnoha tváří, ale celý svět neví, která je ta pravá. Je tehdejší slavnou a významnou osobnosti, ale to, co se odehrává v jeho životě, ví jen on sám. Na Slovensku, kde vyrůstal a žil, se dějiny taky nezastavily...
T.G.M., Beneš Kupka, ale také méně známé osobnosti např. Štefánikův osobní lékař Mandaus nebo jeho nejvěrnější přítel Bohumil Kafka se v příběhu objevují jako součást života mnoha lidi a historie.
Milana Rastislava Štefánika jako historickou osobnost samozřejmě znám, ale ne z hodin dějepisu, silně mi jej do hlavy vštípil až 145 km dlouhý běžecký závod Štefánik trail, který se před pár lety běhal ještě sólo a vedl od mohyly na Bradle až k pomníku v Bratislavě. Závod postavený na příběhu Štefánikova pěšího útěku ze srbské fronty po havárii jeho letadla. Závod, kde mi v cíli pověsila na krk finišerskou medaili paní Tamara Dudášová, Štefánikova praneteř. Než se tak ale stalo, měl jsem na cestách přes malokarpatské lesy spoustu času na přemýšlení o všem možném, mimo jiné také o tomto slovenském hrdinovi. Dnes už se těžko z jeho životopisu odstraňuje uměle vytvořená mýtická slupka (stejně jako z novodobých postav u nás, např. v poslední době z Václava Havla), ale myslím si, že není nikdo, kdo by mu upřel zásluhy na vzniku Československa. A právě v tomto tkví hlavní přínos komiksu. Autoři jej nepojali jako biografii jdoucí od jedné životní události ke druhé, ale jako zamyšlení nad složitostí hledání skutečného Štefánika. Čtenář je sice prostřednictvím sochaře Bohumila Kafky, který získá zakázku na vytvoření již zmíněného pomníku v Bratislavě, seznamován se Štefánkovými činy, nicméně stále nad ním visí otázka: Co z toho je opravdu Štefánik a co lidmi (nebo i samotným Štefánikem) vytvořená heroická podoba?
Takto četl komiks Štefánik nezletilý kritik Šimon (13 let), celou recenzi najdete ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "Štefánik nepatří mezi typ komiksu, který mě baví nejvíc. Scházelo mi tady dobrodružství a víc emocí, postavy neprožívají nic, kde by jim měl člověk potřebu držet palce. Líbí se mi vyznění knihy, že lidé, kteří dokáží největší věci, se možná dostanou tak daleko proto, že ostatní kolem sebe umí využívat ve svůj prospěch. Vidět je zdálky je proto oslnivé, ale zblízka to spíše bolí. Nicméně postava Kafky mi byla v něčem trochu cizí, což je nejspíš tím, že jsem zatím nikdy nezažil a neřešil nic podobného jako on, neměl jsem velký životní cíl, kterému bych všechno podřizoval. Víc než příběh mě proto bavilo jeho zpracování, které je opravdu povedené."
Postava Štefánika ma sprevádza celý život možno i preto že som sa narodil v Myjave, kúsok od Štefánikových rodných Košarísk. V knižnici na mňa vykukol tento komix a i napriek tomu že komixy nevyhľadávam, vzal som si ho a na jeden záťah prečítal.
Rozhodne skvelý počin, netradičný pohľad na hlavného hrdinu očami ľudí, ktorí ho poznali a mali s ním do činenia.
S historickými komiksy se roztrhl pytel, já vím. Ale tenhle za pozornost opravdu stojí. Hlavně českému publiku představuje často přehlíženou osobnost Milana Rastislava Štefánika v celé jeho složitosti a neuchopitelnosti. Nečekejte žádné hymnické ódy na tuto postavu československých dějin, ale sofistikovaný příběh o možnostech někoho skutečně poznat a pochopit. Úchvatné kresby Václava Šlajcha, povedený scénář a délka tak akorát, abyste vás kniha vtáhla do vesmíru zvaného Štefánik.
Štefánik je vydareným komiksom, ktorý ukazuje jednu z najobľúbenejších a najrešpektovanejších postáv našich dejín v rôznych kontroverzných situáciách. Celý komiks je dostatočne dynamický a aj vďaka hravej kresbe a zaujímavo používaným farbám stojí rozhodne za pozornosť.
Kresba komiksu je - zvláštna. Časom som si na ňu zvykol, no pozitívne na mňa nepôsobila. Obsahovo je to lepšie - najmä kladenie Milana do rôznych, no dajme tomu, kontroverzných situácií a potom vykorčuľovanie z nich - to bolo fakt dobré. Čiže komiks nie je ilustrovaný životopis, ale skôr autori hľadajú to niečo, čo tvorilo samotného (dnes už mnohými mýtami opradeného) Štefánika, pretože bol osobou zložitou, mnohovrstvou. Niekedy v budúcnosti sa ku knihe vrátim a hádam ma zaujme o čosi viac.