Stěhování národů a východ Evropy: Byzanc, Slované a Arabové
Jarmila Bednaříková , Zdeněk Měřínský , Aleš Homola
Kolektivní dílo pracovníků Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně navazuje na velice úspěšnou práci J. Bednaříkové Stěhování národů, jež vyšla již ve dvojím vydání. Jestliže tato kniha se zabývala především dějinami západní a jižní Evropy mezi 3. a 8. stoletím a zkoumala postupné pronikání Germánů na území říše západořímské, právě vydávané dílo se zaměřuje na toto období (někde až po zlom tisíciletí) ve východní Evropě, na Balkáně a v Přední Asii. Líčí postup slovanských kmenů na Balkán a jejich šíření až hluboko na území říše Byzantské, arabskou expanzi do Přední Asie a do Egypta a rovněž i vnitřní změny v Byzanci náporem těchto útočníků způsobené. Obdobně jako v díle Stěhování národů zaměřili se i zde autoři zvláště na proces christianizace a právní vývoj v průběhu této dramatické epochy.... celý text
Přidat komentář
Oproti prvnímu Stěhování národů je tento díl mnohem rozříštěnější a je zajímavý spíe pro ty, kteří se daným směrem specializují, než pro širší veřejnost. I přesto se stále jedná o nadprůměrnou syntézu.
Volné „pokračování“ předchozí autorčiny knihy zaměřené na východní kmeny a východ Evropy vč. blízkého východu. Čechám je věnováno minimum prostor, což oceňuji, od toho jsou jiné knihy. Vyzdvihl bych část věnující se arabskému poloostrovu před příchodem Muslimů, vč. základních informací o tamních náboženských představách. Dozvěděl jsem se velké množství pro mě dosud zcela neznámých faktů. Pro někoho může být opět trochu problém autorčin obtížný styl psaní, ale lze si na něj po chvíli zvyknout. Nevím o jiné, rozsahem podobné, původní české práci. Jednoznačně doporučuji.
Zkrátka úžasné