Štěstí někdy pelichá
Simona Mahlerová-Šustková
Každá věc a každá událost, každý člověk či jeho slova mohou být klíčem k něčemu, co je přesahuje. Umění otevírat jimi zamčené dveře mi u Simony Šustkové připomíná umění zádumčivého pivaře, který nespěchá, protože ví, že celý svět je otvírák, a vypráví. Autorka píše již podruhé — po výtečné prvotině Přes kočičí hřbet — detektivku o mezilidských vztazích. Cestuje kolem světa a posledním stoletím. A ať už s ní budete procházet Guggenheimovým muzeem v New Yorku nebo se plazit skrz polomy šumavského lesa, můžete si být jisti, že potkáte lidi, které sami znáte — příliš zamlklé židy a příliš hlasité antisemity, vzdělaného zodpovědného pákistánského řidiče a naivní nezodpovědnou americkou učitelku, příbuzné a přátele, s nimiž jsme proto, že bez nich bychom nebyli. Všichni po sobě zanechají v příběhu nenápadné, ale o to autentičtější stopy — podprahové připomínky, že holocaust a rakovina patří k životu stejně jako nevěra a žaludeční potíže; jenže na ty první se umírá. Před nemístným sentimentem knihu důsledně brání svými poznámkami dětský guru Max a drobné absurdity všedních dní. Velké pochyby a malé jistoty. Simona Šustková začíná svou knihu jako útěk. Vzpomněl jsem si při čtení prvních stránek na jeden z rozhovorů s Arnoštem Lustigem, který ke svému opakovanému životnímu i literárnímu tématu řekl: Útěk může být řešení, protože je začátkem něčeho nového. Po přečtení knihy se mi chce dodat, že může být i prvním krokem na cestě zpět, pokud má smysl se k něčemu vracet.... celý text
Přidat komentář
Druhá kniha mé oblíbené autorky je tak trochu cestováním mezi přítomností a hledáním v minulosti.
Moc jsem se bavila při líčení cesty šumavskými hvozdy s "houserem v zádech" a nejen při ní ...
Téhle knížce by se dalo asi říct „opravdové čtení pro ženy“, aniž by to zavánělo nějakou červenou knihovnou nebo spisovatelkami které mají na kontě desítky titulů.. Je to o opravdovém životě, o tom, nad čím ženy přemýšlí, co je trápí, co chtějí nebo nechtějí, a k tomu je tam krásný výlet do Ameriky a zajímavý příběh z válečných a poválečných let. Takové pohlazeníčko po duši. A při jedné scéně („veterinář o vánocích“) jsem se smála nahlas jako blázen, a to se mi moc často nestává.
Autorovy další knížky
2011 | Štěstí někdy pelichá |
2014 | Riskantní plavba |
2009 | Přes kočičí hřbet |
2023 | Katastrofa |
Líbilo se mi povídání o Americe (překvapilo mě, že i suvenýry v indiánské rezervaci jsou made in China) i pátrání po židovských kořenech autorčiny rodiny. Pobavila mě loupežnická akce "sousedovic piáno" a story z WC pro invalidy na letišti.