Stephen King: Nejen horor
Hans-Åke Lilja
Hans-Åke Lilja jako autor největšího a nejčtenějšího fanouškovského webu informujícího o životě a díle Stephena Kinga nabízí zasvěcený pohled na méně známé stránky svého oblíbeného spisovatele. Stephen King jako autor dětských knih, herec, rocker nebo režisér? V sedmi kapitolách zjistíte, kde všude se angažuje a že nálepka Král hororu ani zdaleka nevystihuje celou šíři aktivit tohoto nadmíru tvůrčího člověka. V knize najdete i dva obsáhlé rozhovory. Stephen King Liljovi odpovídá na řadu otázek dotýkajících se např. filmových zpracování jeho děl, limitovaných vydání knih, psaní na pokračování, vymýšlení obálek a dalších věcí. S předmluvou Johna Ajvida Lindqvista.... celý text
Fejetony, eseje Horory O literatuře
Vydáno: 2024 , CarcosaOriginální název:
Stephen King: Not Just Horror, 2023
více info...
Přidat komentář
Já jsem říkala, že King je víc než horor a tady to máte. Je to můj vzor, samozřejmě po Poláčkovi.
Občas se u tohoto svazku setkávám s tvrzením, že jde o „knihu psanou fanouškem pro jiné fanoušky“. Pokud jde o mě, s druhou částí tohoto tvrzení nesouhlasím. Naopak, z textu přímo plyne, že je určena pro lidi Kingem víceméně nepolíbené. Proto se jej snaží vykreslit nejen jako spisovatele horrorového žánru (horror je evidentně sprosté slovo i v jiných zemích) a ukázat tak lidem, že má King jako člověk i jiné profesní stránky.
Jelikož se pro mě často nejednalo o nové informace, nemohu nejspíš plně posoudit, do jaké míry Lilja v tomto snažení uspěl. Pokud jde o mě, výklad byl sice věcný a zasvěcený, nicméně taky místy působil poněkud suchopárně. Taktéž se občas nějaká ta informace na jiném vhodném místě zopakovala, což mě spolehlivě irituje kdykoli a kdekoli. Do třetice, jde zde znát ono nekritické zbožšťování Kingovy osoby, které zapomíná přimíchat k citu potřebnou logiku. Pro větší důvěryhodnost textu mi zde prostě chyběla důraznější negativa.
Druhá část (pro mě živější a zajímavější) této tenké knihy obsahuje dvojici autorových telefonických hovorů s Kingem v letech 2007 a 2008. Z toho však plynou dvě věci. Za prvé, nedozvíte se žádné kdovíjak aktuální informace. Za druhé, mladším čtenářům (byť je nechci podceňovat) dnes budou pojmy jako disketa, kazeta, CD či webové stránky možná připadat obskurní. Mně však ani jedno nevadilo, naopak - oba rozhovory mě bavily a svůj účel splňují. A to přesto, že souhlasím s Kingem, že v druhém hovoru „už se spolu nebudou mít prakticky o čem bavit“. Jde to znát; je kratší a soustředí se víc na tvorbu než zajímavé otázky.
Pokud se rádi se o autorech dozvídáte víc a Kinga ještě neznáte, tato kniha od Hans-Åke Lilja vám může rozšířit obzory.
Kniha psaná od fanouška pro fanoušky. Nic většího v tom nehledejte. Milujete Stephena Kinga? Tak to si ji určitě musíte přečíst. Sama mám přečtenou podstatnou část jeho díla. I nějaké ty informace o jeho osobním životě se ke mě donesly. Avšak v této knize jsem se několik (pro mě) novinek dozvěděla.
Autor se zde snaží představit Kinga nejen jako autora hororů. Tak ho totiž vnímá většinová společnost. Já sama samozřejmě vím, že tomu tak není. Mé nejoblíbenější knihy od něj právě vůbec nejsou horory (Zelená míle, Dallas 63). Ale sama se setkávám s údivem, když někomu prozradím, že třeba Zelenou míli a Vykoupení z věznice Shawshank napsal King.
Asi nejlíp Kinga vystihuje úplný konec knihy: "... pokud obecně rádi čtete, Stephen King napsal něco, co se vám bude líbit. A pokud se vám jeho psaní ještě nezamlouvá, je to jen proto, že jste neobjevili knihu, kterou napsal pro vás."
Kdo mě sleduje delší dobu ví, že jsem milovník Stephena Kinga. Nepřečtu od něj ale úplně všechno! Jak se člověk vyvíjí a dospívá, sahá po knihách, po kterých by třeba před deseti lety ani nezavadil pohledem. A to se mi hrozně líbí!
Dřív jsem vyhledávala jen horory, minulý rok jsem riskla čtení Pohádky (fantasy) a byla nadšená, letos mě hodně zaujaly thrillery díky Holly. Takže se mi zase rozšířily obzory v tom, co od Kinga číst. Ale přiznám se, že knihy jako třeba Tommyknockeři mě stále moc nelákají, ale co vím... Třeba za pár let z ní budu nadšená a klepat si na čelo, proč jsem si ji nepřečetla dřív.
Tenká knížečka, mimochodem se skvělou obálkou, na kterou se nemůžu vynadívat, která ale klame tělem. Je nabušená informacemi a věcmi, které mnoho fanoušků neví (nebo teda já nevěděla).
Tato kniha nám ukazuje Kinga z jiného pohledu. Žádný horor, ale i dětské knihy, muzikál, muzika, herectví a další odvětví, kde Kinga můžete najít. Také zmínky o nedokončených románech nebo povídkách, které třeba nikdy nespatří světlo světa.
Co mě dost zaujalo bylo, jak se lidé stavěli a i staví v filmům natočených podle knih nebo povídek. Automaticky se vše škalukuje jako horor. Není to tak. Už jak autor zmiňuje, úžasné filmy a i s oceněními jako např. Vykoupení z věznice Shawshank, Tělo nebo Zelená míle nejsou horory!
Moc se mi líbily úryvky, kdy sám autor popisuje setkání s Kingem a jeho chování. Jak je ochotný, podávající ruce a snažící se všem vyhovět. Zkrátka takový milý chlapík.
Velkou výhodou knihy je čtivost, kdy stránky vážně mizí pod rukama. Tudíž je to záležitost jednoho dne.
Třešničkou na dortu jsou dva přepsané rozhovory, které Lilja absolvoval s Kingem po telefonu. Prvního dosáhl po pěti letech odmítání, takže vytrvalost se opravdu vyplatí.
Info: Nemusíte být fanoušek hororu, abyste milovali knihy Stehena Kinga! Stačí jen najít to správné pro vás.
,,Ale víte, mám nějaké vnitřní založení a podle něj se snažím rozdávat lidem potěšení. Tohle prostě dělám. Chci, aby lidi četli knížky a lapali po dechu, a chtěl bych, aby tohle pokračovalo, i po tom, co se zastavím."
„My, kdo máme
Kinga rádi,
oceňujeme jeho snahy
víc než
jejich výsledek.“
„To nic, jestli to lidi chtějí, budu autor hororů.“
Hanse-Akeho Lilju znám již ze sbírky povídek „Osvícení v temnotě“. Povídky vydané k 20. výročí založení internetových stránek Lilja´s Library. Stránky jsou vlastně celé jen o Kingovo životě. A tuto knihu opět vydal tento švédský zakladatel a milovník veškerého Kongovo díla. Tato kniha je možná jedinečné dílo, které mám zesumarizuje veškerou životní činnost Stephena Kinga. Ano, tento spisovatel není jenom spisovatel. Je to scénárista, režisér, herec, muzikant, politik, otec i manžel.
Citát: Tabby tvrdí, že jsem si jí vzal kvůli jejímu psacímu stroji.*
Znalci Kingovo díla ale jistě mají přehled o jeho dalších aktivitách. O některých jsme se mohli dočíst v již vydaných knihách a článcích v novinách. Tady nám to Hans-Ake Lilja všechno krásně sjednotil a ještě k tomu přidal spousty zajímavostí. O některých jsem ani já nevěděl. Například:? Věděli jste, že se Stephen King pokoušel i o muzikál? To je snad jedna z mála informací, která se ke mně nikdy nedostala. Až teď. Napsal i knihu o baseballu s názvem Faithful: Two Diehard Boston Red Sox Fans Chronicle the Historic 2004 Season. To vím, protože jsem jí na eBay koupil za 450kč v anglickém originále. Tak že pro milovníky a obdivovatele tohoto hororového guru je kniha Stephen King: Nejen horor, pestrým přehledem jeho mimoknižních aktivit.
Citát: Copak si neuvědomujete, že telefony jsou nástrojem Ďábla?!
Navíc je tu celkem hezká úvodní strana. Obrázek na knize je boží. Jen škoda, že se druhá půlka neodvrácené strany Kingova obličeje spíše podobá Batmanovo protivníkovi zvaného Joker místo aby byla podobnost s Kingovo klaunem zvaným Pennywise. Proč to píšu? Když to viděla má dcera vykřikla: Jé Joker! Ale nebudeme jí to věřit, protože od Kinga ještě nikdy nic nepřečetla, ale Batmana má nakoukáno, až je mi z toho zle :-) Navíc tu je k mání i seznam Kingovo rolí nejen v jeho filmech. Myslím, že tohle fanoušek obzvlášť ocení. Kniha obsahuje i zajímavou předmluvu Johna Lindqista. Doporučuji všem Kingovo fanouškům, ale především těm, kteří si stále myslí, že King píše jen horory – což není vůbec pravda.
Citát: Vzpoura strojů se nám líbí proto, že je to snímek tak hrozný, že se stává neodolatelně zábavným.**
* Tabitha (Tabby) Kingová, manželka Stephena Kinga.
** Film Vzpoura strojů režíroval Stephen King v roce 1896, napsal si i scénář a zahrál si malé cameo muže u bankomatu.
Kniha pro fanoušky. Autor jako jeden z nich sepsal momenty ze života Stephena Kinga a podíval se na něj z několika úhlů pohledu - nejvíc oceňuji přepis telefonických rozhovorů, ty byly pro mne asi nejzajímavější, jinak šlo o věci, které jsou dost známé. Ocenila bych nějakou fotografickou přílohu. I když to bylo fajn čtení a věřím tomu, že to autor vydal s čistým úmyslem pro nadšence, nemohu se zbavit dojmu, že jsem četla něco, co by se hodilo jako zajímavost do časopisu a ne na celou knihu. Kresba na obálce je však luxusní, kvůli ní té koupě nelituji :-)
Když se řekne Stephen King, valná většina lidí si představí horor.. Jasně, v jeho tvorbě hraje prim, ale Stephen nepsal a nepíše jen horor, ale i romány, fantasy a dokonce i pohádky. Jeho představivost nezná mezí a díky téhle knížce se na jeho tvorbu a dost možná i jako člověka podíváte z dost jiného úhlu. Dva rozhovory, které Liljemu poskytl a které jsou přepsány v této knize jsou už jen třešničkou na dortu v tom, že Stephen je obyčejný a velmi přátelský člověk, který se nebojí uznat svoje chyby a je vděčný za vše, čím si v životě prošel.
Tahle jednohubka by rozhodně neměla chybět nikomu, kdo má jeho tvorbu rád.
Moje hodnocení: 9/10
Hans-Ake Lilja vytvořil fanouškovský web Stephena Kinga a přednáší o jeho díle. V této knize rozebírá Mistrovu činnost, kdy se snaží na příkladech dokázat, že King není jen spisovatel hororů, ale jeho přesah je mnohem větší jako spisovatel fantasy, detektivek, pohádek a dalších žánrů. Je fenomenální v tom, že není jednostranně zaměřený, ale je skvělý i jako scénárista či jeden z autorů muzikálu. Tato kniha se tolik nevěnuje jeho knižní hororové tvorbě, jako spíš jeho dalším činnostem. Navrch zde jsou dva rozhovory, které Lilja po telefonu vedl s Kingem a i z těchto rozhovorů vyplývá, že King dle mého názoru, musí být moc fajn člověk, který se mimochodem hodně věnuje i též charitě. Výborně napsaná kniha, kdy čtenář pozná Kinga zase z jeho jiné stránky
Úžasný obal. Možno jeden z najlepších na českom trhu za rok 2024. Autor knihy je obrovský Kingov fanúšik. Ak ste niečoho/niekoho obrovský fanúšik a ste normálny (to je dosť dôležité), tak sa to v praxi prejavuje jednak tým, že nie ste úplne odtrhnutý od reality a viete, že váš idol sa podpísal i pod diela, ktorými je lepšie sa nechváliť, no a jednak ho máte natoľko v malíčku, že čitateľov neotravujete „šokujúcimi“ informáciami typu „otec si šiel kúpiť cigarety a už sa nevrátil“ alebo „plot okolo jeho domu má tvar netopierov“. A Švéd Hans-Ǻke Lilja odtrhnutý od reality nie je. Jeho štýl je svižný a dynamický, nezastavuje sa pri blbostiach, pohybuje sa skôr vo všeobecnejšej rovine, čo je niekedy tiež fajn (každopádne klasický životopis od A po Z i z toho dôvodu logicky nečakajte), dupe na plyn a pritom paradoxne zostáva ležérny a sympatický. Vidno, že má Kinga načítaného a napozeraného a „narozmýšľaného“. Prvých cca 70 strán je v podstate pecka. Občas tomu padne reťaz, ale určite 4*. No a potom to príde. V polovici sa kniha de facto končí a jej „zvyšok“ tvoria dva dlhé, ale o to nezaujímavejšie rozhovory miestami až propagačného rázu, keďže sa spravidla reč zvrtne k aktuálnemu Kingovmu dielu, na akom v tom čase práve pracoval (jediné, čo ma tu zaujalo, bola informácia, že mu Chris Carter prepísal scenár k jednej časti Aktov X, to som nevedel). Ak by som mal zostaviť rebríček kníh o Kingovi, ktoré vyšli v češtine, tak na prvom mieste by bol určite Stephen King: Kompletní průvodce životem a dílem, na druhom toto a na poslednom Stephen King – Mistr strachu.
"Stephen King : Nejen horor" je pro mě velmi vydařená knížka, přečtená jedním dechem, ve které se dozvíte další zajímavosti o tomto vynikajícím spisovateli, jeho knihách a nejen to, ale najdete v knize i rozhovory s Mistrem.
Dozvíte se, že Stephen King není ledajakým spisovatelem, není ani spisovatelem, který píše jen horory. Věděli jste, že napsal i muzikál, nebo pohádku...?
Sama horory nečtu, nemám ráda tento žánr knih a proč nyní čtu a vyhledávám vše co se týká Stephena Kinga? Protože mě jeho psaní okouzlilo a jeho knihy ve mně zanechávají hluboký zážitek a takové knihy zbožňuji.
Pro mě je psaní Stephena Kinga návykové a objevila jsem knihy Mistra a i tuto, díky Databázi knih a díky mým oblíbeným čtenářům zde a za to Vám moc děkuji.
Super knížka, která je svou útlostí skromná na nové informace o mistru Kingovi, ale i tak přináší nezvyklý pohled na jeho názory a přemýšlení. Dva rozhovory jsou moc fajn, i když se částečně točí kolem aktualit (z roku 2007 a 2008), které už aktuální nejsou. První část má pak edukační charakter a je rozdělená do několika tématických kapitol. Doporučuji.