Stehy

Stehy
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/538108/bmid_stehy-663c9474e57ac.jpg 4 454 454

Do butiku úspěšné návrhářky Lucie vejde Anna, mladá studentka filozofické fakulty, která si chce koupit nový kabát. Nesetkává se jen zákaznice s prodavačkou, ale především milenka s manželkou. Anna udržuje tajný poměr s Luciiným manželem a přišla pohlédnout do očí své konkurentce. Netuší však, že Lucie přesně ví, kdo do butiku vkročil. Atmosféra houstne a ožívá příběh dvou rozdílných životních cest, jejichž středobodem je jeden osudový muž. Stehy na nastřádaných ranách se napětím začínají párat a je jen otázkou času, kdy bolest začne být nesnesitelná. Sára Zeithammerová: STEHY/ Čte Anežka Šťastná a Petra Bučková / Režie Alexandra Bauerová / Zvuk, střih, mastering David Pravda / Hudba Ivan Acher / Natočeno ve studiu MIXING.TODAY. / Produkce David Pravda / Supervize Kateřina Višinská / Vydala Euromedia Group a.s. - Témbr, 2023 STEHY Copyright © Sára Zeithammerová, 2022 All rights reserved Vydala Euromedia Group, a. s., v edici Listen, 2022... celý text

Termaap
12.02.2023 4 z 5

Stehy mě velmi příjemně překvapily. A ono překvapení ještě umocnil fakt, že ji má na svědomí tak mladičká autorka. Wau! Pokud Sára Zeithammerová píše takhle skvěle už v tak mladém věku, budu netrpělivě vyhlížet její další tituly.

Musím ocenit nápad, celkové zpracování tématu, návaznost kapitol a svižné tempo. Mám tušení, že si knihu přečtu za pár let znovu a opět si v ní “něco” najdu.

Jsem na českou prózu posledních let opravdu pyšná, rozhodně má co nabídnout! Mě osobně tedy baví rok od roku víc a víc.

ivetdos
12.02.2023 4 z 5

Asi většina z nás nesní o tom stát se milenkou. Tyhle věci se prostě stanou a trpí tím obě strany, ne jen manželka/přítelkyně, jak se ve společnosti často vnímá. To nám také ukazuje právě tato kniha, sledujeme pohledy obou žen, jejich vnímání situace, vztah s daným mužem, jejich životy a minulost.

Bylo to velmi zajímavé, ovšem nečekala jsem, že bude až tak depresivní. Stránky utíkaly a příběh mě naprosto pohltil. Nenajdeme tu jen nevěru, ale jde i o jakousi sondu do vnitřních traumat postav a problémy s tím spojené. Ocenila jsem krátký rozsah knihy, ale ten otevřený konec mě moc nepotěšil. Autentické popisy přidávají knize na reálnosti a já byla opravdu spokojená, četla se mi lehce, rychle a zanechala ve mně mnoho myšlenek. Plný počet ji nedám, ale rozhodně vám ji doporučuju, zvlášť pokud máte rádi tvorbu českých autorů, jsem si jistá, že se vám bude líbit :)

dasha0306
10.02.2023 5 z 5

Wau wau wau... krátké svižné kapitoly, které se celou dobu střídají milenka a manželka.
Milenka je až moc typická naivní dvacítka, ale jinak styl psaní a autorčino vcítění se do obou... Ani se mi nechce věřit, že je to prvotina, ale je perfektní. Rozhodně doporučuji a už teď se těším na další počin.

Pitbullka
10.02.2023 4 z 5

Skvěle napsaný a dost syrový příběh. Ani jedna z postav mi teda nebyla sympatická. Hynek byl naprosté hovado a vůbec nechápu, co na něm Anna a Lucie viděly.

boeink
07.02.2023 3 z 5

Příběh manželství, ve kterém jsou tři: žena, muž a milenka. Upřímně, vůbec nechápu, proč Hynka obě milovaly, myslím, že to byl sebestředný pitomec.
Mě kniha zas tak moc nenadchla. Nelíbily se mi hlavně dialogy, působily na mě ztuhle a neuvěřitelně...kdo takhle mluví? Kdyby tam občas nebylo peprnější slůvko, myslela bych si, že se příběh odehrává před padesáti lety..
No a jazyková korektorka taky moc dobrou práci neodvedla.
U mě dobrý, takže za tři.

Knižní střípky
05.02.2023 5 z 5

Toto bylo velice povedené dílko, celkem reálná sonda do jednoho milostného trojúhelníku.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

lusabl
03.02.2023 5 z 5

Tahle krátká jednohubka vás bude i po dočtení ještě chvíli tížit v žaludku. Jedná se o nepřikrášlenou, syrovou sondu do milostního trojúhelníku, kdy má čtenář možnost sledovat myšlenky obou žen, milenky Anny i manželky Lucie. Bezejmenné kapitoly se pravidelně střídají a čtenář postupně odhaluje jejich emoce, minulost i povahu vztahu s Hynkem a jeho (nepěknou) osobnost. A mně se to moc líbilo! Střídání kapitol je super nápad, čtenář pořád musí být ve střehu, aby se neztratil, protože kromě vypravěček se střídají i časové linky. Přiznám se, že druhá polovina mě chytla o trochu víc, asi proto, že příběh začal nabírat na drsnějších obrátkách. A ten konec je prostě top.

Abych to shrnula, Stehy jsou pro mě knihou, kterou si budu dlouho pamatovat. Nejsou patetické ani odsuzující, k čemuž by vzhledem k tématu klidně mohly sklouznout. Přesto vyvolávají hodně emocí (aspoň u mě) i otázek k zamyšlení. Líbilo se mi, že se autorka dotkla dalších citlivých témat jako je sebepoškozování, deprese, osamělost nebo to, jak i v dospělosti člověka rodina a vztahy v ní ovlivňují, ať už ji mají, nebo ne.

Elsasbooks
30.01.2023 5 z 5

Přečteno jedním dechem za jeden den. Mohu vřele doporučit! Dostáváme se do velmi niterné komorní situace, kdy v jednom manželství jsou tři lidé. Velmi citlivě, nezaujatě napsáno a vykresleno, jak se obě dvě ženy tohoto nešťastného trojúhelníku cítí a jak se k celé situaci postaví. Za mě top.

Majkyna
26.01.2023 5 z 5

Kniha se jevila jako romantické dílo, chvíli. Ke konci, jak se vykreslovaly podrobněji osudy jednotlivých postav, tak kniha působila depresivně. Vlastně si člověk říkal, má to vůbec nějakou cenu? Podvádět? Vlastně skvěle vykreslená druhá strana nevěry.

cornetka
26.01.2023 4 z 5

Psychologická novela byla celkem zajímavá, jen jsem se vzhledem ke krátkým kapitolám a jejich podobnému označení občas ztrácela, kdo zrovna vypráví. Byla to taková sonda do života obou žen, uvidíte všechny jejich stránky, později se mi zdálo, že hlavně ty temné. Radostné čtení to pro mě rozhodně nebylo.

Dela111
25.01.2023 4 z 5

Klasický trojúhelník - jeden muž, dvě ženy - manželka a milenka. Podobné "souboje" často nemají vítězů, někdy všichni zúčastnění končí jako poražení...
Kniha přináší vhled do vnitřních světů obou žen, které se ve vyprávění střídají. Věcný popis situace z pohledu každé z nich a emoce, které tady nemůžou chybět, jsou vzájemně dobře vybalancované, takže si celý příběh zachovává reálnou polohu.
Jde o poutavě napsanou jednohubku, čtenářky podobných příběhů by neměly tuto knihu vynechat.

Calibra
23.01.2023 3 z 5

3/23 Velký klad je 200 stránek. Myšlenky obou hrdinek zajímavé, ale na druhou stranu pro mě nepochopitelné. Čekala jsem velkou romantickou lásku a to jak časem vyprchává a v tu chvíli přijde milenka, ale ani náhodou. Víc než o nevěře bych řekla, ze je kniha o vnitřních démonech snad každé postavy v knize.

Paji21
22.01.2023 3 z 5

Knížka je sice kratší, ale za to v tak málo stránkách řeší spoustu důležitých témat. Ikdyž mi to občas připomínalo Netflix seriál o typický americký střední, kde každý druhý řeší problém s jeho psychikou nebo orientací. Přišlo mi, že se zde vyskytuje až moc problémů na tak úzký okruh lidí. Každopádně, myšlenka celé knihy byla zajímavá. Nervozita se se mnou nesla celou dobu čtení. Autorka skvěle vybarvila pocity jak podváděné manželky, jaké člověk zažívá nepříjemnosti, ale zároveň poukázala na méně ošívané téma - pocity milenky, které vždycky nemusí být růžové. Sára dobře poukázala na to, že i milenka je pouze člověk, zažívající těžkou životní situaci. Trošku mě zklamal otevřený konec knihy, ale vlastně sama si nedokážu představit, jak by ten konec měl vypadat. Knížce bych dala 8/10, vyvolala ve mě pocity, prociťovala jsem životní situace s hlavní hrdinkou, oceňuji i zpracování ve formě kratší novely a styl psaní, který doslova hltáte (dlouhé souvětí). Četla jsem jiné knihy, které se mě nějakým způsobem dotkly na duši, tahle k nim úplně nepatří, ale rozhodně čtení nelituji.

kiraa
21.01.2023 3 z 5

Trochu těžší styl psaní. Malinko víc než já mám ráda. Všechny tři hlavní postavy jsou zcela komplikovaný bytosti. Lucka manželka a Anna milenka se střídají v kapitolách a popisují svý pocity ve vztahu k Hynkovi. Hynkovi, se kterým já bych nechtěla mít společnej ani botník. Za mě depresivní a neradostný. Nikdo z těch lidí nežije, ale přežívá. Uvítala jsem, že má knížka jen dvěstě stran. Být tam ještě o padíka víc, stopro dostanu tik do pravýho oka.

LenkaMacak
20.01.2023 5 z 5

Jednoduše úžasná prvotina o nevěře, ale i psychických problémech… kniha se velmi dobře četla, doslova jsem ji zhltla na jedno odpoledne. Moc se mi líbilo střídání kapitol z pohledu Anny a Lucie, a také prolínání minulosti s přítomností. Dávam 5/5⭐️ a moc se těším na další knihy od autorky!

stesti.s.knihou
20.01.2023 5 z 5

Stehy. Útlá knížka, kterou budete mít přečtenou za jeden/dva večery. Zároveň ale knížka, která obsahuje zajímavý příběh, bude vás nutit přemýšlet a ponechá ve vás obrovský prostor pro představivost, přesně tak, jak to mám ráda.
Hlavní hrdinky jsou v knize dvě: Lucie - manželka a Anna - milenka. Ženy se jednoho dne setkají v butiku, obě moc dobře ví, s kým mají tu čest, zároveň však ani jedna z nich netuší, že jí ta druhá poznává. V kapitolách se prolínají pohledy obou žen, jak na současnou situaci střetu, tak i na historii jejich vztahu s tím stejným mužem.
Je to skvělé! Autorka bravurně dokázala vybalancovat obě postavy, rozumíte tak pocitům oběma žen, chápete jejich činy a chování.
Jak to celé dopadne už si přečtěte sami, předpokládám, že budete překvapeni :)
Za mě jednoznačné doporučení a 5/5.

juliesze
20.01.2023 4 z 5

Mně se líbila hlavní myšlenka a konstrukt celé knihy. Za mě tedy trochu děsivě vyznívá to, že tím špatným by měl být chlap, nicméně tím, jak jej obě ženy vlastně milují, tak se trochu potírá jeho chování. Co se mi líbí ale zase hodně je to, že autorka ukazuje, že nic není jasné a černobílé a zda byla první slepice nebo vejce. Povedená kniha.

kikikrat
19.01.2023 5 z 5

Krásné a temné. Hlavní hrdinky jsem buď milovala nebo nenáviděla a nebylo nic mezitím. Dokazála jsem se vcítit, pochopit nebo nepochopit, zlobit se.
Autorka skvěle píše a krátké kapitoly zaručí, že knihu přečtete a ani nevíte jak. Kniha ve vás zanechá mnoho pocitů. Doporučuji.

adriane9
19.01.2023 5 z 5

Dvěma slovy temně úžasný. Jakoby to slovo od slova psal někdo kdo ví, co mi v knize přesně sedí, celý to bolavý údolí z obou stran, celej ten příběh z kterýho mrazí a duševně se mě dotýká. Doporučuji

Sasha001
16.01.2023 5 z 5

Kniha, o které mám pocit, že proběhla snad celým instagramem (nebo alespoň dosti často mezi těmi, které sleduji). Opět jedna z těch kratších, které se dají přečíst za jeden večer - opravu se mi nechtěla odložit, a tak jsem ji přečetla na jeden zátah.
Téma nevěry - možné trochu smutné, ale o to víc ze života. V knize se plynule střídal pohled manželky Lucie a milenky Anny. Co musím říct, tak ani jedna z nich asi nemá to, co v životě doopravdy chtěly, o to smutnější je jejich vyprávění a vzpomínání na události posledních let a měsíců.
Uvítala jsem otevřený konec, protože tohle je jedna z mála knížek, který tento konec neškodí - ba naopak.